Jak niedrogo ubezpieczyć działalność gospodarczą

Jak niedrogo ubezpieczyć działalność gospodarczą?

OC działalności gospodarczej bardzo często potrafi uratować skórę właściciela firmy. Niestety, dobra firmy potrafią być zrabowane albo zniszczone, a wcześniej podpisano już umowy, według których miały zostać komuś sprzedane. I tutaj ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest naprawdę istotne. Nie należy ono jednak do najtańszych, dlatego jego zakup powinien być dobrze przemyślany – z tego właśnie powodu warto wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby wybrać dobre oraz niedrogie OC firmy.

Po co mi ubezpieczenie?

Nim przejdziemy do samego wyboru konkretnej umowy, trzeba wykonać swoisty rachunek sumienia, który pozwoli nam określić, co tak naprawdę powinniśmy ubezpieczyć. Ta wiedza uchroni nas przed wydaniem sporych pieniędzy na zbędne rzeczy. Chodzi tutaj choćby o ochronę towaru, który przewozimy podczas gdy prowadzimy sklep osiedlowy i nie mamy nawet firmowego samochodu. Brzmi dość absurdalnie, ale zdarza się, że agenci ubezpieczeniowi niejako wciskają nam wszystko, co się da.

Sprzęt, stany magazynowe

Podczas wybierania ubezpieczenia firmy musimy zwrócić uwagę na to, co jest objęte ochroną. Mowa tutaj na przykład o towarze, który znajduje się w naszych magazynach. W razie rozboju czy kradzieży, nikt nie zapłaci nam za towar, którego już nie mamy, a jeśli nie wykupimy dodatkowej ochrony w ramach ubezpieczenia firmy, raczej nie mamy co liczyć na to, że ktoś z uśmiechem zapłaci nam za skradzione dobra. Podobnie może wyglądać ubezpieczenie firmy budowlanej, aspektem który trzeba koniecznie sprawdzić jest to, czy wszystkie sprzęty objęte są ochronę, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

Podstawowa ochrona dóbr firmy

Wybieramy OC działalności gospodarczej (polecamy zgłosić się do firmy Full Polisa – http://fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/), objęte są nim wszystkie elementy, na których nam zależy – czas podpisywać umowę. Nie, jeszcze nie. W tym momencie powinniśmy sprawdzić tak zwaną sumę gwarancyjną, od której zależy to, czy w razie utraty mienia, w jakim stopniu pokryte zostaną straty. Najlepiej dla nas byłoby, gdyby ubezpieczyciel gotowy był zwrócić nam równowartość strat, co nie zdarza się często. Głównie dlatego, że godzimy się na takie warunki ubezpieczeń firmy.

Kiedy OC firmy jest konieczne?

W tym punkcie powiemy sobie, kiedy bezwzględnie trzeba posiadać ubezpieczenie firmy. Bez dwóch zdań są to zawody, w których konsekwencje pomyłek są bardzo wysokie. Mowa tutaj o lekarzach, radcach prawnych oraz podatkowych czy też adwokatach. Tutaj ustawowo zostało narzucone. Kolejną grupą, która nie obędzie się bez ubezpieczenia to firmy przewozowe, szczególnie te wykonujące trasy międzynarodowe. Konieczne wydaje się też ubezpieczenie firmy budowlanej, choćby z samego faktu niewypłacalności.

Szkoda nieumyślna

Ubezpieczyliśmy się na wypadek pożaru, powodzi, wichury, a także kradzieży oraz rozboju. Co jednak w sytuacjach, w których strata spowodowana jest z naszej winy? Oczywiście, mówimy tutaj o nieumyślnych decyzjach oraz czynach, które mogły doprowadzić do strat – nie zamknęliśmy drzwi ciężarówki, alarm w firmie nie został załączony albo pomyliliśmy się podczas sporządzania dokumentacji. W takim przypadku musimy się upewnić, czy nasze OC działalności gospodarczej obejmuje szkodę nieumyślną. Jest to bardzo istotne, ponieważ nawet w obliczu utraty całego majątku, żadna ubezpieczalnia nie zapłaci nam nawet złamanego grosza.

Jeden agent?

Czas na odrobinę praktycznych porad, które będą istotne już po zebraniu odpowiedniej wiedzy. Nim zadzwonimy czy wybierzemy się do ubezpieczyciela, powinniśmy jasno określić jaką część przychodu możemy przeznaczyć na ochronę firmy. OC firmy nie powinno być ciężarem, które sprawia że firma wisi nad przepaścią wypłacalności. Szukajmy ofert tanich, które obejmują swoim zasięgiem wszystko to, co jest nam niezbędnie potrzebne. Oczywiście, ubezpieczenie firmy budowlanej nijak się ma na do ochrony sklepu spożywczego, dlatego bardzo istotne jest szukanie ofert, które są dla nas korzystne. Jeśli jeden agent proponuje nam niekorzystne warunki, idźmy do drugiego. Nikt przecież nie zabroni nam nie marnowania własnych, ciężko zarobionych pieniędzy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij