Czy warto założyć spółkę partnerską? Kiedy to się opłaca?
Coraz więcej osób decyduje się na założenie firmy. Wszak praca na etacie nie zawsze jest korzystna. Ponadto wiele osób nawet wykształconych, ma problem ze znalezieniem pracy, gdzie zarobek jest na poziomie średniej krajowej. Dlatego dobrym pomysłem wydaje się być założenie własnej działalności. Ciekawym wyborem może być tutaj spółka partnerska, która podobnie jak inne rodzaje działalności gospodarczej podlega obsłudze księgowej.
Spółka partnerska – co warto wiedzieć?
Spółka partnerska jak sama nazwa wskazuje zakładana jest przez wspólników, którzy wykonują wolny zawód, przy czym trzeba wiedzieć, że mogą ją założyć tylko i wyłącznie osoby fizyczne, które wykonują zawody wymienione w art. 88 kodeksu spółek handlowych. Aby założyć spółkę partnerską potrzebne są co najmniej dwie osoby, które umowę zawierają między sobą. Jest ona pisemna. Następnie należy ją zgłosić i zarejestrować w KRS.
Spółka partnerska – czy posiada osobowość prawną?
Warto także zastanowić się, czy spółka partnerska ma osobowość prawną. Otóż odpowiedź tutaj jest jednoznaczna i brzmi: nie. To, że nie posiada ona osobowości prawnej nie oznacza, że nie może być pozwana bądź też pozywać. Ponadto ma także prawa dotyczące zdolności kredytowej i może zatrudniać pracowników. Jej majątek to tzw. odrębny majątek pod firmą. Choć brzmi to dosyć skomplikowanie to można to wyjaśnić w ten sposób, iż spółka partnerska ponosi odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Nazwa firmy ma również tutaj duże znaczenie, jednak trzeba wiedzieć, że w nazwie musi znajdować się nazwisko przynajmniej jednego wspólnika.
Wady i zalety spółki partnerskiej
Spółka partnerska jest ciekawym wyborem dla osób wykonujących wolne zawody, np. adwokatów, czy też stomatologów. Jej założenie nie wymaga wielu formalności. Wystarczy tylko spisać umowę pisemną i wymienić w niej wszystkich partnerów. Tutaj nie trzeba posiadać określonego kapitału zakładowego. Wspólnicy wybierają między sobą osobę, która będzie reprezentować spółkę. Warto tutaj zwrócić uwagę również, że partner nie ponosi odpowiedzialności za wspólnika i odwrotnie, czyli każdy jest odpowiedzialny za swoją pracę. Jednak takie rozwiązanie posiada też swoje wady. Otóż nie wszyscy mogą ją założyć. Ponadto każdy wspólnik musi samodzielnie opłacać składki zdrowotne. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że jeden z partnerów straci prawo do wykonywania zawodu, wtedy musi zakończyć swoją pracę w firmie.
Jak rozlicza się spółka partnerska?
Jak wiadomo płacenie podatków nie może także ominąć spółki partnerskiej, przy czym jak wiadomo nie można sobie pozwolić na błąd, dlatego warto te sprawy powierzyć pracownikom biura rachunkowego. Jako tako spółka partnerska nie płaci typowych podatków jako działalność gospodarcza. Każdy partner rozlicza się w niej samodzielnie, co oczywiście może nastręczać problemów, dlatego warto skorzystać z usług księgowych. Inną formą rozliczania spółki partnerskiej może być rozliczanie się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Warto tutaj tutaj zlecić jej prowadzenie księgowej. Jak wiadomo rozliczając się nie można popełnić błędu, dlatego jeśli zajmujemy się tym osobiście, warto skorzystać z porad księgowych.
Spółka partnerska – koszty
Aby ustalić dochód wspólników na samym początku trzeba policzyć dochód spółki. Następnie należy go podzielić na ilość wspólników, przy czym trzeba tutaj zastosować uczciwy podział dotyczący udziału w zyskach i stratach. Należy tutaj zastanowić się również nad kosztami, jakie ponosi spółka z tytułu opodatkowania. Pierwszą formą jest oczywiście opodatkowanie według skali podatkowej, bądź też podatek liniowy, natomiast nie można wybrać zryczałtowanej formy opodatkowania. Każdy wspólnik może samodzielnie wybrać formę opodatkowania, jednak konieczne jest prowadzenie jednej księgi przychodów i rozchodów. Warto także zastanowić się jak wygląda opodatkowanie w spółce partnerskiej dotyczące towarów i usług. W tym przypadku podatnikiem jest spółka partnerska, a nie sami partnerzy, zatem to na nich ciąży obowiązek rozliczania się.
Będąc przedstawicielem wolnego zawodu warto zdecydować się na założenie spółki partnerskiej, gdyż z tego tytułu nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy tylko spisać umowę i przesłać ją do KRS. Na pewno zaletą jest także fakt, że nie trzeba posiadać kapitału, co jest zwykle największym problemem dla młodych przedsiębiorców. Warto też zadbać, aby księgowość powierzyć specjalistom.