
Czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to temat, który interesuje wielu przedsiębiorców. Dzieje się tak, ponieważ prowadząc działalność jednoosobową, widzą coraz więcej kosztów z tym związanych. Poszukują więc innych rozwiązań. A zarazem widzą, że właśnie spółka umożliwia im lepsze zarządzanie firmą, która będzie już współtworzona przez kilka innych osób, wspólników.
Jednak nie należy uważać, że taka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada tylko zalety. Oczywiście ma również i swoje wady, z którymi powinniśmy się dobrze zapoznać. Na tej podstawie łatwiej będzie nam uznać czy spółka z o. o. to dobry wybór dla nas.
Zalety spółki z o.o.:
- osobowość prawna – dziÄ™ki spółce uzyskujemy osobowość prawnÄ…, a to oznacza, że zdobywa zdolność prawnÄ…, zdolność sÄ…dowÄ… i zdolność do czynnoÅ›ci prawnych. Wtedy spółka we wÅ‚asnym imieniu jest w stanie reprezentować dziaÅ‚alność, zaciÄ…gać kredyt czy nawiÄ…zywać pewne kontaktów.
- ograniczona odpowiedzialność – oznacza ona, że wszelkie zobowiÄ…zania wobec wierzycieli nie ponoszÄ… wspólnicy swoim majÄ…tkiem i imieniem. Takie zobowiÄ…zania przechodzÄ… na spółkÄ™ i jej majÄ…tek. W takim razie wspólnicy odpowiadajÄ… za spółkÄ™ i jej zobowiÄ…zania zgodnie z wysokoÅ›ciÄ… swoich udziałów. Czasami jednak można rozszerzyć majÄ…tek spółki o majÄ…tek wspólników.
- niskie koszty zaÅ‚ożenia – wystarczy tylko wypeÅ‚nić umowÄ™ spółki i zarejestrować jÄ… w KRS. Koszt wynika przede wszystkim od wysokoÅ›ci kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego. W pierwszej kolejnoÅ›ci ponosimy koszt za taksÄ™ notarialnÄ… czyli za wykonanie umowy spółki z o.o. w postaci aktu notarialnego. Gdy kapitaÅ‚ zakÅ‚adowy wynosi 10 tys. zÅ‚, to koszt wynosi 320 zÅ‚ + Vat. Ale należy jeszcze uwzglÄ™dnić notarialne poÅ›wiadczenie podpisów czÅ‚onków zarzÄ…du okoÅ‚o 20 zÅ‚ + Vat za każdy podpis, wypis umowy spółki 6 zÅ‚ + Vat za 1 stronÄ™ aktu notarialnego. Ważny jest jeszcze podatek od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych czyli PCC, który aktualnie oscyluje siÄ™ w granicy 0,5% kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego – koszt umowy spółki. Czy to wszystko? Okazuje siÄ™, że nie, ponieważ wymagany jest jeszcze wpis spółki do KRS, który wynosi 500 zÅ‚ i ogÅ‚oszenie w MSiG za 100 zÅ‚. To tyle.
- niski minimalny kapitaÅ‚ zakÅ‚adowy – kapitaÅ‚ zakÅ‚adowy jest podstawÄ… samodzielnej dziaÅ‚alnoÅ›ci, a wymagane jest minimum 5000. NastÄ™pnie wspólnicy na podstawie wpÅ‚aconej kwoty ustalajÄ… swoje udziaÅ‚y do takiej spółki i kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego. Minimalna wartość udziaÅ‚u wspólnika musi wynosić minimum 50 zÅ‚.
- jednoosobowa spółka z o.o. – okazuje siÄ™, że prawo daje możliwość stworzenia spółki skÅ‚adajÄ…cej siÄ™ tylko z jednego wspólnika. Pozwala to przedsiÄ™biorcom na zarzÄ…dzanie wÅ‚asnym biznesem od poczÄ…tku do koÅ„ca.
- rejestracja online – okazuje siÄ™, że już od 2012 roku jest możliwość rejestrowania spółki z o.o. przez Internet.
Wady spółki z o.o.
Poznaliśmy bogate zalety wynikające z założenia i posiadania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To jednak nie oznacza automatycznie, że nie posiada ona swoich wad. Właśnie im chcielibyśmy się teraz przyjrzeć dokładnie. Poznajmy najważniejsze wady spółki z o.o.
- podwójne opodatkowanie spółki z o.o. – oznacza to, że spółki odpowiada za opÅ‚acenie podatku dochodowego od osób prawnych. Ale to nie wszystko, ponieważ należy również opÅ‚acić podatek dochodowy od osób fizycznych za wynagrodzenie dla wspólników w postaci dywidend.
- peÅ‚na ksiÄ™gowość – tutaj nie wystarcza uproszczona ksiÄ™gowość, lecz peÅ‚na, wiÄ™c musimy już odpowiadać za prowadzenie ksiÄ…g rachunkowych. W tym celu najlepiej jest współpracować z doÅ›wiadczonÄ… ksiÄ™gowÄ… czy biurem rachunkowym, który bÄ™dzie mógÅ‚ o wszystko zadbać.
- coroczne sprawozdania finansowe – zarzÄ…d spółki odpowiada za wykonanie rocznych sprawozdaÅ„ finansowych za dawny rok obrotowy, który skÅ‚ada siÄ™ w sÄ…dzie rejestrowym.
- odpowiedzialność za zalegÅ‚oÅ›ci podatkowe spółki – kiedy nie ma możliwoÅ›ci pobrania podatków z majÄ…tku spółki, to tutaj obciążani sÄ… czÅ‚onkowie zarzÄ…du spółki z o.o.
- solidarna odpowiedzialność czÅ‚onków zarzÄ…du – spółki za zobowiÄ…zania odpowiada swoim caÅ‚ym majÄ…tkiem. Ale czasami ta odpowiedzialność spada na czÅ‚onków zarzÄ…du, co jest zgodne z kodeksem spółek handlowych. Kiedy wiÄ™c egzekucja prowadzona przez wierzyciela okazuje siÄ™ maÅ‚o skuteczna, to tutaj może on domagać siÄ™ części bÄ…dź caÅ‚oÅ›ci Å›wiadczenia od czÅ‚onków zarzÄ…du.
Co wybrać – spółkÄ™ z o.o. czy coÅ› innego?
Widzimy, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to pewne zalety, ale również i wady. Powinniśmy więc dokładnie zastanowić się nad tym, która opcja okazuje się dla nas bezpieczniejsza.
Możliwe, że musimy w tej sprawie skontaktować się z wyjątkowym prawnikiem bądź doradcą prawnym. Oni będą mogli dokładnie obliczyć, które rozwiązania okazują się dla nas najbezpieczniejsze pod względem finansowym, ale nie tylko.