Umowy o dzieło – co przysługuje ci z tytułu zawarcia umowy o dzieło

Umowa o dzieło to jedna z umów (obok umowy zlecenia), która została napiętnowana mianem „śmieciówki” i wśród pracowników nie cieszy się zbyt dużym uznaniem. Obowiązujące w Polsce prawo i przepisy z zakresu kodeksu cywilnego jasno formułują definicję umowy o dzieło – jest to umowa, na podstawie której osoba przyjmująca zamówienie jest zobowiązana do wykonania pewnego dzieła, a osoba zamawiająca do zapłaty wynagrodzenia.

Jej podstawową wadą jest fakt, iż jest ona umową cywilną i jako taka podlega przepisom kodeksu cywilnego. W praktyce oznacza to, iż do pracowników zatrudnionych w oparciu o ten typ umowy nie stosuje się przepisów zawartych w kodeksie pracy, a zatem nie posiadają oni praw równorzędnych prawom pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Oznacza to, iż posiadacz umowy o dzieło nie ma prawa do urlopu i zapłaty za nadgodziny, a dodatkowo nie podlega ubezpieczeniom i w związku z tym nie jest chroniony na wypadek choroby lub wypadku. Z drugiej strony – w przypadku umowy o dzieło liczy się jedynie efekt końcowy, a pracownik nie jest rozliczany z czasu pracy.

Pomimo wielu wad wiele osób ceni sobie umowę o dzieło, a jej pewne cechy decydują o tym, iż może być ona korzystna nie tylko dla pracodawców, ale także dla pracowników.

Brak odprowadzanych składek

Wiele osób podkreśla, iż umowa o dzieło nie gwarantuje żadnych składek – społecznych, zdrowotnych i wypadkowych. To niewątpliwie wada – zwłaszcza w przypadku osób, które nie posiadają innego zatrudnienia.

Jednak w niektórych przypadkach może być to zaleta. Brak odprowadzanych składek sprawia, iż wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło może być dużo wyższe, gdyż nie jest pomniejszane przez obowiązkowe świadczenia społeczne.

Jest to istotne w przypadku pracowników chcących osiągnąć maksymalne dochody – na przykład studentów (którzy podlegają pod ubezpieczenie rodziców bądź posiadają ubezpieczenie z uczelni) lub osób posiadających inne umowy, z których odprowadzane są składki.

Elastyczność

Umowa o dzieło – w odróżnieniu od umowy o pracę – daje pracownikowi dużą elastyczność i swobodę działania. Z racji tego, iż pracownik jest zobowiązany jedynie do wykonania dzieła w danym terminie, nie mają tutaj zastosowania przepisy dotyczące czasu pracy.

W praktyce oznacza to, iż ten czas nie jest regulowany – pracodawca nie ma pracownika do dyspozycji w określonych godzinach (na przykład 8 – 16), a osoba wykonująca dzieło może to czynić w dowolnym czasie.

Dodatkowo pracownik nie musi usprawiedliwiać nieobecności, a w przypadku choroby przedstawiać zwolnienia lekarskiego. Liczy się jedynie poprawne wykonanie danego zadania w terminie, a metody i sposoby dotarcia do końcowego efektu leżą w gestii samego pracownika.

Owa elastyczność umowy o dzieło jest w niektórych przypadkach bardzo pożądana – cenią ją sobie zwłaszcza studenci (którzy nie dysponują nieograniczonym czasem) oraz przedstawiciele wolnych zawodów (którzy lubią pracować we własnych rytmie).

Błyskawiczne rozwiązanie umowy

Umowa o dzieło to jedna z tych umów, która pozwala na niemal natychmiastowe zakończenie współpracy, czyli bezpośrednio po wykonaniu danego dzieła. W przypadku tej umowy nie ma obowiązku pisania wypowiedzenia czy wcześniejszego informowania pracodawcy o braku dalszej współpracy.

Ta cecha umowy o dzieło może być korzystna w przypadku branży, w której często zmienia się pracodawców bądź w przypadku pracowników, którzy poszukują lepszego zatrudnienia i nie chcą ograniczać się zobowiązaniami wobec obecnego pracodawcy.

Możliwość posiadania kilku pracodawców

Jedną z zalet umów o dzieło jest możliwość ich podpisywania z wieloma pracodawcami jednocześnie – i to przy braku konieczności informowania każdego z nich o wykonywaniu dzieła na rzecz kogoś innego (wyjątkiem jest sytuacja, w której obowiązuje zakaz świadczenia usług dla konkurencji).

Dodatkowo umowa o dzieło umożliwia dorobienie do etatu – pracując na umowę o pracę odprowadza się wszystkie obowiązkowe składki, a dochód z umowy o dzieło jest tak zwanym czystym zyskiem.

Umowa o pracę to niewątpliwie najbardziej korzystna opcja dla pracownika, gdyż zapewnia mu podstawowe prawa wynikające z kodeksu pracy. Wielu pracowników narzeka, iż umowy o dzieło są korzystne jedynie dla pracodawców, którzy ponoszą w ten sposób zdecydowanie mniejsze koszty pracy.

Jednak umowa o dzieło w niektórych przypadkach może być korzystna – tym bardziej, iż jako umowa cywilna także gwarantuje pracownikom pewne prawa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij