Podatkowa optymalizacja – czyli jak w Polsce prowadzić biznes z sensem

Zmienność przepisów podatkowych w Polsce niejednokrotnie prowadzi do poważnych nieścisłości w rozliczeniach przedsiębiorców. Brak jasnych interpretacji oraz coraz większy bałagan nie pozwala na skupienie się w pełni na swojej działalności. Korzystanie z pomocy biura rachunkowego czy księgowej to dzisiaj konieczność. W tym artykule opowiem o tym, w jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia działalności, by płacone przez nas podatki nie pożerały wypracowanego zysku. Sprawdzimy również, dlaczego tak ważna jest współpraca z doradcą podatkowym oraz jak nasza firma może na tym zyskać.

Doradca podatkowy – czym się zajmuje i jak może nam pomóc?

Zawód doradcy podatkowe to odpowiedź na potrzeby rynku. Optymalizacja podatkowa jest procesem znanym, odkąd w Polsce rozwinął się wolny rynek i obowiązek płacenia podatków. Doradca podatkowy Bydgoszcz, Kraków, Warszawa, Wrocław to jedne z najlepiej opłacanych zawodów w tych miastach. Dzieje się tak, ponieważ najważniejszym, zadaniem doradcy podatkowe jest pomoc w jak najkorzystniejszym rozliczeniu naszych kosztów i przychodów. Dzięki pomocy najlepszych specjalistów firmy mogą inwestować nadwyżki kapitału, generować związane z nimi koszty i dzięki temu jednocześnie rozwijać się i płacić mniejsze podatki. Skala oszczędności zależy oczywiście od wielkości firmy i generowanych obrotów. Warto jednak pamiętać, że nawet jednoosobową działalność może marnować swój potencjał poprzez brak zaliczania kosztów do prowadzenia biznesu. Zadaniem doradcy podatkowego jest znalezienie tych kosztów i wprowadzenie ich do naszej księgowości.

Jak zoptymalizować koszty w naszym przedsiębiorstwie?

Jednym z często popełnianych błędów w prowadzeniu działalności gospodarczej jest brak odpowiedniej optymalizacji podatkowej. Jedną z osób, które mogą nam pomóc w tym zakresie, jest doradca podatkowy. Korzystanie z jego usług ma wiele zalet, o czym zdążyliśmy już powiedzieć. Jak jednak samemu możemy znaleźć koszty, które pozwolą pomniejszyć nam nasze podatki? Jednym z najczęściej popełnianych przed przedsiębiorców błędów jest wybór nieodpowiedniej metody amortyzacji środków trwałych lub całkowity brak amortyzacji posiadanych urządzeń, maszyn i środków transportu. Szczególnie młodzi i niedoświadczeni przedsiębiorcy zapominają, że faktura za zakup samochodu, komputera czy maszyny to nie jedyny koszt, jaki możemy zaliczyć do prowadzenia działalności. Amortyzacja jednorazowa, liniowa i degresywna to narzędzia, które warto wykorzystywać. Najważniejsze jednak by robić to z głową. Kolejnym ze sposobów na obniżkę płaconych podatków jest zaliczenie 100% kosztów związanych z użytkowaniem samochodu na poczet firmy. By móc to zrobić, wystarczy wprowadzić samochód do firmy, uzupełnić odpowiedni wniosek w Urzędzie Skarbowym i prowadzić tzw. kilometrówkę. Dzięki temu odliczymy od każdej faktury 100% VAT-u i podatek dochodowy. Sposobów na optymalizację podatkową jest naprawdę wiele, wystarczy umieć odpowiednio je wykorzystać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij