Podatkowa optymalizacja – czyli jak w Polsce prowadzić biznes z sensem

Zmienność przepisów podatkowych w Polsce niejednokrotnie prowadzi do poważnych nieścisłości w rozliczeniach przedsiębiorców. Brak jasnych interpretacji oraz coraz większy bałagan nie pozwala na skupienie się w pełni na swojej działalności. Korzystanie z pomocy biura rachunkowego czy księgowej to dzisiaj konieczność. W tym artykule opowiem o tym, w jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia działalności, by płacone przez nas podatki nie pożerały wypracowanego zysku. Sprawdzimy również, dlaczego tak ważna jest współpraca z doradcą podatkowym oraz jak nasza firma może na tym zyskać.

Doradca podatkowy – czym się zajmuje i jak może nam pomóc?

Zawód doradcy podatkowe to odpowiedź na potrzeby rynku. Optymalizacja podatkowa jest procesem znanym, odkąd w Polsce rozwinął się wolny rynek i obowiązek płacenia podatków. Doradca podatkowy Bydgoszcz, Kraków, Warszawa, Wrocław to jedne z najlepiej opłacanych zawodów w tych miastach. Dzieje się tak, ponieważ najważniejszym, zadaniem doradcy podatkowe jest pomoc w jak najkorzystniejszym rozliczeniu naszych kosztów i przychodów. Dzięki pomocy najlepszych specjalistów firmy mogą inwestować nadwyżki kapitału, generować związane z nimi koszty i dzięki temu jednocześnie rozwijać się i płacić mniejsze podatki. Skala oszczędności zależy oczywiście od wielkości firmy i generowanych obrotów. Warto jednak pamiętać, że nawet jednoosobową działalność może marnować swój potencjał poprzez brak zaliczania kosztów do prowadzenia biznesu. Zadaniem doradcy podatkowego jest znalezienie tych kosztów i wprowadzenie ich do naszej księgowości.

Jak zoptymalizować koszty w naszym przedsiębiorstwie?

Jednym z często popełnianych błędów w prowadzeniu działalności gospodarczej jest brak odpowiedniej optymalizacji podatkowej. Jedną z osób, które mogą nam pomóc w tym zakresie, jest doradca podatkowy. Korzystanie z jego usług ma wiele zalet, o czym zdążyliśmy już powiedzieć. Jak jednak samemu możemy znaleźć koszty, które pozwolą pomniejszyć nam nasze podatki? Jednym z najczęściej popełnianych przed przedsiębiorców błędów jest wybór nieodpowiedniej metody amortyzacji środków trwałych lub całkowity brak amortyzacji posiadanych urządzeń, maszyn i środków transportu. Szczególnie młodzi i niedoświadczeni przedsiębiorcy zapominają, że faktura za zakup samochodu, komputera czy maszyny to nie jedyny koszt, jaki możemy zaliczyć do prowadzenia działalności. Amortyzacja jednorazowa, liniowa i degresywna to narzędzia, które warto wykorzystywać. Najważniejsze jednak by robić to z głową. Kolejnym ze sposobów na obniżkę płaconych podatków jest zaliczenie 100% kosztów związanych z użytkowaniem samochodu na poczet firmy. By móc to zrobić, wystarczy wprowadzić samochód do firmy, uzupełnić odpowiedni wniosek w Urzędzie Skarbowym i prowadzić tzw. kilometrówkę. Dzięki temu odliczymy od każdej faktury 100% VAT-u i podatek dochodowy. Sposobów na optymalizację podatkową jest naprawdę wiele, wystarczy umieć odpowiednio je wykorzystać.

Łukasz Szymański

Łukasz Szymański

Jestem doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie cywilnym i gospodarczym. Na łamach portalu PortalPrawo.pl dzielę się wiedzą z zakresu nadawania klauzuli wykonalności, podziału majątku oraz optymalizacji podatkowej, dostarczając czytelnikom praktycznych porad i analiz.

Artykuły: 46

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *