Czym jest dla państwa podatek VAT?

Dzisiaj przedsiębiorstwa, zobowiązane są do płacenia VAT-u, ponieważ jest to jeden z najważniejszych podatków, pozwalających na zasilenie kieszeni skarbu państwa. Wiele mniejszych firm, stara się jednak ugrać więcej pieniędzy dla siebie i bardzo często korzystają z różnych karuzel podatkowych, które w mniejszym lub większym stopniu umożliwiają wyłudzenie podatku VAT, przez co skarb państwa, nic na tym nie zyskuje.

Oczywiście nie wolno pod żadnym pozorem dopuszczać się oszustw podatkowych, jednak tego typu proceder ma miejsce i bardzo wiele firm zwłaszcza tych mniejszych, próbuje oszukać skarb państwa, jednak nie zawsze odbywa się to z pozytywnym skutkiem.

System jest kontrolowany

Należy pamiętać, że państwo bardzo mocno nadzoruje system w taki sposób, aby ścigać wszystkie przestępstwa gospodarcze, do których bez wątpienia można liczyć wyłudzenie podatku VAT. Podatek od towarów i usług, zawsze zapewniał największe wpływy i pozwalał na budowanie skutecznej gospodarki. Jednak firmy działające w szarej strefie, bardzo często działają na szkodę państwa, przez co w budżecie znajduje się mniej pieniędzy, niż powinno.Na szczęście dzisiaj przestępstwa podatkowe są ścigane i karane z najwyższą surowością, gdzie firma musi zapłacić olbrzymią karę, oraz cały zaległy podatek. Nie warto więc oszukiwać fiskusa, ponieważ bardzo rzadko komu udaje się oszukać państwo. Dzisiaj ściągalność podatku VAT jest bardzo niejednoznaczna, ponieważ w niektórych przypadkach firmy z powodzeniem są w stanie oszukać system. Aby poprawić możliwości ściągania podatku, należy zastosować nowe rozwiązania, które rzeczywiście przyczyniłyby się do lepszej szczelności podatkowej.

Zmiany na lepsze zawsze przydatne

Jedną z takich zmian powinno być wprowadzenie odpowiedzialności karnej, za wszystkie przestępstwa powiązane z lewymi fakturami. Oprócz tego należałoby wprowadzić jednolity plik kontrolny, dzięki czemu system byłby w stanie skuteczniej działać w walce z oszustami. Kolejnym dobrym rozwiązaniem opierałby się na karze finansowej, za niewłaściwej rozliczenie podatku, taki instrument z pewnością mobilizująco podziałałby na wszystkie działające firmy. Należy pamiętać, że tego typu działania nie miałyby za zadanie odstraszyć przedsiębiorców od zakładania firm, ale jedynie oszustów, którzy unikają wpłacania podatku do skarbu państwa.Tego typu działania mogłyby przełożyć się na zmniejszenie szarej strefy z korzyścią dla uczciwych przedsiębiorców. Jak więc widzimy, założenia takiego planu, są naprawdę właściwe, zwłaszcza jeśli takie dodatkowe przepisy mogłyby w pewien sposób nagradzać firmy odprowadzające podatki. W dzisiejszym świecie tego typu rozwiązania wydają się realne, ale na pewno minie jeszcze sporo czasu, zanim podobne regulacje zostaną wprowadzone.

Bądźmy uczciwi

Nie warto więc oszukiwać skarb państwa i narażać się na późniejsze problemy z urzędem skarbowym. Lepiej być uczciwym i zgodnie z zasadami płacić podatki. To bardzo ważne, ponieważ szara strefa powoduje bardzo duże problemy, które spadają bezpośrednio na skarb państwa. W ten sposób poprzez nielegalnie działające firmy, budżet państwa traci miliony złotych.Tak, więc jeśli przedsiębiorca wpadnie, to czeka go rozprawa, na której szybko zapadnie wyrok. Nie można igrać z fiskusem, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne. Lepiej więc funkcjonować jako legalna firma i nie kombinować z podatkami, to najlepszy sposób na uchronienie się przed ewentualnymi problemami z prawem. Warto o tym pamiętać, nie wolno nam zignorować przepisów, ponieważ możemy za to wszystko zapłacić wysoką karę, pamiętajmy o tym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij