Składniki firmy i sposób działania

Warto pamiętać, że dzisiaj każdy przedsiębiorca, jest identyfikowany z określeniem firma. Jest to przecież działalność gospodarcza lub też przedsiębiorstwo, które niezależnie od wybranej formy prawnej, jest zawsze oznaczone konkretną nazwą. Nazwa ta przede wszystkim opiera się na firmie.

Tak naprawdę przy takim wyborze nie ma pełnej dowolności. Ustawodawca wydał wiele różnych regulacji, które doprowadziły do ograniczenia tej dowolności, przez co trochę się zmieniło, zwłaszcza w samym postrzeganiu firmy. W praktyce należy skupić się na tym, że nie zależnie od wyboru czy będzie to spółka komandytowa, czy spółka jawna firma zawsze jest związana z samym przedsiębiorcą. W bardzo prostym założeniu tylko przedsiębiorca może realnie posiadać firmę. Przedsiębiorca jest z definicji osobą fizyczną, prawną lub jednostką organizacyjną, nawet jeśli nie ma osób prawnych, ponieważ ustawa nadaje odpowiednią zdolność prawną, dzięki czemu wszystko może funkcjonować.

Określenie nazwy ważne

Przedsiębiorca to przede wszystkim określona nazwa, a wszystko jest zapisane w rejestrze, dzięki czemu formalnie nazwa odgrywa dużą rolę. Nazwa to przede wszystkim sposób odróżnienia się od innych firm, które działają w tej samej miejscowości w identycznej branży.

Firma nie może w żaden sposób wprowadzać w błąd, dlatego osoba przedsiębiorcy, przedmiot działalności, miejsce działalności oraz określone źródła zaopatrzenia, muszą być wiarygodne i zgodne ze stanem faktycznym. Firma osoby fizycznej składa się przede wszystkim z jej imię i nazwiska, można do tego obowiązkowego członu dołożyć pseudonim lub inny wyraz wskazujący na konkretny rodzaj działalności. W przypadku przedsiębiorstwa prywatnego gdzie właścicielem jest osoba prywatna, to nazwa odgrywa rolę, może to być skrót, ale również musi to określać przedmiot działalności oraz inne określenia, które pozwoliłyby na łatwiejszą lokalizację firmy. Każdy przedsiębiorca może się kierować skrótem w nazwie, zwłaszcza jeśli wspomniane skrócenie nazwy, pozwala na bardziej charakterystyczny znak własnej działalności.

Nabycie firmy

Jeśli firma zostaje nabyta, na przykład po śmierci poprzedniego właściciela, może być prowadzona pod tą samą nazwą, nie ma jakiegoś przepisu, który nakazywałby zmianę.

Firmy nigdy nie mogą być zbyte, ale przedsiębiorca może upoważnić inną osobę, także przedsiębiorcę, do korzystania ze swojej firmy, pod warunkiem, że nie wprowadza to w błąd klientów, bo to byłby już poważny zarzut dla takiej firmy. Oczywiście wszystko musi odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem, warto więc zwracać na to uwagę, ponieważ wszystkie działania naruszając przepisy działania firmy, powinny być zgłoszone w odpowiednie miejsce i rozwiązane. Mowa tu między innymi o nieprawidłowościach finansowych lub też innych podejrzanych transferach pieniędzy. Taka osoba musi ponieść konsekwencje swojego działania, ale firma musi działać dalej, dlatego musi być zorganizowane kierownictwo, które potrafi szybko reagować na zmiany.

Zasada organizacji

Wszystko musi być po prostu skoordynowane, ponieważ firma działa na zasadzie naczyń połączonych.

Jeśli jeden element firmy kuleje, to całe przedsiębiorstwo odczuwa to i właśnie dlatego cała spółka musi funkcjonować równomiernie w każdym innym przypadku przedsiębiorstwo, może generować straty. Wszystko należy wziąć pod uwagę, ponieważ każdy scenariusz, jest na dobrą sprawę możliwy, dlatego trzeba analizować całą sytuację i reagować na zmiany w naszym otoczeniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij