rachunek

Podatek akcyzowy – kompendium wiedzy o ewidencjonowaniu i rozliczaniu

Bardzo ważną kwestią dla przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą, importem, eksportem czy sprzedażą wewnątrzwspólnotową produktów akcyzowych jest płatność podatku akcyzowego. Tak naprawdę koszty podatku przerzucane są na konsumenta dóbr, jednak ewidencjonowane i rozliczane przez dany podmiot gospodarczy. Zatem jakie produkty obejmuje podatek akcyzowy i w jaki sposób powinien być zaksięgowany? Poznajcie kompendium wiedzy na temat podatku akcyzowego.

Czym jest podatek akcyzowy i kogo obejmuje?

monetyWarto wiedzieć, że podatek akcyzowy to tzw. podatek pośredni. To sprawia, że ciężar jego zapłacenia spada na odbiorców nabywających produkty akcyzowe. Z tego względu podatek akcyzowy należy określić jako obrotowy. W prawdzie pobierany jest od producenta bądź importera wyrobów akcyzowych, jednak de facto przerzucany na konsumenta. Podstawę opodatkowania stanowi obrót towarami akcyzowymi, a w przypadku importu wartość celna plus należne cło. W ustawie o podatku akcyzowym w art. 2 wyszczególnione są dwa rodzaje towarów akcyzowych, a mianowicie wyroby akcyzowe zharmonizowane i niezharmonizowane. Do tych pierwszych należą paliwa stałe, oleje opałowe, gaz, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe. Z kolei wśród niezharmonizowanych można wymienić: broń, futra, samochody osobowe, kosmetyki, perfumy, wody toaletowe, dezodoranty, preparaty do higieny osobistej, karty do gry, a także energię elektryczną. W przypadku samochodów osobowych podatnikami akcyzy są podmioty dokonujące każdej sprzedaży przed pierwszą rejestracją w kraju, importerzy i podmioty, którzy dokonują nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Jak wygląda ewidencja podatku akcyzowego?

Warto wiedzieć, że ewidencja podatku akcyzowego przebiega podobnie jak ewidencja VAT. Należy znaleźć dobre biuro rachunkowe. Mysłowice są miastem, gdzie prężnie działa wiele komisów samochodowych, które sprowadzają samochody z zagranicy i sprzedają w Polsce. Tu przedsiębiorcy znajdą również kompetentnych księgowych, dzięki którym bilans miesięczny i roczny zawsze będzie wykonany na czas i prawidłowo. Zajmą się ważnym aspektem, jakim jest wspomniana ewidencja podatku akcyzowego. W przypadku ewidencji wyodrębniają konta dotyczące akcyzy naliczonej przy zakupie oraz akcyzy należnej doliczonej przy sprzedaży samochodów. Kiedy kończy się okres sprawozdawczy obroty obu kont przenoszone są na konto „rozliczenie akcyzy”, gdyż w ten sposób można ustalić kwotę należną do zapłacenia w urzędzie. Akcyza naliczona rozliczana jest dopiero w chwili zakupu danego samochodu. Z tego powodu cena samochodu powinna zostać zwiększona nie tylko o podatek VAT, ale również akcyzę naliczoną. Oczywiście na cenę składa się również marża, w tym przypadku komisu samochodowego. Choć wydaje się to skomplikowane dla biura księgowego to podstawa codziennej pracy.

Jakie deklaracje muszą składać podatnicy podatku akcyzowego?

png pieniądzePodatnicy muszą składać deklaracje podatkowe w urzędzie celnym. Należą do nich: formularz główny AKC-4/AKC-4zo oraz formularz szczegółowy o podatku akcyzowym. Formularz główny musi zostać złożony do 25 dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Z kolei AKC-U/S trzeba złożyć do 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju. Warto wiedzieć, że obydwie deklaracje można przesłać przez internet, korzystając z usługi e-Zefir. Trzeba pamiętać, że deklaracje złożone online muszą być opatrzone jednym z dostępnych rodzajów podpisu elektronicznego.

W jaki sposób ustalane są stawki podatku akcyzowego?

Tę kwestię określa system podatkowy Unii Europejskiej. Od państw członkowskich wymagane jest, by stosowały minimalną wysokość podatku dla poszczególnych wyrobów. Z tego względu w państwach Wspólnoty mamy do czynienia ze znacznym zróżnicowaniem wysokości akcyzy dla określonych wyrobów. Wykładnią dla przedsiębiorców w tym zakresie jest ustawa o podatku akcyzowym, gdzie zostały ujęte stawki dla wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych. Stawka podatku wyrażona jest w kwocie na jednostkę wyrobu, procencie podstawy opodatkowania, procencie maksymalnej ceny detalicznej bądź kwocie na jednostkę wyrobu i procencie maksymalnej ceny detalicznej.

Odpowiednie ewidencjonowanie i rozliczenie podatku akcyzowego gwarantuje przejrzystość w rozliczeniach. Warto skorzystać w tej kwestii z pomocy profesjonalistów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij