Co powinien zawierać audyt podatkowy przedsiębiorstwa?

Kwestie ekonomiczne i prawne to obszary, które w bardzo dużym stopniu wpływają na funkcjonowanie i rozwój firmy. Wszelkie nieprawidłowości mogą mieć spore konsekwencje – aby ich uniknąć, warto przeprowadzić audyt przedsiębiorstwa.

Na czym polega audyt przedsiębiorstwa?

Audyt przedsiębiorstwa to przegląd konkretnej firmy pod kątem prawnym, finansowym lub podatkowym, przeprowadzany przez zewnętrzną. Tego typu czynności mają na celu wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a także wskazanie ewentualnego ryzyka. Można je określić na przykład poprzez szczegółową weryfikację prowadzonych ksiąg rachunkowych. Audyt przedsiębiorstwa obejmuje działania takie jak:

  • weryfikacja zgodności prowadzonej dokumentacji księgowej;
  • zdobycie informacji o otoczeniu firmy (m.in. na temat pracowników, odbiorców) oraz zbadanie konkurencji;
  • wnikliwa i obiektywna ocena ryzyka ekonomicznego, podatkowego i prawnego;
  • szeroko pojęte doradztwo w kluczowych kwestiach związanych z działalnością firmy, na podstawie informacji uzyskanych podczas badania;
  • sporządzanie szczegółowych prospektów na temat sytuacji finansowej firmy.

Kto powinien skorzystać z takiej usługi?

Usługa audytu przedsiębiorstwa może być wykorzystana przez wiele firm, jednak istnieje kilka sytuacji, w których szczególnie warto postawić na takie rozwiązanie. Jest to rekomendowana opcja m.in. dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku. Powinny z niej skorzystać również osoby planujące nabyć inną firmę, w celu dokonania obiektywnej oceny sytuacji ekonomicznej i potencjału danego przedsiębiorstwa. Jest to także dobry wybór w każdej sytuacji, w której nie ma stuprocentowej pewności co do poprawności procesów w ramach danej działalności oraz ich zgodności z prawem.

Czym jest audyt podatkowy i co obejmuje?

Jednym z elementów audytu przedsiębiorstwa jest audyt podatkowy, czyli wnikliwa, szczegółowa analiza dotychczasowych rozliczeń danej firmy. Czynność ta polega na dokładnym zbadaniu wszelkich kwestii gospodarczych, które mogą wpływać na zakres obowiązków podatkowych. Przeprowadzane działania mają na celu wykrycie oszczędności lub zaległości podatkowych, wskazanie możliwych ryzyk oraz zmniejszenie i wyeliminowanie nieprawidłowości powstałych w przeszłości. Wykonanie takiego audytu to przede wszystkim skuteczny sposób na uniknięcie sankcji podatkowych i skarbowych, które mogłyby grozić nawet za niewielkie pomyłki. Aby mieć pewność co do wyników analizy, warto postawić na profesjonalne wsparcie – tego typu usługami zajmuje się m.in. firma BDB Consulting z Łodzi.

Dlaczego warto zdecydować się na audyt przedsiębiorstwa?

Audyt przedsiębiorstwa to usługa, która pozwala zadbać o bezpieczeństwo firmy oraz zapewnić warunki do optymalnego rozwoju. Profesjonalnie przeprowadzona analiza to skuteczny sposób, by zapobiec sytuacjom kryzysowym i konsekwencjom karno-skarbowym. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą w pełni skupić się na głównych celach działalności i zoptymalizować zyski bez zbędnego ryzyka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij