Problemy rozwodowe - na co należy się przygotować

Problemy rozwodowe – na co należy się przygotować?

Rozwód stanowi prawne rozwiązanie związku małżeńskiego. Postępowanie rozwodowe prowadzone jest przez adwokatów prawa rodzinnego i obejmuje wiele kwestii, od podziału majątku po opiekę nad dzieckiem. Ważne jest, aby zatrudnić prawnika, który jest kompetentny nie tylko merytorycznie, ale również takiego, z którym klient ma możliwość czuć się komfortowo na poziomie osobistym. Rozwód jest intensywnym procesem emocjonalnym. Z jakimi trudnościami można się spotkać podczas postępowania rozwodowego?

Najprostszy przypadek rozwodu stanowi proces, w wyniku którego dwie strony zgodnie rozwiązują swój stosunek prawny i finansowy. Rzeczywistość niestety nie wygląda tak kolorowo i każdy proces przebiega inaczej. Adwokat Filip Błoński z Kancelarii BGB w Łodzi pomógł w stworzeniu listy najczęściej spotykanych problemów, z którymi ma do czynienia podczas prowadzenia spraw rozwodowych.

Ustalenie winy rozkładu małżeństwa

Całkowity rozkład pożycia małżeńskiego następuje w momencie ustania więzi fizycznych oraz psychicznych. Sytuacja ta może wynikać z działania zarówno jednego jak i obojga małżonków. W przypadku wydania orzeczenia rozwiązującego związek, sąd orzeka kto ponosi winę za rozkład pożycia. Sąd może również zaniechać orzekania o winie w sytuacji, gdy oboje małżonków zgadza się z takim postanowieniem. Najczęstszymi przyczynami orzeczenia winy są:

  • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków,
  • zdrada (zarówno fizyczna jak i psychiczna),
  • brak wzajemnego wsparcia,
  • agresja (również psychiczna),
  • odmowa współżycia bez uzasadnionej przyczyny,
  • niewłaściwe zarządzanie majątkiem wspólnym (np. hazard).

Podział majątku

Majątek wspólny w przypadku osób nieposiadających podpisanej intercyzy tworzy całkowity dorobek uzyskany w trakcie trwania małżeństwa. W momencie podjęcia decyzji dotyczącej rozwodu, oboje małżonków ma prawo ubiegać się o sprawiedliwy podział majątku wspólnego. W przypadku zgodności co do wielkości podziału, wystarczy sporządzić odpowiedni dokument notarialny. Gdy małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia, konieczna jest sprawa w sądzie.

Alimenty między małżonkami

Alimenty to comiesięczna wpłata dokonywana przez jednego z małżonków drugiemu, zgodnie z umową ugodową lub nakazem sądowym. Zobowiązanie ma na celu wyrównanie poziomu życia małżonka niewinnego, nawet jeśli rozwód nie pociągnął za sobą istotnego pogorszenia jego sytuacji materialnej. W przypadku wyroku sądu bez orzekania o winie, oboje małżonków może ubiegać się o ustanowienie nakazu alimentacyjnego, szczególnie w przypadku gdy jeden z nich nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb (niedostatek).

Władza rodzicielska

Sprawa rozwodowa to ciężkie przeżycie nie tylko dla małżonków, ale również dla ich dzieci. Sąd może zadecydować o powierzeniu władzy rodzicielskiej:

  • obojgu rodzicom,
  • jednemu z rodziców oraz ograniczeniu lub odebraniu władzy rodzicielskiej drugiemu,
  • żadnemu z rodziców (ograniczenie lub odebranie władzy).

Determinantem decyzji jest przede wszystkim więź dziecka z danym rodzicem oraz warunki wychowawcze (pieniężne oraz mieszkaniowe). Sąd zawsze kieruje się dobrem dziecka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij