Jakie zmiany od nowego roku wprowadzi ZUS?

W 2017 r zmianie ulegnie część składek dla niektórych grup ubezpieczonych, czyli przede wszystkim osób zatrudnionych na pełny etat i przedsiębiorców, a także ludzi korzystających z urlopów wychowawczych i pracujących na zasadzie umowy o dzieło.

Prawo i ekonomia sprawiły, że wzrost opodatkowania związany jest ze zwiększeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz kwoty prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej.

Składki pracowników pełnoetatowych

Wrześniowe rozporządzenia Rady Ministrów odnoszą się m.in. do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. dla pracowników pełnoetatowych. Płaca minimalna nie będzie mogła być niższa niż 2000 zł brutto, więc tyle musi wynosić składka ZUS dla pracownika pracującego na pełnym etacie, przez wszystkie dni robocze w określonym miesiącu.

Wyliczenie składek pracownika od kwoty 2000 zł brutto, przy założeniu, że pracodawca opłaca określony procent składki wypadkowej, zależne będzie jak zwykle od rodzaju ubezpieczenia, wysokości składki finansowanej przez pracownika oraz składki finansowanej przez pracodawcę.

Składki osób na urlopie wychowawczym

Osoby przebywające w 2017 roku na urlopie wychowawczym, będą płacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają urlop.

Kwota ta nie będzie mogła być niższa od płacy minimalnej dla pracownika pełnoetatowego oraz niższa niż 75% kwoty wynagrodzenia pracownika niepełnoetatowego. Składki muszą być natomiast wyższe o 60% od wynagrodzenia miesięcznego, prognozowanego na podstawie kwoty ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.

Składka do umów o dzieło

Do tej pory umowy o dzieło posiadały niższe opodatkowanie, niż tradycyjne umowy o pracę. Jednak w 2017 roku ZUS zamierza wprowadzić składkę od umów o dzieło. W Polsce korzysta z nich bardzo wiele osób, ponieważ jest to dla nich najbardziej optymalna forma zatrudnienia. Bardzo często umowy te zawierane są z tym samym pracodawcą wielokrotnie i przez długi czas.

Od nowego roku ZUS zamierza jednak kontrolować świadczenie tego typu usług i nakładać kary zmuszające do opłacania zaległych składek. Ich wysokość ma być równa opłatom podatkowym wynikającym z zatrudnienia takiego pracownika na zasadach tradycyjnej umowy.

Składka na Fundusz Pracy

Składka na Fundusz Pracy naliczana jest na podstawie kwot, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i wobec których nie stosuje się rocznego ograniczenia do kilkukrotnej wartości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Muszą one wynosić przynajmniej tyle, co wynagrodzenie minimalne w przeliczeniu na okres miesiąca, co w 2017 roku oznacza 2000 zł. Wyliczenie kwoty dokonuje się poprzez wyznaczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, np. w przypadku, gdy pracownik świadczył swoje usługi przez cały miesiąc.

Inne zmiany dotyczące składek

W 2017 roku zmianie ulegnie również wysokość podstaw wymiaru stawek dotyczących choćby składek preferencyjnych, z których korzystać mogą przedsiębiorcy w okresie dwóch lat od startu swojej działalności gospodarczej. Będą oni płacić składki społeczne od kwoty stanowiącej 30% wynagrodzenia minimalnego.

W 2017 roku zmianie ulegnie również wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, która miesięcznie nie może przekraczać 250% wynagrodzenia. Natomiast kwota ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w skali roku, w 2017 r. wyniesie 127 890 zł.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij