Kto odpowiada za długi przedsiębiorstwa

Prowadzenie firmy, to nie tylko posiadanie jakiegoś majątku, ale także wiele innych rzeczy z tym związanych. Na pewno należy podkreślić, że dzisiaj ogólna solidarność związana z zobowiązaniami finansowymi przekłada się zarówno na nabywcę jak i zbywcę, zwłaszcza jeśli poszczególne dokumenty o tym jawnie świadczą. Z praktycznego punktu widzenia, zbywa się głównie przedsiębiorstwa, które nalezą do spółek.

Oczywiście w wielu przypadkach okazuje się, że w trakcie tego procesu wychodzi na jaw, żę dane przedsiębiorstwo ma długi. Na pewno wpływa to między innymi na samych wierzycieli, którzy mogą domagać się konkretnych roszczeń wobec zbywcy, jak i osoby, która przejmuje dane przedsiębiorstwo w ramach przetargu czy przejęcia. Jak się okazuje, może to być konkretny problem finansowy, który nie będzie tak wcale łatwo rozwiązać.

Długi bywają problemem

Zawsze trzeba mieć tą świadomość, że nabywane przedsiębiorstwo należące do konkretnej spółki, powinno być zawsze prześwietlone, pod kątem zobowiązań finansowych. To należy sprawdzić, ponieważ zakres zobowiązań zbywcy, może okazać się naprawdę niezachęcający, do zakupu przedsiębiorstwa, na którym wiszą fizyczne długi. Wiele oczywiście zależy od trybu w jakim doszło do zbyciu takiego przedsiębiorstwa.Jeśli były odnotowane długo, to na pewno wierzyciel ma prawo wystąpić z podstawą roszczeniową, wobec osoby, które te długi przejęła, wraz z fizycznym przejęciem danego przedsiębiorstwa. Tak naprawdę tryb przejęcia, nie ma tutaj za wiele do znaczenia, ponieważ niezależnie od wszystkiego osoba, jest zobowiązana do pokrycia tych długów, nawet jeśli sama ich nie wygenerowała.

Brak sprecyzowania przepisów

Oczywiście jak można się domyśleć, prowadzenie przedsiębiorstwa, nie jest to końca sprecyzowane w ogólnym kodeksie cywilnym. To właśnie przez to zobowiązania danej firmy, mogą bez problemu przejść na nowego właściciela i ma to moc prawną. Należy także zwrócić uwagę na to, że nie jest to niezgodne z prawem, jest to typowa procedura, która działa i w tym wypadku osoba przejmująca, nie ma za bardzo możliwości do odwołania się od takiej decyzji.To tylko sprawia, że możemy mieć spore problemy, co na pewno nie wpływa na nas zbyt pozytywnie. Niestety takie sytuacje, na pewno nie są w żaden sposób zachęcające, ponieważ określone zobowiązania, mogą rzeczywiście wdać się mocno we znaki, zwłaszcza jeśli nie są to nasze własne zobowiązania, które sami wygenerowaliśmy.

To jest ogromny problem

Należy podkreślić fakt, że długi od zawsze są problemem, który mimo wszystko powinien zostać rozwiązany. Na pewno sam pracodawca przejmujący taką firmę, możę poczuć się zaskoczony, ale zgodnie z prawem i braku skonkretyzowanych przepisów, będzie musiał spłacić on takie długi.To na pewno poważne zagrożenie, dlatego przejmując daną nieruchomość czy też firmę, warto zwracać uwagę, czy dana firma, spółka posiada jakieś obciążenia finansowe. W ten sposób uda nam się uniknąć zagrożeń, które się jak się okazuje, są bardzo niebezpieczne i cały czas nam zagrażają.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij