Prawo rodzinne jest działem prawa i nazywane jest również prawem familijnym. Przedmiotem jego zainteresowania, jak i adwokatów rodzinnych, są stosunki społeczne wynikające z małżeństwa, stosunki między rodzicami a dziećmi oraz stosunki wynikające z pokrewieństwa i opieki.
Osobna gałąź prawa
Na mocy odpowiednich aktów prawnych, w polskim systemie, prawo rodzinne zostało wyodrębnione jako osobna gałąź prawa. Wszelkie zasady prawa rodzinnego zostały zawarte w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. W kancelariach prawniczych pracują prawnicy od spraw prawa rodzinnego, którzy się w nim specjalizują. Warto zwrócić się o pomoc do adwokata rodzinnego np. w Warszawie, jeśli chcemy się rozwieść, ustalić stosunki majątkowe między małżonkami albo podzielić się opieką nad wspólnymi dziećmi.
Zasady prawa rodzinnego
W zakresie prawa rodzinnego można wyróżnić kilka elementarnych zasad, na których straży stoi polskie prawo. To między innymi zasada równości małżonków, która polega na tym, że kobieta ma równe prawa z mężczyzną we wszystkich dziedzinach życia. Istnieje także zasada trwałości małżeństwa, polegająca na kreowaniu warunków sprzyjających trwałemu pożyciu małżonków i wyeliminowaniu możliwości zawierania małżeństw pochopnych. Trzecią zasadą prawa rodzinnego jest zasada zabezpieczenia losów dzieci. Przejawia się ona w tym, że władza rodzicielska musi być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka. Rozwiązanie małżeństwa na przykład nie będzie możliwe, jeśli dobro dzieci mogłoby przez to ucierpieć. Prawo rodzinne ujmuje też zasadę równouprawnienia dzieci pozamałżeńskich z dziećmi urodzonymi z małżeństwa.
W Rzeczypospolitej Polskiej podstawą prawa rodzinnego i opiekuńczego jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, czyli ustawa z 1964 roku. Oczywiście od chwili jej uchwalenia była ona wielokrotnie nowelizowana, dzięki czemu można było dostosować przepisy do zmieniających się realiów życia polskich rodzin, małżeństw i małoletnich dzieci. Podstawą rozpatrywania spraw rodzinnych jest dokładnie ten kodeks.