W obecnych czasach coraz więcej osób postanawia rzucić pewną i bezpieczną pracę na etat w rozmaitych korporacjach i stać się niezależnymi przedsiębiorcami. Otwarcie własnej działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z możliwością pracy na własnych warunkach i dużych zarobków, lecz przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością. Każdy bowiem, kto prowadzi własną firmę, może wyrządzić szkodę osobom trzecim, a co za tym idzie może odpowiadać nie tylko prawnie ale również finansowo. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na OC działalności gospodarczej.
Dla kogo OC działalności gospodarczej
W niektórych dziedzinach ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, w innych natomiast można je wykupić dobrowolnie. Jest jednak niezwykle przydatne, gdy klient, który został poszkodowany występuje z roszczeniem do właściciela danego przedsiębiorstwa. Obecnie rośnie świadomość prawna społeczeństwa i coraz częściej takie sytuacje mają miejsce. Osoby poszkodowane po prostu korzystają ze swoich praw i dochodzą roszczeń przed sądami, które często uznają to roszczenia i zasądzają odszkodowania, które są nierzadko dosyć wysokie i mogą doprowadzić dane firmy nawet do bankructw. W związku z tym warto pomyśleć o ubezpieczeniu firmy na wypadek właśnie szkód. OC działalności gospodarczej ma zagwarantować ochronę klientom, a jest wymagane szczególnie w tych branżach, w których wykonywanie danej pracy czy usługi wymaga szczególnych uprawnień. W tych wypadkach brak ubezpieczenia firmy może doprowadzić nawet do utraty licencji. Do przykładowych działalności, które muszą mieć ubezpieczenie formy należą adwokaci, rzeczoznawcy, organizatorzy turystyki czy imprez masowych, przewoźnicy czy osoby czy lekarze. To właśnie te zawody są zobligowane przez ustawodawcę do wykupienia oc działalności gospodarczej.
Dobrowolne ubezpieczenie firmy
Przedsiębiorcy, w stosunku, do których nie występuje konieczność wykupienia ubezpieczenia firmy powinni także rozważyć taka możliwość ewentualnością. Oczywiście wysokość polisy wówczas jest określona przez właścicieli przedsiębiorstw, którzy ustalają zakres ubezpieczenia oraz wysokość składki. Zazwyczaj przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność za szkody rzeczowe oraz osobowe, które dana firma wyrządziła osobie trzeciej. Szkoda rzeczowe to przede wszystkim wszystkie uszczerbki wyrządzone na mieniu, które zostało uszkodzone bądź zniszczone. Natomiast szkody osobowe dotyczą rozmaitych uszkodzeń ciała a nawet oraz spowodowania śmierci. Dlatego warto mieć wykupione ubezpieczenie firmy, które w razie wystąpienia takich szkód pokryje dochodzone przez osoby poszkodowane roszczenia.
Czego nie pokryje ubezpieczenie firmy
Przy korzystaniu z polisy ubezpieczeniowej osoby prowadzący działalność gospodarczą muszą jednak być świadome, ze polisa nie obejmuje wszystkich szkód i nie ochroni przedsiębiorców przed wszelkiego typu roszczeniami osób poszkodowanych. Przede wszystkim, ubezpieczenie nie pokryje wszystkich szkód, które powstały w wyniku umyślnego działania czy zaniechania ze strony przedsiębiorcy czy osób dla niego pracujących. Następnym przykładem takich wykluczeni jest z pewnością szkoda, która powstała w wyniku naturalnego zużycia czy starzenia się mienia, związana z naturalną jego eksploatacją. Zazwyczaj ubezpieczyciele nie chcą pokrywać szkód związanych z małym roszczeniami, które nie przekraczają ustalonego w umowie progu odpowiedzialności firmy ubezpieczającej. Co więcej, ubezpieczyciele z pewnością nie pokryją szkód, które powstały w wyniku sił wyższych, na które nie ma wpływu, takich jak na przykład wojna, zamieszki czy strajki. Firmy ubezpieczające zwracają także uwagę na sposób wykonywanej działalności gospodarczej i wykluczają ubezpieczenia działań związanych na przykład z działaniem środków wybuchowych czy innych substancji niebezpiecznych, bowiem w takim wypadku istnieje zbyt duże ryzyko wystąpienia takich strat, które w efekcie mogłyby doprowadzić do ruiny same firmy ubezpieczające.