Czy należy obawiać się kontroli skarbowej?

Kontrole skarbowe są zmorą przedsiębiorców i nie bez powodu krąży wokół nich wiele najróżniejszych opowieści, gdzie część z nich to po prostu mity. Zgodnie z prawdą kontrola skarbowa może nałożyć karę, areszt czy nawet pozbawić przedsiębiorcy wolności, jednakże muszą być ku temu odpowiednie przesłanki.

Jeśli więc ktoś ma czyste sumienie i przestrzega tego, co nakazuje polskie prawo i przepisy, to może spać spokojnie. Kiedy więc należy obawiać się kontroli skarbowej?

Kiedy można spodziewać się kontroli skarbowej?

Kontroli skarbowej może zostać poddany każdy podatnik, a więc nie tylko przedsiębiorąca, ale także osoba fizyczna. Podstawą jest tutaj wysłanie pisemnego zawiadomienia o wszczęciu kontroli. Czasami jest to poprzedzone wezwaniem do złożenia wyjaśnień na skutek czego sprawa może zostać zamknięta.

Składanie wyjaśnień odbywa się w Urzędzie Skarbowym, a kontrola w siedzibie podatnika. Niezależnie od tego czy chodzi o składanie wyjaśnień czy kontrolę, urzędnicy mają prawo zażądać okazania dokumentów dotyczących kontrolowanych kwestii.

Co może zostać skontrolowane przez Urząd Skarbowy?

W czasie kontroli skarbowej kontrolowane są dokumenty rozliczeniowe, które dotyczą terminowości i poprawności w złożonych zeznaniach podatkowych. Sprawdza się także wysokość obliczanych podatków, czyli podatku dochodowego i podatku VAT.

Urzędnicy zapoznają się z dokumentami i mają prawo zażądać dodatkowych wyjaśnień od podatnika. Dodatkowo mogą kopiować dokumenty i zabezpieczać je oraz sięgać opinii biegłych w celu prawidłowego przeprowadzenia kontroli.

Należy pamiętać o tym, że podczas kontroli podatkowej urzędnik ma prawo wchodzenia do lokali i innych kontrolowanych pomieszczeń, zażądać okazania majątku i zabezpieczenia zebranych dowodów, a także zażądać przedstawienia spisu z natury.

Z kolei podatnik ma obowiązek umożliwienia nieodpłatnego rejestrowania i utrwalania faktycznego stanu za pomocą nośników informacji. Ponadto jego obowiązkiem jest przedstawienie wszystkich dokumentów dotyczących spraw stanowiących przedmiot kontroli, jeśli zażąda tego urzędnik, jak również udzielenie wymaganych wyjaśnień.

Pytanie o majątek

Jeśli urzędnicy skarbowi przypuszczają, że przedsiębiorca nie ujawnił wszystkich obrotów czy przychodów, które mają wpływ na ustalenie wysokości podatku, to mogą zażądać złożenia oświadczenia o stanie majątkowym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Mają oni prawo także zażądać wydania próbek towarów, akt, ksiąg i dokumentów związanych z przedmiotem kontroli. Kontrolerzy mogą także przeglądać akta spraw sadowych, dokumentów objętych tajemnicą państwową, służbową czy zawodową, a ponadto sporządzić z nich odpisy i notatki.

Prawa do wymierzenia kary

Podczas kontroli skarbowej bada się możliwość ukrywania dochodów przez przedsiębiorcę. Jeśli zostaną wykryte znaczne różnice między tym co podatnik wydał, a tym co zarobił, urzędnicy maja prawo wydania postanowienia o wszczęciu postępowania.

Niezgłoszenie do opodatkowania wszystkich dochodów wiąże się z ukaraniem podatnika tak zwanym podatkiem od nieujawnionych źródeł przychodów. Kara ta może wynieść nawet 75% ukrytych dochodów. Jeśli przedsiębiorca ograniczy kontrolerowi swobodę działania, to również zostanie on ukarany karą grzywny.

Przedsiębiorcy powinni wziąć pod uwagę fakt, że pracownicy kontroli skarbowej mają uprawnienia podobne do policji, a więc mają prawo zatrzymania i użycia broni palnej, jeśli podatnik uniemożliwia czy utrudnia przeprowadzenia koniecznych czynności kontrolnych. Kontrolerzy mogą także wezwać na pomoc policję, straż miejską czy Straż Graniczną, a także ABW.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij