Jakie zmiany w prawie pracy w 2024?

Jakie zmiany w prawie pracy w 2024?

2024 rok przynosi wiele zmian w przepisach i nie inaczej jest również w przypadku prawa pracy. W tym temacie nastąpiło wiele mniej lub bardziej znaczących uaktualnień, o których powinien wiedzieć każdy pracownik i pracodawca. Dotyczą one przede wszystkim kwestii wynagrodzeń, ochrony przed wypowiedzeniem, emerytur czy dofinansowań. W tekście przybliżymy wszelkie zmiany w prawie pracy i wyjaśniamy, na czym polegają oraz kogo dotyczą.

Minimalne wynagrodzenie 2024

Początek roku 2024 już na starcie wprowadza wiele zmian, a w szczególności w kwestii wynagrodzenia minimalnego za pracę. W roku poprzednim kwota ta wynosiła do 31 czerwca 3490 zł brutto, a od 1 lipca 3600 zł brutto. W roku 2024 kwota ta również ulega zwiększeniu w dwóch etapach.

Od 1 stycznia 2024 r. minimalna krajowa wynosi 4242 zł brutto, natomiast od 1 lipca znów ulegnie zmianie i będzie to już 4300 zł brutto. Zwiększeniu ulegnie również stawka godzinowa dla osób pracujących na umowę zlecenie i będzie ona wynosić 27,70 zł a od 1 lipca 2024 roku będzie to 28,10 zł.

Ekspert z biura rachunkowego Rzeszów wskazuje, że zwiększają się także różnego rodzaju świadczenia dla pracowników. Są to przykładowo:

  • odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy,
  • odszkodowania dla pracowników,
  • dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.

Co ważne, na podstawie minimalnego wynagrodzenia ustalane są kwoty wolne od potrąceń. Podwyższenie minimalnej krajowej skutkować więc będzie ich zwiększeniem, jednak należy pamiętać, że ich ustalenie to kwestia indywidualna dla każdego pracownika. W sprawdzeniu, ile wynoszą, pomoże Ci biuro rachunkowe Rzeszów.

sprawozdanie

Pozostałe zmiany w prawie pracy 2024

Zwiększenie wynagrodzenia minimalnego to dla wielu osób dość istotna zmiana w 2024 roku. Oprócz tego wprowadzane są również inne regulacje w prawie pracy, o których przypominają biura rachunkowe Rzeszów. Warto wspomnieć tutaj w szczególności o takich kwestiach jak:

  • Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych dla pracowników służby cywilnej.
  • Zmiany w zakresie opłat w postępowaniu sądowym spraw pracowniczych – pracownik nie będzie musiała wnosić opłat od pozwu, jeśli powództwo dotyczy prawa pracy.
  • Zmiany w emeryturach pomostowych – prawo do tych emerytur uzyska szersza grupa pracowników i będą się mogły o nią ubiegać osoby, które wykonywały pracę w trudnych warunkach po 1 stycznia 1999 roku.
  • Dostosowanie stanowisk pracy dla osób korzystających z laptopów.
  • Dofinansowanie szkieł kontaktowych dla pracowników.
  • Zmiany w zakresie ochrony pracowników przed wypowiedzeniem – sąd na wniosek pracownika nakłada w wyroku na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij