Praca i rola komornika

Komornik to nie jest tylko zwykły urzędnik wykonujący swoją pracą. To przede wszystkim pełnoprawny funkcjonariusz publiczny, który pracuje przy Sądzie Rejonowym. To właśnie najważniejsza osoba, która musi rozstrzygać wszystkie roszczenia cywilne. Należy jednak pamiętać, że komornik posiada szereg różnych uprawnień, dzięki czemu zajmuje się on także spisywaniem inwentarza, a tego typu czynności wykonuje nie tylko na polecenie sądu, ale i prokuratury. Oczywiście nie robi tego bez żadnych pokwitowań, ponieważ komornicy są zobowiązani do przedstawienia protokołu, po skończonej pracy.

Dzisiaj, aby zostać komornikiem sądowym, wystarczy ukończyć studia prawnicze i jednocześnie uzyskać tytuł magistra prawa. Nie są to jednak wszystkie wymagania, ponieważ osoba starająca się o pracę komornika, musi jeszcze zaliczyć stosowną aplikację komorniczą, a na samym końcu pomyślnie zdać test. Osoba, chcąc zostać komornikiem, nie może mieć mniej niż 26 lat oraz musi być w pełni obywatelem polskim. Kolejnym wymogiem jest również niekaralność takiej osoby. Jeśli osoba nie spełnia choćby jednego z powyższych kryteriów, to nie może zostać komornikiem, nawet po pomyślnym zdaniu egzaminu. Warto jednak wspomnieć, że w polskim prawie znajdują się grupy społeczne, których powyższe kryteria nie obowiązują. Mowa oczywiście o prokuratorach, sędziach, adwokatach, notariuszach czy innych grup uprzywilejowanych posiadających co najmniej tytuł doktora nauk prawnych.

Kto powołuje i odwołuje

Oczywiście, jeśli chodzi o zawód komornika, to osoba zawsze powoływana jest przez Ministra Sprawiedliwości zaraz po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez prezesa sądu apelacyjnego. Tak więc wspomniany minister, ma w tym przypadku pełnie władzy i jeśli komornik nie wykonuje swoich obowiązków zgodnie z obowiązującym prawem, może być w każdej chwili odwołany.Tak wygląda cała procedura, ale czasem istnieją inne przesłanki mogące wpłynąć na odwołanie komornika z pełnienia jego funkcji. Takimi okolicznościami jest ciężka choroba, a także ukończenie 70 roku życia, co w świetle prawa sprawia, że osoba nie może już w tym wieku sprawować tak wysokiej funkcji państwowej.

Czym zajmuje się komornik?

Osoba będąca na podobnym stanowisko zajmuje się przede wszystkim sprawami niespłaconych należności oraz różnego innego rodzaju zadłużeń. Zanim komornik rozpocznie proces windykacyjny, to sąd bada w określony sposób daną sprawę, a na samym końcu wydaje odpowiedni tytuł wykonawczy, który zobowiązuje dłużnika do spłaty wszystkich pieniędzy.Jeśli dłużnik pomimo ostrzeżeń tego nie robi, do akcji wkracza komornik, egzekwując samemu kwotę zadłużenia. Oczywiście komornicy mogą być również traktowani jak posłańcy, ponieważ dostarczają oni różne obwieszczenia, a także zawiadomienia z sądu oraz inne rodzaje informacje. Jak więc sami widzimy, komornik ma naprawdę wiele obowiązków, z których musi się wywiązywać, ponieważ jest on rozliczany z efektów swojej pracy.

Komornicy są skuteczni

Skuteczność egzekucji komorniczej, zależy od tego, czy dłużnik posiada jakiś fizyczny majątek, który można przejąć w poczet długu. Praca komornicza jest więc bardzo odpowiedzialnym zajęciem, dlatego działania komornicze, to przede wszystkim wstęp do postępowania egzekucyjnego.Dzięki takiemu działaniu wierzyciel jest w stanie odzyskać zaległe płatności, a dłużnik często sam z siebie zaczyna wypłacać pieniądze. Jeśli sąd wydaje komornikowi tytuł wykonawczy, to wtedy wszystko jest prawnie uregulowane przez sąd, a komornik jest zmuszony wykonać swoje czynności związane z egzekucją komorniczą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij