ZUS i egzekucja

Dzisiaj kwestie prawne nie dotyczą tylko i wyłącznie spraw cywilnych, ale także i gospodarczych. ZUS jak potężna instytucja państwa rozlicza przede wszystkim składki oraz wypłaca rozmaite świadczenia dla osób. Należy jednak pamiętać, że ZUS ma również inne zadanie, ponieważ posiada on prawne zobowiązania, dzięki którym może wykonywać czynności egzekucyjne.

Warto zauważyć, że mimo wszystko każdy z nas posiada odpowiednie narzędzia, które pozwalają nam w praktyce zabezpieczyć się przed takimi działaniami. Jeśli prowadzimy firmę, to lepiej, abyśmy prowadzili ją rzetelnie, ponieważ ZUS potrafi przyczepić się nawet do najmniejszego szczegółu.

Ważny organ państwowy

Oczywiście ZUS to bardzo ważna instytucja, ponieważ pozwala to na walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami i innymi płatnikami. Przedsiębiorcy bardzo często obwiniają ZUS, za wszystkie swoje niepowodzenia, narzekają na wysoką stawkę składek na ubezpieczenie zdrowotne, oraz ich przymusowe płacenie. Niestety większość firm, nie radzi sobie z takimi warunkami, przez co bardzo często popadają w problemy związane z zadłużeniem.Niektóre firmy nie płacą składek nawet przez dwa lata, co mimo wszystko przekłada się na ciągle wzrastające odsetki. To nie są żarty, ponieważ odsetki, mogą przyczynić się nawet do upadku takiej firmy, a osoba ją prowadząca, może mieć niezłe kłopoty z prawem.

ZUS sumiennie wykonuje swoje obowiązki

Należy zwrócić uwagę, że tego typu instytucje w sposób bezwzględny wykonują swoje obowiązki na co dzień. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ jakby nie patrzeć tylko sprawdzająca się instytucja, jest w stanie radzić sobie z osobami zalegającymi ze składkami. Należy też mieć świadomość, że w Polsce istnieje wiele nieuczciwych firm, czerpiących dochody, które nie są opodatkowane, przez co tego typu instytucje, mogą wyszukiwać takie osoby i zwalczać je, gdy zachodzi taka potrzeba.Niektóre firmy starają się wykpić z odpowiedzialności i twierdzą, że nie znali obowiązującego prawa, ale warto dodać, że nieznajomość obowiązujących przepisów, nigdy nie zwalnia od odpowiedzialności prawnej. To bardzo istotna kwestia, ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie będzie słuchał takiego usprawiedliwienia. Przepisy muszą być znane i przestrzegane, a szef firmy, może posiadać określonych pracowników, którzy pomogą mu lepiej zrozumieć kwestie prawne, jeśli sam nie posiada tak ważnej wiedzy.

Czy ZUS jest bezwzględny?

Tutaj należy jednak nieco stonować opinię, ponieważ ZUS nie od dzisiaj stara się pomagać mniejszych firmom, poprzez ugodową regulację zaległych składek. Oczywiście tego typu możliwości otrzymują osoby, które przez wiele lat rzetelnie i sprawiedliwie płaciły wszystkie składki. Należy pamiętać, że ZUS to nie tylko urzędnicy państwowi, ale i ludzie, którzy są w stanie zrozumieć wiele sytuacji życiowych. Tego typu instytucje, zawsze starają szukać się jakiegoś lepszego rozwiązania, zanim zastosują metodę egzekucyjną. W takich wypadkach nasze podejście do ZUS-u też musi się zmienić, ponieważ większość z tych ludzi, po prostu wykonuje swoje obowiązki.Na pewno kwestie prawne w Polsce, od zawsze budzą wiele kontrowersji, ale należy zaznaczyć, że jest to mimo wszystko dobrze działający system, który rzeczywiście się sprawdza w praktycznym działaniu. Warto więc korzystać z każdej metody, jeśli jest ona rzeczywiście skuteczna. Tak więc w przypadku wizyty kontroli skarbowej, powinniśmy nieco zmienić nasze nastawienie, zwłaszcza jeśli prowadzimy swój biznes legalnie i w pełni uczciwie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij