Prawa i obowiązki podczas zatrzymania przez policję

Prawa i obowiązki podczas zatrzymania przez policję

Nawet najbardziej prawy obywatel może zostać zatrzymany przez policjanta: może o tym zdecydować rutynowa kontrola, podejrzane zachowanie, zbieżność w czasie i miejscu bądź podobieństwo do poszukiwanej osoby. Jednym słowem możemy być zatrzymani przez policję nawet w sytuacji, kiedy nie jesteśmy winni żadnemu przewinieniu. Zwykle takie sytuacje dotyczą osób zatrzymywanych do kontroli drogowej, rzadziej zatrzymani być możemy będąc pieszym uczestnikiem ruchu. Jeśli już dojdzie to takiej kontroli, jakie mamy prawa i obowiązki?

Zachowaj spokój i wypełniaj polecenia

Najlepsza metoda, która pozwoli nam na szybkie zakończenie czynności rozpoczętych przez policjanta, to nie wdawanie się w niepotrzebne wymiany zdań i nie kwestionowanie konieczności zatrzymania. Warto pamiętać, że policjant kieruje się w pracy określonymi procedurami, których musi przestrzegać: jeśli już zostaniemy zatrzymani, musimy być sprawdzeni w systemie informacyjnym (czy nie jesteśmy poszukiwani; czy nie jesteśmy sprawcą wypadku czy innego przestępstwa) i jeśli nie będziemy w tym przeszkadzać, to nasza weryfikacja przebiegnie szybko. Z kolei jeśli podamy nieprawdziwe dane proces weryfikacji się przedłuży i zakończy niepowodzeniem, co najprawdopodobniej zaprowadzi nas prosto na komisariat w celu dalszych wyjaśnień.

Nie powinniśmy być zaskoczeni, jeśli policjant poprosi nas o okazanie dowodu osobistego i prawa jazdy: to normalna procedura, która sprawdza naszą tożsamość i kompetencje do prowadzenia pojazdów. W sytuacji, kiedy funkcjonariusz nabierze podejrzeń, że możemy mieć przy sobie coś zabronionego przez prawo, będzie mógł poprosić nas o opróżnienie kieszeni. Zwykle w takich sytuacjach policjant szuka podejrzanych paczuszek lub woreczków, w których mogą być przenoszone niedozwolone substancje. W razie podejrzeń, że jesteśmy pod wpływem alkoholu, funkcjonariusz może poprosić nas o dmuchnięcie w alkomat. To zwykła i krótka procedura, której rezultaty poznamy po kilkunastu sekundach. Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądała wtedy, kiedy będziemy podejrzewani o bycie pod wpływem substancji psychoaktywnych: w takim wypadku, jeśli policjant nie będzie miał przy sobie specjalnych testów, będziemy musieli udać się na najbliższy komisariat. Najgorszą metodą, która może nie tylko przedłużyć procedurę legitymowania, jest stawianie jakiejś formy oporu. Nie dość, że stracimy cenny czas, to jeszcze możemy odpowiadać za celowe utrudnianie pracy funkcjonariusza, zaznacza adwokat Marek Szymała z szymalazaremba.pl.

Dokumenty osobiste i pojazdu, którym się przemieszczamy

Jeśli zależy nam na tym, aby po zatrzymaniu szybko wrócić do codziennych zajęć, wystarczy, że szybko podamy wszystkie wymagane od nas dane i dokumenty. W przypadku kontroli drogowej będziemy także poproszeni o pokazanie dokumentów samochodu: jeśli będą prawidłowe (to znaczy auto będzie miało ważne badania techniczne oraz ubezpieczenie OC) możemy być pewni, że kontrola potrwa kilka minut. Policja przeprowadza okresowe kontrole skupione na jednym celu — w wypadku takiej kontroli możemy być na przykład jedynie poproszeni o dmuchnięcie do alkomatu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij