Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak wybrać najkorzystniejsze konto firmowe

Jak wybrać najkorzystniejsze konto firmowe?

Otwierasz działalność gospodarczą? Zastanawiasz się nad tym, czy opłaty za posiadanie rachunku bankowego można ująć w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej? Czy rachunek bankowy firmowy powinien zostać dodany do białej listy? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając konto firmowe bankowe? Dlaczego warto porównywać oferty w rankingach kont bankowych? Podpowiadamy w artykule poniżej.

Czy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia konta bankowego firmowego?

Według obowiązujących przepisów przedsiębiorcy nie mają obowiązku zakładania nowego rachunku bankowego. Podczas prowadzenia swojej działalności gospodarczej mogą wykorzystywać konta bankowe prywatne. Niezależnie od charakteru rachunku przedsiębiorca jest zobowiązany do podania informacji o nim we wniosku CEIDG-1.

Do niedawna pierwszym numerem, który podawał przedsiębiorca był prywatny numer konta bankowego, a dopiero po założeniu firmowego konta bankowego przedsiębiorca podawał numer konta firmowego i dokonywał aktualizacji numeru rachunku w CEIDG.

 

Czy przedsiębiorca jest zobowiązany do dodania konta do tzw. białej listy?

Od 1 listopada 2019 roku na podatników został nałożony obowiązek sprawdzania statusu VAT kontrahenta oraz weryfikacji jego rachunku bankowego. Dzięki białej liście można potwierdzić numer rachunku bankowego, na jaki należy zapłacić kontrahentowi należność. Konto firmowe przedsiębiorcy znajduje się na białej liście, dopiero gdy umieści je w rubryce 27. wniosku CEIDG-1. Jednak do białej listy podatników przedsiębiorcy nie mogą dodawać konta osobistego.

 

Czy przedsiębiorca może zaliczyć koszty posiadania rachunku bankowego do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?

Tak. Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów te wydatki, które wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą. Należą do nich prowizje i opłaty np.: przelewy, wypłaty w bankomatach, prowadzenie rachunku, a także korzystanie z karty.

Posiadanie rachunku bankowego firmowego ułatwiania prowadzenie działalności gospodarczej, ponieważ umożliwia opłacanie podatków do Urzędu Skarbowego, składek ZUS . Ułatwia przyjmowanie płatności ze sprzedaży produktów lub świadczonych usług. Dzięki niemu rozliczysz się szybko i łatwo. Wszystkie wydatki związane z jego prowadzeniem mogą trafić do kosztów firmowych i pomniejszają podatek dochodowy. Korzystając z konta firmowego przedsiębiorca:

  • Może oddzielić transakcje osobiste od firmowych – nie musi poświęcać czasu na oddzielenie wydatków prywatnych oraz firmowych
  • Może uniknąć podatku Belki – podatek Belki dotyczy tylko rachunków prywatnych. Pobierany jest automatycznie w wysokości 19% i naliczany od odsetek na tym koncie
  • Może skorzystać z tzw. systemu split payment – to mechanizm podzielnej płatności. Mogą stosować go podatnicy VAT, którzy opłacają transakcje przelewem w PLN. Wykonując przelew wartość netto trafia na rachunek bieżący firmy natomiast podatek VAT jest automatycznie przeksięgowywany przez bank na specjalne subkonto VAT. Jeśli przedsiębiorca korzysta z konta prywatnego wówczas taki przelew nie dotrze i zostanie zwrócony do nadawcy.

Czym kierować się przy wyborze konta firmowego?

 Skoro wiesz już, że posiadanie konta firmowego ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej. Wybierając konto firmowe, porównaj oferty poszczególnych banków. Szczegółowe informacje na temat ofert znajdziesz w rankingach kont firmowych. Jeśli zależy Ci na wybraniu jak najkorzystniejszej oferty, zwróć uwagę na to:

  • jakie koszty są związane z założeniem oraz prowadzeniem konta – zazwyczaj przez pierwsze 12 miesięcy jest to darmowa usługa, następnie za prowadzenie konta mogą nie być pobierane opłaty jeżeli zostaną spełnione określone wymagania np. zrealizowany przelew do ZUS, przychody na koncie w ustalonej wysokości lub będą wykonywane transakcje kartą płatniczą jaka jest wysokość opłat za wpłaty oraz wypłaty w oddziałach oraz bankomatach
  • czy możliwy jest dostęp do konta firmowego za pomocą aplikacji mobilnej lub przez internet
  • czy jest możliwość korzystania z dodatkowych produktów finansowych
  • czy są dodatkowe korzyści wynikające z posiadania konta – wsparcie księgowych lub możliwość wykupienia ubezpieczenia, bezpłatna usługa wymiana walut, możliwość nabycia terminalu płatniczego, a także doradztwo w zakresie poszukiwania funduszy europejskich

Dlaczego podczas wybierania rachunku firmowego warto sprawdzać oferty w rankingach kont firmowych?

Podczas wybierania konta firmowego, kieruj się swoimi oczekiwaniami oraz potrzebami. Zapoznaj się z opłatami oraz prowizjami. Sprawdzając dokładnie informacje zawarte w rankingach kont firmowych, znajdziesz odpowiedź na pytanie dotyczące tego, który rachunek bankowy firmowy, będzie dla Ciebie najlepszy. Wzięte są w nim pod uwagę w szczególności: jakość konta, aktualna promocja, koszty prowadzenia konta w okresie promocyjnym oraz po jej wygaśnięciu. W rankingu kont firmowych wskazane jest również to, czy oferta dotyczy konta firmowego dla jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki czy też fundacji. W rankingu przeanalizowanych jest wiele ofert, dlatego przedsiębiorca może wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

Posiadanie konta firmowego nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy, ale ułatwia prowadzenie firmy. Wybierając ofertę konta bankowego, kieruj się swoimi potrzebami. Jeśli chcesz szybko porównać kilka propozycji, koniecznie sprawdź ranking najtańszych lub darmowych kont firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *