Pozyskiwanie środków na rzecz rozwoju bądź poprawy sytuacji finansowej w firmie jest możliwe, ale czy zawsze. Powinno nas to szczególnie zainteresować, jeśli posiadamy pewne zaległe wpłaty w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym. Ocenia się, że rynek instytucji pozabankowych rozwija się każdego roku. I stanowi on ciekawą propozycję dla przedsiębiorców, którzy poszukują pożyczki.
Czasami nie mają jej możliwości uzyskania w banku, ponieważ tam warunki udzielenia takiego kredytu są o wiele wyższe. Bank przygląda się przedsiębiorcy czy regularnie spłaca składki w ZUS i US. Co możemy więc uczynić, jeśli chcemy zdobyć środki finansowe na spłacenie zobowiązań wobec Państwa?
Jak uzyskać finanse na spłatę zobowiązań ZUS i US?
Przedsiębiorcy nie radzą sobie czasami z terminowym płaceniem składek ZUS i przez to po pewnym czasie pojawiają się coraz większe zadłużenia. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej są to składki dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Jeśli jednak już w firmie decydujemy się na zatrudnienie pewnych pracowników, to automatycznie jesteśmy narażeni na wiele wyższe składki ZUS. Ale to nie wszystko.
Również miesięczne, kwartalne bądź roczne zaliczki na podatek dochodowy mogą być dla przedsiębiorców prawdziwą zmorą finansową. Co dzieje się, gdy przedsiębiorstwo uchyla się od regularnego spłacania takich składek i zaliczek na rzecz Państwa? Po pierwsze przedsiębiorca jest wtedy narażony na dodatkowe odsetki, przez co dług okazuje się coraz wyższy. Dodatkowo ZUS i US nie będzie informował nas o zaległościach, tylko po wielu latach będzie mógł dać nam znać, że posiadamy naprawdę duży dług. W przypadku US warto pamiętać, że odsetki są cofane tylko wtedy, gdy nie przekroczą sumy 6,60 zł. A przecież takie zaległości mogą wystąpić dość szybko. Dodatkowo zaległości pojawiające się w ZUS mogą skutkować uzyskaniem wpisu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych oraz wpisem do hipoteki w księdze wieczystej firmowej nieruchomości.
To dla nas ważna informacja, aby dobrze znać wszystkie składki na rzecz państwa, które musimy ponosić każdego miesiąca. Pamiętajmy, że od 2018 roku pojawiły się nowe przepisy dotyczące regulowania wpłat do ZUS-u. Kiedy przedsiębiorca wpłaca coś do ZUS-u, to takie wpłaty na początek są zaliczane na pokrycie dawniejszych zaległości. Dodatkowo przedsiębiorca będzie o tym dobrze informowany.
Czy bank udzieli kredytu na zaległości w ZUS i US?
Jeśli jako przedsiębiorcy znajdujemy się w trudnym położeniu i szukamy pomocy w banku, to warto wcześniej ocenić czy otrzymamy tam wsparcie. Możliwe, że interesuje nas kredyt na jednorazowe spłacenie wszystkich zobowiązań do ZUS-u i US. W takim momencie powinien nas zainteresować „kredyt dla firm”.
Natomiast praktycznie okazuje się, że zobowiązania poniesione na rzecz instytucji państwowych trudno uzyskać kredyt. Dzieje się tak, ponieważ banki dokładnie weryfikują przedsiębiorcę. Podczas składania wniosek o kredyt wymagane jest również oświadczenie o braku zaległości w US i ZUS-ie.
Pozabankowe pożyczki na zaległości w ZUS i US
Jeśli przedsiębiorca dokładnie wie, że kredyt w banku nie będzie możliwy, to czy pozabankowa pożyczka wchodzi tutaj w grę? Tak, natomiast musimy tutaj również liczyć się z wysokimi kosztami za ten kredyt. Czasami firmy udzielające takich pożyczek posiadają specjalne oferty kredytów na spłatę zobowiązań w ZUS i US. Mamy więc pewność, że nie ma tutaj potrzeby składania oświadczenia o braku zaległości w takich instytucjach państwowych.
Takich ofert pożyczek pozabankowych jest bardzo wiele. Najlepiej jednak, jeśli dana firma znajduje się w „Rejestrze Firm Pożyczkowych”. Dzięki temu upewnimy się, że dana firma jest uczciwa i warto z nią nawiązać współpracę. Dodatkowo możemy przyjrzeć się ofercie pożyczek hipotecznych dla firm. Jako przedsiębiorcy możemy być w posiadaniu pewnych nieruchomości. Dobrze jest ocenić, czy wtedy kredyt hipoteczny nie będzie szybkim wyjściem na spłatę zaległości w ZUS i US. A dzięki temu koszty moga okazać się niższe o tradycyjnej pożyczki pozabankowej.