Zabranie prawa jazdy za prędkość - jak może pomóc adwokat?

Zabranie prawa jazdy za prędkość – jak może pomóc adwokat?

Parę lat temu weszły w życie przepisy, według których kierowca złapany przez policję na przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km, mógł stracić prawo jazdy na jakiś czas. Wokół tego przepisu narosło wiele kontrowersji i wątpliwości, prezydent RP podpisał nowelizację, która wprowadza pewne odstępstwa od nakładania kary odebrania prawa jazdy w wyjątkowych przypadkach. Gdzie szukać pomocy, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji?

Gdzie szukać pomocy, gdy policja odbierze nam prawo jazdy?

W dzisiejszych czasach prawo jazdy jest niezwykle ważnym uprawnieniem, bez którego wykonywanie niektórych zawodów nie byłoby możliwe. Warto zatem zachowywać ostrożność na drodze i przestrzegać przepisów kodeksu drogowego. Jednak nawet najbardziej ostrożny kierowca od czasu do czasu dopuszcza się wykroczeń, np. przekroczenia prędkości, zdarza się nawet, że robi to nieświadomie przez przeoczenie znaku drogowego. Takie pomyłki mogą nas niestety słono kosztować, dlatego warto w tego typu sytuacjach szukać pomocy u prawnika. Podstawowe informacje na temat przepisów związanych z odebraniem prawa jazdy za przekroczenie prędkości znajdziemy m.in. na stronie https://www.kancelariakrs.pl/zatrzymanie-prawa-jazdy-przekroczenie-predkosci-o-ponad-50-km-h/.

 

Jak może pomóc adwokat w sytuacji odebrania prawa jazdy przez policję?

Jeśli mamy wątpliwości co do słuszności działań policji, która postanowiła odebrać nam prawo jazdy za przekroczenie prędkości, powinniśmy skonsultować tę sprawę z prawnikiem. Co do zasady, jeśli jadąc w terenie zabudowanym przekraczamy prędkość o ponad 50 km/h, to musimy liczyć się z możliwymi konsekwencjami, są jednak w sytuacje, w których nie musi spotkać nas tak surowa kara. Wykroczenie to jest usprawiedliwione w przypadku, gdy dopuszczamy się go w celu ratowania czyjegoś życia, a więc np. wioząc kogoś w ciężkim stanie do szpitala. Prawo do przekroczenia prędkości ma również strażak Ochotniczej Straży Pożarnej jadący do akcji, są to stany tzw. wyższej konieczności.

 
Kontrowersje związane z odbieraniem prawa jazy za przekroczenie prędkości

Wiele osób jest oburzonych obowiązującym prawem i zwraca uwagę na fakt, iż policja, która nie jest organem wydającym prawo jazdy nie powinna mieć też prawa do odbierania go. Policja może jedynie zatrzymać uprawnienia za naszym pokwitowaniem, a odebrać na określony czas bądź na stałe może starosta. Od tej decyzji możemy się jednak odwoływać. W pierwszej kolejności odwołujemy się do SKO (Samorządowe kolegium odwoławcze), jeśli jednak decyzja SKO również nie będzie dla nas pozytywna, wówczas możemy tę decyzję zaskarżyć w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Decydując się na ten krok, warto mieć wsparcie doświadczonego prawnika.

 
Na szczęście przykłady wielu kierowców pokazują, że sądy bardzo często rozstrzygają tego typu sprawy na korzyść oskarżonych. Wynika to m.in. z faktu, że niejednokrotnie pomiary prędkości wykonywane przez policję są niedokładne lub wręcz nierzeczywiste. Warto jednak pamiętać, iż przekraczając prędkość zwłaszcza w terenie zabudowany narażamy na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i innych ludzi, dlatego też lepiej zdjąć nogę z gazu zanim zatrzyma nas policja.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij