Upadłość konsumencka – czym jest, jak ją ogłosić i jakie są jej konsekwencje?

Zadłużenie i konieczność spłaty wierzytelności to sprawy, które dotykają coraz większą grupę osób. W przypadku bardzo dużych długów nie zawsze jesteśmy w stanie im podołać, co powoduje jeszcze większe pogrążenie się w problemach z finansami. Dla takich właśnie osób powstała procedura upadłości konsumenckiej, która – odpowiednio przeprowadzona – pozwala dłużnikowi stanąć na nogi i uwolnić się od niemożliwych do spłaty wierzytelności. W jaki sposób możemy z niej skorzystać?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to specyficzna procedura, o której większość z nas słyszała. W uzasadnionych przypadkach warto z niej skorzystać. Polega ona na oddłużeniu osoby ją ogłaszającej, co pozwala na wyjście z długów – szczególnie, gdy są one tak duże, że fizycznie nie możemy samodzielnie się z nimi uporać. W jej ramach możemy skorzystać albo z częściowego, albo z całkowitego umorzenia naszych zobowiązań. Chociaż wcześniej procedura upadłości dotyczyła jedynie podmiotów gospodarczych tj. firm i przedsiębiorstw, obecnie możemy z niej skorzystać, także będąc osobą fizyczną. Aby tak się stało, musimy spełnić określone warunki i postąpić zgodnie z przewidzianą procedurą.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej warunkują dwie rzeczy:
– musimy nie być w stanie uporać się ze zobowiązaniami;
– stan ten musi trwać dłużej niż trzy miesiące.
Jeżeli znajdujemy się w takiej sytuacji, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką na odpowiednim formularzu – zostanie on rozpatrzony przez Sąd Upadłościowy. W postępowaniu sądowym bierze udział również syndyk. Całe postępowanie jest dość skomplikowane. Jeżeli więc nie czujemy się pewnie w sądzie, warto skorzystać z usług kancelarii prowadzącej sprawy o upadłość konsumencką. Co ważne, bankructwo osoby fizycznej możemy ogłosić tylko raz w ciągu 10 lat, w związku z czym warto dobrze się zastanowić, zanim skorzystamy z tej możliwości.

Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej?

Konsekwencjami pomyślnego przejścia procedury upadłości konsumenckiej jest całkowite lub częściowe umorzenie długów. W przypadku tej drugiej opcji do decyzji sądu należy również ustalenie planu spłaty i rozłożenia pozostałego długu na możliwe do spłacenia przez dłużnika raty. Całkowite pozbycie się zobowiązań jest możliwe tylko w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnego majątku, który mógłby zostać przekazany celem zaspokojenia naszego wierzyciela lub wierzycieli. Istnieje również kilka sytuacji, w których nie jesteśmy w stanie objąć upadłością naszych długów. W tę kategorię wpisują się opłaty z postępowań karnych, renty, alimentów oraz obowiązku naprawienia szkody w przypadku uszkodzenia ciała lub śmierci drugiej osoby. Także wszelkie wierzytelności, które zatailiśmy przed rozpoczęciem postępowania nie będą brane pod uwagę przy okazji umorzenia.

Gdzie szukać pomocy przy upadłości konsumenckiej?

Jeżeli sami nie radzimy sobie z opanowaniem naszej sytuacji finansowej, warto zwrócić się po profesjonalną pomoc. Adwokat, Radca prawny mający doświadczenie w kwestii upadłości konsumenckiej będzie w stanie nie tylko pomóc nam z dokumentami, ale również postara się o możliwie najlepszy wynik naszych starań. Z jego pomocą będziemy również w stanie poprawnie przejść przez całe postępowanie, a także konfrontację z syndykiem, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Więcej na temat upadłości konsumenckiej i procedurach z nią związanych znajdziesz na stronie kancelarii https://kancelariaea.pl/upadlosc-konsumencka-kancelaria/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij