Czy uzyskanie spadku to kwestia formalna?

Artykuł powstał we współpracy z warszawskim adwokatem Janem Przemysławem Kopko

Czasem w dość niespodziewanych okolicznościach dowiadujemy się o tym, że odziedziczyliśmy ważny spadek. Na samym początku może pojawić się lekki szok, ponieważ nigdy nie sądziliśmy, że krewny miał coś, co mógłby nam zostawić w spadku. Z wraz z upływem czasu okazuje się, że wspomniany spadek powoduje więcej kłopotów niż radości.

W wielu przypadkach ogarnięci euforią zapominamy, że wraz ze zgodą na przejęcie spadku przejmujemy również ewentualne długi naszego zmarłego. Często bywa tak, że dom czy też inny rodzaj spadku jest, poważnie obciążony a nasza zgoda, jest naszą zgubą.

Na szczęście powinniśmy wiedzieć, że przed przyjęciem spadku należy porozmawiać z radcą prawnym bądź prawnikiem i doradzić się w takich formalnych kwestiach. Adwokat spadkowy wydaje się idealnym wyborem, zwłaszcza jeśli udało nam się popaść w problemy ze wspomnianym spadkiem, który przyjęliśmy.

Prawo dla każdego takie same

Zanim popełnimy tak poważny błąd, zapamiętajmy, że obecnie obowiązujące w Polsce przepisy prawa spadkowego, nie nakładają bezpośrednio, na spadkobiercę obowiązku uzyskania stwierdzenia, dotyczącego praw do spadku. Nie istnieje żaden podobny przepis, który określałby czas, w którym należy przeprowadzić podobne postępowanie informujące stwierdzenie nabycia spadku.

Nikt nie zmusza nas do przyjęcia spadku, zwłaszcza jeśli mamy co do niego ogromne wątpliwości. Warto więc zasięgnąć porady u źródła, ponieważ tylko adwokat od spraw spadkowych posiada odpowiednią specjalizację, dzięki czemu, jest on w stanie rozjaśnić nam krok po kroku, jak wygląda prawo spadkowe i co nam wolno, a czego nie wolno.

Doradca prawny nam pomoże

To właśnie w kancelarii prawnej, dowiadujemy się o obowiązkach, dotyczących przejmowania spadku. To, co usłyszymy w tej sprawie od specjalisty, powinno być dla nas wiążące i do tego przykładajmy wagę, ponieważ prawnik zna się na tego typu sprawach lepiej niż ktokolwiek inny. Czasem pojawiają się sytuacje, gdzie faktycznie potwierdzenie statusu spadkobiercy, wydaje się konieczne.

W praktyce legalnie nie jest to możliwe, jeśli nie będzie postępowania o stwierdzanie nabycia spadku w sądzie czy też dopełnienia podstawowych formalności w kancelarii notarialnej. Wtedy spadkobierca dopełniający określonych formalności składa wpis w księdze wieczystej, jeśli mówimy o spadku w postaci nieruchomości. Wraz z takim podpisem i potwierdzeniem od notariusza stajemy się właścicielami obiektu.

Dzisiaj najważniejszym dokumentem potwierdzającym nabycie spadku jest akt poświadczenia dziedziczenia, który jest sporządzany w kancelarii notarialnej przez notariusza. Jeśli dana osoba, czyli spadkodawca zmarł przed datą 1 lipa 1984 sytuacja, staje się bardzo zagmatwana, ponieważ nie ma możliwości, sporządzenia takiego poświadczenia i jeśli chcemy otrzymać stwierdzenia nabycia spadku, musimy to zrobić, za pośrednictwem sądu.

Od notariusza wiele zależy

Tak naprawdę, to notariusz analizujący całą sytuację, decyduję o tym, czy można sporządzić akt dziedziczenia. W wielu przypadkach, gdy zachodzą wątpliwości lub notariusz ma obawy co do ważności testamentu, lub też spotyka się z testamentem w formie ustnej, może on wyrazić odmowę, sporządzenia takiego aktu.

Wówczas pozostaje nam dowodzić swoich praw w sądzie. W tym celu potrzebujemy prawnika obeznanego w sprawie spadkowym. Jest on w stanie nakreślić nam sytuację oraz pomóc w uzyskaniu takiego spadku.

Trzeba przyznać, że spadek to nie jest kwestia formalna, wiele zależy od okoliczności w jakich, nabywany jest spadek. To bardzo ważne żeby cokolwiek uzyskać musimy ostatecznie złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Jeśli kierujemy taki dokument, pamiętajmy, że nie mamy wpływu, na wybór sądu, który rozpatrzy naszą sprawę. Adwokat od spraw spadkowych na pewno nas o tym wcześniej poinformuje, ponieważ jest to ważna kwestia.

W przypadku sprawy spadkowej zawsze wzywane są wszystkie osoby, które zalicza się do spadkobierców wymienionych w testamencie. Jeśli nie potwierdzimy lub odmówimy przyjęcia spadku, to po upływie sześciu miesięcy, jest to potwierdzone odgórnie, co sprawia, że odpowiadamy, również za ewentualne długi spadkowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij