Kancelaria adwokacka w Szczecinie — kim jest adwokat i jak wygląda jego praca?

Zawód adwokata jest bardzo dokładnie uregulowany. Jeśli wiążesz swoją przyszłość z wykonywaniem tego zawodu lub chcesz dowiedzieć się, jak wygląda praca adwokata, co wchodzi w zakres obowiązków kancelarii oraz ilu jest adwokatów w Szczecinie, sprawdź ten artykuł.

Wykonywanie zawodu adwokata w Polsce jest bardzo dokładnie uregulowane przepisami prawa. Osoba, która chce wykonywać ten zawód, musi spełnić wiele wymogów, zanim zacznie świadczyć pomoc prawną. Od osoby ubiegającej się o możliwość wykonywania zawodu adwokata wymaga się:

  • posiadania pełnych praw publicznych oraz pełnych zdolności do czynności prawnych,
  • nieskazitelnego charakteru,
  • ukończenia prawniczych studiów wyższych z tytułem magistra w Rzeczypospolitej Polskiej lub ukończenia studiów prawniczych za granicą, które są uznawane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
  • odbycia aplikacji adwokackiej,
  • przystąpienia do egzaminu adwokackiego oraz ukończenia go z pozytywnym wynikiem.

Są to tylko wybrane wymagania, jakie musi brać pod uwagę osoba chcąca wykonywać w przyszłości zawód adwokata. Jeśli jednak interesuje Cię samo pojęcie adwokata i chcesz dowiedzieć się jaki zakres pomocy prawnej może świadczyć adwokat, sprawdź koniecznie dalszą część artykułu.

Adwokat — definicja informacje ogólne

Słowo adwokat wywodzi się od łacińskiego zwrotu „advocatus od advocare”, co możemy przetłumaczyć jako „wzywać na pomoc”. W Polsce zawód adwokata jest uregulowany prawnie w ustawie Prawo o Adwokaturze z 1982 roku, gdzie bardzo dokładnie określono główne zadanie adwokata. Zagłębiając się treść ustawy, dowiemy się, że tytuł zawodowy adwokata podlega ochronie prawnej, a sam zawód polega na świadczeniu pomocy prawnej. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że adwokat może wykonywać zawód w kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim oraz spółce, a jego pomoc w zakresie prawa może być świadczona zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom gospodarczym czy jednostkom organizacyjnym.

Adwokat po ukończeniu z pozytywnym wynikiem egzaminu adwokackiego może wnioskować do okręgowej rady adwokackiej o wpisanie go na listę adwokatów. W Szczecinie o obecność na liście adwokatów, wnioskowało do tej pory ponad czterysta osób, mających możliwość czynnego wykonywania tego zawodu. Ponadto w samym Szczecinie jest możliwość studiowania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego co również może mieć wpływ na liczbę adwokatów w tym mieście.

Adwokat w Szczecinie

Szczecin jest największym miastem w województwie zachodniopomorskim, które zamieszkuje blisko czterysta tysięcy osób. Ponadto w Szczecinie jest kilkadziesiąt tysięcy osób prowadzących działalność gospodarczą oraz zarejestrowanych kilka tysięcy spółek. W mieście wojewódzkim, jakim jest Szczecin, funkcjonuje również kilkuset adwokatów, którzy służą pomocom zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom gospodarczym.

Adwokat niezaprzeczalnie jest specjalistą w dziedzinie prawa, którego celem jest szeroko rozumiana pomoc prawna zarówno w formie udzielanych porad prawny, jak i sporządzania opinii prawnych czy reprezentowania jednej ze stron przed sądem. Szczegółowy zakres pomocy prawnej, z jakiej można skorzystać u adwokata, jest bardzo często określany indywidualnie i dostępny w kancelarii adwokackiej lub na stronie internetowej.

Kancelaria Adwokacka Ewa Janiszewska — informacje i zakres pomocy prawnej adwokat w Szczecinie

Ewa Janiszewska ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie i jako adwokat jest członkiem Szczecińskiej Izby Adwokackiej. Od ponad dziesięciu lat, adwokat Ewa Janiszewska świadczy pomoc prawną dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Obecnie adwokat przyjmuje interesantów w kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 przy Alei Wojska Polskiego 20/5 w Szczecinie. Szczegółowe informacje dotyczące pomocy prawnej, z jakiej mogą skorzystać osoby zainteresowane, jest dostępny na stronie internetowej www.adwokatszczecin.info oraz w biurze kancelarii.

Pomoc prawna dla osób fizycznych

Osoba fizyczna, która spotyka się z problemem prawnym, ma możliwość skorzystania z pomocy adwokata, który jest ekspertem w zakresie znajomości prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, gospodarczego oraz prawa pracy.

W przypadku pomocy z zakresu prawa cywilnego możemy uzyskać pomoc prawną w prowadzeniu sprawy o zapłatę, podział majątku czy zadośćuczynienie. Natomiast kwestie prawne wchodzące w zakres prawa rodzinnego bardzo często są związane z podziałem majątku, rozwodem, alimentami, rozdzielnością majątkową, separacją czy ustaleniem lub zaprzeczeniem ojcostwa.

Pomoc prawna dla osób fizycznych może również dotyczyć prawa pracy i być związana z pomocą w dochodzeniu zaległego wynagrodzenia, przywróceniem do pracy, dyskryminacją czy wynagrodzeniem za nadgodziny.

Pomoc prawna dla firm

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, podobnie jak osoby fizyczne mogą zetknąć się z problemem prawnym, który będą chciały rozwiązać z pomocą adwokata. W takiej sytuacji adwokat może udzielić pomocy prawnej, a w szczególności pomocy w zakresie

  • rejestracji i likwidacji spółek osobowych i kapitałowych,
  • sporządzenia oraz opiniowania umów cywilnoprawnych,
  • dochodzenia należności cywilnoprawnych,
  • reprezentowania w sprawach gospodarczych jednej ze stron przed sądami wszystkich instancji oraz przed Sądem Najwyższym.

Zawód adwokata zaliczany jest do grupy zawodów zaufania publicznego i cieszy się szacunkiem w wielu kręgach społecznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zawodzie adwokata i funkcjonowaniu samej kancelarii adwokackiej, możesz sprawdzić informacje zamieszczone na stronie internetowej jednej z adwokat ze Szczecina, która jest dostępna pod adresem www.adwokatszczecin.info.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij