Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Zadłużenie i konieczność spłaty wierzytelności to sprawy, które dotykają coraz większą grupę osób. W przypadku bardzo dużych długów nie zawsze jesteśmy w stanie im podołać, co powoduje jeszcze większe pogrążenie się w problemach z finansami. Dla takich właśnie osób powstała procedura upadłości konsumenckiej, która – odpowiednio przeprowadzona – pozwala dłużnikowi stanąć na nogi i uwolnić się od niemożliwych do spłaty wierzytelności. W jaki sposób możemy z niej skorzystać?
Upadłość konsumencka to specyficzna procedura, o której większość z nas słyszała. W uzasadnionych przypadkach warto z niej skorzystać. Polega ona na oddłużeniu osoby ją ogłaszającej, co pozwala na wyjście z długów – szczególnie, gdy są one tak duże, że fizycznie nie możemy samodzielnie się z nimi uporać. W jej ramach możemy skorzystać albo z częściowego, albo z całkowitego umorzenia naszych zobowiązań. Chociaż wcześniej procedura upadłości dotyczyła jedynie podmiotów gospodarczych tj. firm i przedsiębiorstw, obecnie możemy z niej skorzystać, także będąc osobą fizyczną. Aby tak się stało, musimy spełnić określone warunki i postąpić zgodnie z przewidzianą procedurą.
Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej warunkują dwie rzeczy:
– musimy nie być w stanie uporać się ze zobowiązaniami;
– stan ten musi trwać dłużej niż trzy miesiące.
Jeżeli znajdujemy się w takiej sytuacji, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką na odpowiednim formularzu – zostanie on rozpatrzony przez Sąd Upadłościowy. W postępowaniu sądowym bierze udział również syndyk. Całe postępowanie jest dość skomplikowane. Jeżeli więc nie czujemy się pewnie w sądzie, warto skorzystać z usług kancelarii prowadzącej sprawy o upadłość konsumencką. Co ważne, bankructwo osoby fizycznej możemy ogłosić tylko raz w ciągu 10 lat, w związku z czym warto dobrze się zastanowić, zanim skorzystamy z tej możliwości.
Konsekwencjami pomyślnego przejścia procedury upadłości konsumenckiej jest całkowite lub częściowe umorzenie długów. W przypadku tej drugiej opcji do decyzji sądu należy również ustalenie planu spłaty i rozłożenia pozostałego długu na możliwe do spłacenia przez dłużnika raty. Całkowite pozbycie się zobowiązań jest możliwe tylko w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnego majątku, który mógłby zostać przekazany celem zaspokojenia naszego wierzyciela lub wierzycieli. Istnieje również kilka sytuacji, w których nie jesteśmy w stanie objąć upadłością naszych długów. W tę kategorię wpisują się opłaty z postępowań karnych, renty, alimentów oraz obowiązku naprawienia szkody w przypadku uszkodzenia ciała lub śmierci drugiej osoby. Także wszelkie wierzytelności, które zatailiśmy przed rozpoczęciem postępowania nie będą brane pod uwagę przy okazji umorzenia.
Jeżeli sami nie radzimy sobie z opanowaniem naszej sytuacji finansowej, warto zwrócić się po profesjonalną pomoc. Adwokat, Radca prawny mający doświadczenie w kwestii upadłości konsumenckiej będzie w stanie nie tylko pomóc nam z dokumentami, ale również postara się o możliwie najlepszy wynik naszych starań. Z jego pomocą będziemy również w stanie poprawnie przejść przez całe postępowanie, a także konfrontację z syndykiem, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Więcej na temat upadłości konsumenckiej i procedurach z nią związanych znajdziesz na stronie kancelarii https://kancelariaea.pl/upadlosc-konsumencka-kancelaria/