Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jakie wyróżniamy rodzaje spółek i czym się charakteryzują?

Zakładając działalność gospodarczą w Polsce, można oprzeć ją na specjalnie utworzonej spółce. Istnieje kilka spółek do wyboru, w które wejść możemy jako podmioty przedsiębiorcze. Dla ułatwienia pierwszego etapy działalności biznesowej warto poznać te najważniejsze. Dowiedz się, jak odróżnić jeden typ spółki od innego.

Rodzaje spółek najpopularniejszych w Polsce

Podstawowy podział przedstawia spółki osobowe i kapitałowe. Do pierwszego typu przynależą spółki jawne, partnerskie, komandytowe oraz komandytowo – akcyjne. Do spółek kapitałowych zaliczamy akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz proste akcyjne.

Najmniej skomplikowaną ze wszystkich proponowanych – spółkę akcyjną reguluje jedynie prawo cywilne, nie jest wymagany kapitał zakładowy, trzeba jednak założyć pisemną umowę. Nie trzeba dokonywać rejestracji, ale wspólnicy muszą umieścić swoje dane w CEIDG. Pełna księgowość to nie konieczność, chyba, że zyski przewyższają kwotę 2 mln roku w skali rocznej.

Czym są spółki jawne?

Można je utworzyć, przekształcając spółki cywilne. Niezbędny jest wpis do KRS. Umowę podpisuje się łatwo przez elektroniczny formularz, każdy ze wspólników wnosi swój własny wkład pieniężny i materialny. Spółki jawne mogą być prowadzone zarówno przez osoby fizyczne jak i prawne.

Spółki partnerskie – charakterystyka

To rozwiązanie przeznaczone jest przynajmniej dla dwóch osób fizycznych, które realizują się w wolnych zawodach. Nie jest wymagany kapitał zakładowy. Umowa jest pisemna, ale bez akt notarialnych. Rejestruje się w KRS. Prosta księgowość do 2 mln euro przychodu w skali roku. Nie ma ponoszenia zbiorowej konsekwencji za błąd jednostki.

Spółki komandytowe- cechy charakterystyczne

Tworzy je minimum dwóch przedsiębiorców. Komplementariusz odpowiada za reprezentację spółki, a także sprawuje pieczę nad długami, a z kolei komandytariusz w formie majątkowej ponosi odpowiedzialność za zobowiązania sięgające kwoty sumy komandytowej, nie ma funkcji reprezentacyjnych. W spółce nie znajdziemy minimalnych, wymaganych kapitałów zakładowych. Trzeba założyć akt notarialny, a pełna księgowość jest niezbędna.

Spółki komandytowo – akcyjne

Cecha charakterystyczna – zdolność prawna bez osobowości. Tworzący to akcjonariusz oraz komplementariusz. Większą odpowiedzialność majątkową ma ten drugi. Umowa założycielska ma kształt aktu notarialnego, rejestracja w KRS jest wymagana. Każdy wspólnik wnosi swój wkład. Kapitał zakładowy to minimum 50 tys. zł. Obaj uczestniczą w zyskach, komplementariusz prowadzi sprawy firmowe. Pełna księgowość.

Spółka z o.o. – na czym polega jej prowadzenie?

Dla osób prawnych lub fizycznych. Pełna rejestracja spółki z o.o. niesie ze sobą konieczność rejestracji KRS oraz umowy z aktem od notariusza. Tego rodzaju spółkę można założyć w pojedynkę, umowę zastępuje wtedy dokument zwany aktem założycielskim. Wnosi się kapitał zakładowy o wartości minimum 5 tys. zł. Jeśli dochodzi do tego wspólnik, jego wkład nie może być mniejszy, niż 50 złotych. Założyciel odpowiada całym majątkiem, a wspólnik jedynie wartością wniesionego wcześniej wkładu. Wymagana jest kompletna księgowość oraz szczegółowe podsumowania finansowe na koniec roku kalendarzowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *