Zakładamy spółkę z o.o.

Założenie własnej firmy lub spółki nie jest takie łatwe. Na samym początku musimy określić charakter naszego przedsiębiorstwa oraz co najważniejsze, nadać mu odpowiednią formę prawną. Jeśli boimy się ponieść koszta z tytułu funkcjonowania takiej firmy, to najlepiej zdecydować się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W takich wypadkach, wspólnicy zakładający spółkę nie są zmuszeni do odpowiedzialności, czy też zobowiązań jakich podejmuje się firma. W każdym innym przypadku szkoda musiałaby zostać pokryta z własnej kieszeni, ale w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością nie funkcjonuje zasada obciążenia prywatnego majątku. Właściwie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć każdy, ponieważ procedury w przypadku takiego przedsiębiorstwa nie są szczególnie złożone czy skomplikowane.

Podstawowe informacje o spółce

To bardzo ważna informacja, ponieważ jest to jednocześnie najczęściej wybierana forma prowadzenia firmy i co najważniejsze pozbawiona ryzyka. Jedne co stracimy, prowadząc taką spółkę, to ewentualny zysk, ponieważ nawet jeśli nie będziemy w stanie poradzić sobie z obsługą, to przynajmniej mamy tę pewność, że nie odpowiadamy za naszą porażkę z własnej kieszeni. Oczywiście pieniądze firmy nie zaliczają się do własnego majątku i jedynie to, co zarobiliśmy może zostać poświęcone na ewentualne pokrycie wszystkich wydatków. Tego typu spółka, aby funkcjonować na rynku, musi posiadać odpowiednią umowę. Przy jej tworzeniu biorą udział wszyscy wspólnicy bez wyjątku, umowa to zawsze pismo, które jest niczym innym jak aktem notarialnym potwierdzającym istnienie naszej firmy. Należy pamiętać, że tego typu spółka musi być w pełni zarejestrowana, jest to bardzo ważny wymóg. Krajowy Rejestr Sądowy jest istotną sprawą, dlatego też musimy pamiętać, że na wpis mamy jedynie pół roku od podpisania wszystkich dokumentów i umów związanych ze spółką. Do takiego wniosku należy dołączyć szereg innych dokumentów w tym informacje o wspólnikach oraz wymienić wszystkie oddziały firmy, nawet jeśli prowadzimy tylko jedną spółkę.

Obowiązki i zobowiązania

W takim wpisie muszą się też znaleźć osoby reprezentujące interesy spółki oraz zakres obowiązków spółki, choć akurat ten dokument nie jest obowiązkowy. To jedynie dodatek, więc równie dobrze możemy pominąć ten punkt. Przepisy prawa pracy obowiązują nas jak w przypadku innych spółek, musimy pozyskać numer NIP i REGON oraz założyć konto firmowe w wybranym przez nas banku. Firma musi być zarejestrowana, ponieważ tylko w taki sposób stajemy się podatnikiem VAT. Jako osoby zakładające spółkę, mamy dowolność w wyborze opodatkowania firmy. Najlepiej więc wybrać taki sposób, który jest dla nas najkorzystniejszy, po to, aby firma generowała przychody, a nie straty.

Szybki i zdecydowany start

Oczywiście tylko spełnienie wszystkich warunków pozwoli nam na start naszej działalności. W trakcie ustalania wielu rzeczy musimy przeanalizować sposób prowadzenia księgowości, nie każdy jest w stanie radzić sobie z tym sam, dlatego musimy w porę skorzystać z usług kogoś, ktoś się zna na tym lepiej niż my. Odpowiednie usługi doradcze wydają się bardzo potrzebne, zwłaszcza jeśli dopiero co zaczęliśmy nasz biznes. Pamiętajmy, że stawiając na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością naprawdę wiele zyskujemy. Mając do dyspozycji wiele różnych rozwiązań, najbezpieczniej korzysta się z tych opcji, które nie zmuszają nas do wydatków z własnej kieszeni. Osoby prowadzące spółkę chcą zarobić i to jest główny cel takiego działania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij