Dla kogo kasa fiskalna? Kto musi mieć kasę fiskalną?
Zasady dotyczące ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej stale ulegają modyfikacjom. Zobacz, kto obecnie musi posiadać kasę fiskalną? Kogo obejmuje obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na urządzeniu fiskalnym?
Kto musi mieć kasę fiskalną?
Kasa fiskalna staje się coraz bardziej powszechna, widzimy ją nawet w prywatnych gabinetach lekarskich. A kto dokładnie jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą urządzenia fiskalnego? Kasę fiskalną muszą posiadać przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także rolnikom ryczałtowym. Warto tego przestrzegać, ponieważ brak kasy fiskalnej w takich firmach może wiązać się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Co grozi za brak kasy fiskalnej wyjaśnia poradnik internetowy, na przedsiębiorców niestosujących się do tych zasad mogą zostać nałożone wysokie kary finansowe.
A kto jest zwolniony z posiadania kasy fiskalnej? Kto nie musi ewidencjonować sprzedaży na tym urządzeniu? Przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy współpracują jedynie z innymi firmami. Na przykład programiści czy agencje marketingowe, które rozliczają się za pomocą faktury.
Kasa fiskalna online – dla kogo?
Warto pamiętać, że istotne jest również to, jaką kasę fiskalną posiadamy. Od 2020 roku niektórzy przedsiębiorcy powinni korzystać wyłącznie z urządzeń fiskalnych online, które automatycznie przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy fiskalne starszego typu są już stopniowo wycofywane ze sprzedaży. A kto i od kiedy ma obowiązek korzystać z kasy fiskalnej online?
Początkowo, firmy świadczące usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji oraz branża paliwowa miały korzystać wyłącznie z kas fiskalnych online od 1 stycznia 2020 roku, z kolei od 1 lipca tego roku kasy fiskalne online miały być obowiązkowe m.in. w gastronomii, jednak terminy te zostały przesunięte w związku z pandemią koronawirusa. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. przedłużyło terminy ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Zgodnie z nowymi zapisami, do 31 grudnia 2020 r. kasy fiskalne online muszą pojawić się w stacjonarnych placówkach gastronomicznych, firmach świadczących usługi krótkotrwałego zakwaterowania czy u sprzedawców węgla, brykietu i podobnych paliw stałych.
Z kolei na drugą grupę podatników obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej online zostanie nałożony od 30 czerwca 2021 r., a kto zalicza się do tej grupy? Firmy świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, prawnicze, budowlane czy związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej. Do drugiej grupy podatników należą również lekarze i lekarze dentyści.
Wspomniane grupy będą musiały również zadbać o prawidłowe przechowywanie kas fiskalnych online oraz umożliwić przesyłanie danych.