Czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to temat, który interesuje wielu przedsiębiorców. Dzieje się tak, ponieważ prowadząc działalność jednoosobową, widzą coraz więcej kosztów z tym związanych. Poszukują więc innych rozwiązań. A zarazem widzą, że właśnie spółka umożliwia im lepsze zarządzanie firmą, która będzie już współtworzona przez kilka innych osób, wspólników.

Jednak nie należy uważać, że taka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada tylko zalety. Oczywiście ma również i swoje wady, z którymi powinniśmy się dobrze zapoznać. Na tej podstawie łatwiej będzie nam uznać czy spółka z o. o. to dobry wybór dla nas.

Zalety spółki z o.o.:

Jakie zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

 • osobowość prawna – dzięki spółce uzyskujemy osobowość prawną, a to oznacza, że zdobywa zdolność prawną, zdolność sądową i zdolność do czynności prawnych. Wtedy spółka we własnym imieniu jest w stanie reprezentować działalność, zaciągać kredyt czy nawiązywać pewne kontaktów.
 • ograniczona odpowiedzialność – oznacza ona, że wszelkie zobowiązania wobec wierzycieli nie ponoszą wspólnicy swoim majątkiem i imieniem. Takie zobowiązania przechodzą na spółkę i jej majątek. W takim razie wspólnicy odpowiadają za spółkę i jej zobowiązania zgodnie z wysokością swoich udziałów. Czasami jednak można rozszerzyć majątek spółki o majątek wspólników.
 • niskie koszty założenia – wystarczy tylko wypełnić umowę spółki i zarejestrować ją w KRS. Koszt wynika przede wszystkim od wysokości kapitału zakładowego. W pierwszej kolejności ponosimy koszt za taksę notarialną czyli za wykonanie umowy spółki z o.o. w postaci aktu notarialnego. Gdy kapitał zakładowy wynosi 10 tys. zł, to koszt wynosi 320 zł + Vat. Ale należy jeszcze uwzględnić notarialne poświadczenie podpisów członków zarządu około 20 zł + Vat za każdy podpis, wypis umowy spółki 6 zł + Vat za 1 stronę aktu notarialnego. Ważny jest jeszcze podatek od czynności cywilnoprawnych czyli PCC, który aktualnie oscyluje się w granicy 0,5% kapitału zakładowego – koszt umowy spółki. Czy to wszystko? Okazuje się, że nie, ponieważ wymagany jest jeszcze wpis spółki do KRS, który wynosi 500 zł i ogłoszenie w MSiG za 100 zł. To tyle.
 • niski minimalny kapitał zakładowy – kapitał zakładowy jest podstawą samodzielnej działalności, a wymagane jest minimum 5000. Następnie wspólnicy na podstawie wpłaconej kwoty ustalają swoje udziały do takiej spółki i kapitału zakładowego. Minimalna wartość udziału wspólnika musi wynosić minimum 50 zł.
 • jednoosobowa spółka z o.o. – okazuje się, że prawo daje możliwość stworzenia spółki składającej się tylko z jednego wspólnika. Pozwala to przedsiębiorcom na zarządzanie własnym biznesem od początku do końca.
 • rejestracja online – okazuje się, że już od 2012 roku jest możliwość rejestrowania spółki z o.o. przez Internet.

Wady spółki z o.o.

Jakie wady spółki z o.o.

Poznaliśmy bogate zalety wynikające z założenia i posiadania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To jednak nie oznacza automatycznie, że nie posiada ona swoich wad. Właśnie im chcielibyśmy się teraz przyjrzeć dokładnie. Poznajmy najważniejsze wady spółki z o.o.

 • podwójne opodatkowanie spółki z o.o. – oznacza to, że spółki odpowiada za opłacenie podatku dochodowego od osób prawnych. Ale to nie wszystko, ponieważ należy również opłacić podatek dochodowy od osób fizycznych za wynagrodzenie dla wspólników w postaci dywidend.
 • pełna księgowość – tutaj nie wystarcza uproszczona księgowość, lecz pełna, więc musimy już odpowiadać za prowadzenie ksiąg rachunkowych. W tym celu najlepiej jest współpracować z doświadczoną księgową czy biurem rachunkowym, który będzie mógł o wszystko zadbać.
 • coroczne sprawozdania finansowe – zarząd spółki odpowiada za wykonanie rocznych sprawozdań finansowych za dawny rok obrotowy, który składa się w sądzie rejestrowym.
 • odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki – kiedy nie ma możliwości pobrania podatków z majątku spółki, to tutaj obciążani są członkowie zarządu spółki z o.o.
 • solidarna odpowiedzialność członków zarządu – spółki za zobowiązania odpowiada swoim całym majątkiem. Ale czasami ta odpowiedzialność spada na członków zarządu, co jest zgodne z kodeksem spółek handlowych. Kiedy więc egzekucja prowadzona przez wierzyciela okazuje się mało skuteczna, to tutaj może on domagać się części bądź całości świadczenia od członków zarządu.

Co wybrać – spółkę z o.o. czy coś innego?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Widzimy, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to pewne zalety, ale również i wady. Powinniśmy więc dokładnie zastanowić się nad tym, która opcja okazuje się dla nas bezpieczniejsza.

Możliwe, że musimy w tej sprawie skontaktować się z wyjątkowym prawnikiem bądź doradcą prawnym. Oni będą mogli dokładnie obliczyć, które rozwiązania okazują się dla nas najbezpieczniejsze pod względem finansowym, ale nie tylko.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij