Rozliczenie PIT 2022 – kto musi o nim pamiętać i jak to zrobić?

Rozliczenie PIT 2022 – kto musi o nim pamiętać i jak to zrobić?

Obowiązujące w Polsce prawo nakłada na osoby osiągające przychód obowiązek rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Wśród wszystkich zobowiązanych do opłacenia podatku najliczniejszą grupę stanowią osoby wypełniające druk PIT 37. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, jak go wypełnić, przyda Ci się broszura informacyjna do PIT 37 za rok 2022. Znajdziesz ją na stronie urzędów skarbowych, możesz również udać się do wybranego urzędu i otrzymać ją w formie papierowej.

1.PIT 37 druk 2022 – kto musi z niego skorzystać?

  1. Jakie sposoby opodatkowania dopuszcza formularz PIT 37?
  2. Jak wypełnić formularz PIT 37, aby zrobić to prawidłowo?
  3. Gdzie umieszcza się informacje dotyczące przychodów, dochodów, poniesionych kosztów i odprowadzonych zaliczek?

PITax.pl zadba o Twoje finanse

PIT 37 druk 2022 – kto musi z niego skorzystać?

PIT-37 co to jest to jedno z najczęściej zadawanych w kontekście rozliczania się z Urzędem Skarbowym pytań. Wszystko dlatego, że w większości artykułów i publikacji poświęconych kwestiom podatkowym to właśnie PIT 37 formularz jest wspominany najczęściej. PIT 37 druk to formularz, którzy zobowiązani są wypełnić podatnicy, którzy w danym roku podatkowym osiągnięli przychody:

  • z tytułu wynagrodzenia za pracę;
  • z tytułu wynagrodzenia praw autorskich;
  • z tytuły emerytury, renty, zasiłku przedemerytalnego;
  • z tytułu umowy o dzieło oraz zlecenie.

To również po ten formularz sięgną ci, których przychodzi pochodzą z praw majątkowych, a więc praw autorskich oraz innych, które zostały wymienione w artykule 18 ustawy o podatku dochodowym.

Jakie sposoby opodatkowania dopuszcza formularz PIT 37?

Obliczenie PIT 37 jest naprawdę proste – dzisiaj można bowiem skorzystać z narzędzi, które robią to za nas. Warto jednak wiedzieć, jakie sposoby opodatkowania są dostępne dla tych, którzy sięgają po PIT-37 2023. Formularz ten pozwala oczywiście na rozliczenie indywidualne. Ci, którzy są w związku małżeńskim i chcą rozliczyć się z mężem/żoną również mogą to zrobić. Formularz PIT 37 za 2022 dopuszcza również możliwość rozliczenia się osób, które samotnie wychowują dzieci. UWAGA: wypełniając PIT 37 druk 2023, pamiętaj, że sposób opodatkowania wybierasz, zaznaczając odpowiedni kwadrat w pozycjach 6,7 oraz 8. W części O musisz również złożyć podpis. Pamiętaj, że uprzywilejowane formy rozliczania z fiskusem dostępne są tylko dla osób, które spełniają konkretne kryteria.

Jak wypełnić formularz PIT 37, aby zrobić to prawidłowo?

PIT 37 to formularz, który został skonstruowany tak, aby jego wypełnienie było możliwie jak najprostsze. Wystarczy, że weźmiesz go do ręki, a zobaczysz na nim mnóstwo objaśnień, które ułatwią Ci jego wypełnienie. Jeśli decydujesz się na papierowy pusty PIT-37 do wypełnienia, pamiętaj, aby wszystkie dane wpisywać dużymi drukowanymi literami. Sięgnij po czarny bądź niebieski długopis. Pierwsze dane, które musisz wpisać to identyfikator podatkowy. Pamiętaj, że nie musi to być numer NIP. Jeśli go nie posiadasz, wpisujesz po prostu numer PESEL. Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, musisz pamiętać o podaniu również jego danych.

Część A formularza to podanie zarówno miejsca, jak celu złożenia zeznania. Jeśli chodzi o miejsce, to co do zasady jest nim urząd skarbowy właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania w ostatnim roku podatkowym. Wybierając cel, pamiętaj, że masz dwie opcje: możesz zaznaczyć złożenie zeznania bądź jego korektę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi możesz złożyć korektę danych zawartych w formularzy PIT przez pięć lat.

W części B podajesz Twoje dane identyfikacyjne, a także adres zamieszkania.

Gdzie umieszcza się informacje dotyczące przychodów, dochodów, poniesionych kosztów i odprowadzonych zaliczek?

Kiedy wiesz już PIT-37 kto składa, a także jakie dane umieszcza się w części A i B formularza, z pewnością zastanawiasz się, gdzie musisz wpisać informacje dotyczące przychodów, dochodów, odprowadzonych na podatek zaliczek, a także poniesionych kosztów. Ujmowane są one w części C. Co ważne, dane te znajdziesz w informacji dostarczonej przez płatnika. Pamiętaj, że jeśli w danym roku pracowałeś w kilku miejscach, potrzebujesz danych od wszystkich płatników. W poszczególne pola wpisuje się bowiem sumę przychodów itp. PIT 37 wypełniony należy dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Dostępny jest PIT-37 online, co oznacza, że wystarczy tylko kilka kliknięć, aby formularz znalazł się w urzędzie. Jeśli jednak zaliczasz się do tradycjonalistów, możesz wypełniony dokument wydrukować i dostarczyć go osobiście lub wysłać pocztą. Jak wydrukować PIT 37? Jest to naprawdę bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. PIT 37 do druku znajdziesz dzisiaj naprawdę szybko.

PIT 37 to najczęściej wypełniany formularz zeznania podatkowego. Pamiętaj, że zarówno PIT 37 strona 1, jak i strona 5 są tak samo ważne. PIT/o broszura 2022 znacznie ułatwi wypełnienie formularzy, a następnie wywiązanie się z obowiązku rozliczenia z fiskusem. Druki gofin można obecnie znaleźć bez najmniejszych problemów. Jeśli chcesz mieć pewność, że PIT 37 wypełnisz prawidłowo, sięgnij po broszurkę informacyjną bądź skorzystać z programu, który wyłapie ewentualne błędy.

Druk PIT 37 i wiele innych znajdziesz na PITax.pl

Rozliczenie PIT-37 2023 z aplikacją PITax.pl jest szybkie i bezpieczne

PIT 37 wypełniony z PITax.pl pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij