Kierowca uciekł z miejsca wypadku – czy przysługuje Ci odszkodowanie?
Wypadki „chodzą po ludziach”. Niestety jak pokazują statystyki wciąż rośnie ich liczba, dlatego niewątpliwie bardzo ważną rolę pełni tutaj posiadanie ubezpieczenia Auto Casco, które sprawdzi się szczególnie, gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku. Bądźmy jednak szczerzy nadal niewielu kierowców decyduje się na jego wykupienie. Na szczęście w wielu przypadkach można skorzystać z odszkodowania wypłaconego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Warto również skorzystać z pomocy adwokata, gdyż po wykryciu sprawcy można dodatkowo starać się o odszkodowanie na drodze cywilnej.
Odszkodowanie z AC – gdy sprawca jest nieznany
Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by spowodować wypadek drogowy. Kierowca, który jest sprawcą powinien bezzwłocznie zatrzymać się, gdyż jest zobowiązany do tego przez prawo. W takiej sytuacji, gdy doszło do stłuczki i nie ma ofiar wystarczy tylko spisać oświadczenie dla ubezpieczyciela. Niestety zdarzają się przypadki i wcale nie jest ich tak mało, że sprawca ucieka z miejsca wypadku. W takiej sytuacji straty, czyli naprawę auta może pokryć jedynie AC. Niestety prawda jest taka, że jego cena do niskich nie należy, stąd wielu kierowców go po prostu nie wykupuje. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak pokryć straty z własnej kieszenie, a to niewątpliwie do przyjemnych nie należy.
Co zrobić, gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku?
W sytuacji, gdy jesteś ofiarą wypadku lub kolizji, a sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, powinieneś bezzwłocznie zawiadomić policję, nawet w sytuacji gdy doszło do lekkiego zbicia lampy czy porysowania drzwi. Polskie prawo nakazuje, że sprawca wypadku zobowiązany jest do pokrycia wszelkich strat wynikających z jego winy. Policja po przybyciu na miejsce spisze Twoje zeznania i zabezpieczy dowody. Dzięki temu bardzo szybko może dojść do wykrycia sprawcy, szczególnie gdy są jeszcze inni świadkowie zdarzenia. Jeżeli sprawca wypadku zostanie znaleziony, to poniesie bardzo surowe konsekwencje, gdyż sprawa odbędzie się już w sądzie, a to grozi wysoką karą finansową, a nawet wyrokiem pozbawienia wolności. Osoba poszkodowana w takiej sytuacji może udać się do adwokata, gdyż przysługuje jej możliwość uzyskania odszkodowania, które jest swoistą rekompensatą za szkody. Będąc mieszkańcem Podlasia warto udać się do dobrego adwokata z Białegostoku, który wywalczy wysokie odszkodowanie.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – kto może starać się o odszkodowanie z tej instytucji?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny został powołany do wypłaty odszkodowania we dwóch przypadkach. Otóż gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku i jest nieznany bądź nie posiada obowiązkowego OC. Warto tutaj jednak wiedzieć, że UFG wypłaca pieniądze za szkody osobowe, czyli te związane z utratą zdrowia. Jeżeli chodzi o szkody dotyczące mienia, czyli np. samochodu, to można uzyskać środki na naprawę tylko i wyłącznie, gdy obrażenia ofiary wymagały co najmniej 14-dniowej hospitalizacji. Jeżeli z wypadku wszyscy wyszli bez szwanku, to niestety koszty naprawy spoczywają na poszkodowanym.
Jak starać się o odszkodowanie z UFG?
Jeżeli dojdzie do wypadku, gdzie sprawca uciekł, to koniecznie należy wezwać policję, która sporządzi protokół, będący dowodem dla UFG. Następnie należy udać się do ubezpieczalni. Nie musi być to ta, w której ma się wykupione ubezpieczenie OC. Tam zostaje złożona pełna dokumentacja na podstawie której UFG będzie mógł wypłacić osobie poszkodowanej odszkodowanie. Trzeba pamiętać o tym, że każdy ubezpieczyciel jest zobowiązany do przyjęcia takiego zgłoszenia i nie może odmówić poszkodowanemu kierowcy.
Jeżeli jesteś ofiarą wypadku, gdzie sprawca uciekł, to możesz starać się o wypłatę rekompensaty z UFG. Oczywiście musisz tutaj pamiętać, że odszkodowanie przysługuje Ci tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy ty, bądź jeden z pasażerów doznaliście szkód zdrowotnych. Jeżeli jesteś mieszkańcem stolicy Podlasia to warto udać się do adwokata w Białymstoku, który pomoże Ci z formalnościami. Każdy kierowca powinien też pamiętać o wykupieniu polisy AC, która choć nie jest wymagana, niewątpliwie jest bardzo przydatna, szczególnie, gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku, co często ma miejsce po zarysowaniu karoserii np. na parkingu sklepowym.