Jak podważyć testament

Jak podważyć testament?

Utrata bliskiej osoby nigdy nie jest łatwym przeżyciem. Każdy znosi żałobę tak jak potrafi. Niektórzy ludzie nigdy nie pogodzą się z takim rozstaniem. Śmierć jest nawet dotkliwsza jeżeli łączy się ją ze sprawami majątkowymi. To dosyć częsty widok, kiedy rodzina opłakująca odejście ukochanego seniora gromadzi się nad trumną i zaczyna poruszać sprawy spadkowe. Bardzo szybko pełna cierpienia rozmowa przekształca się w awanturę. Chciwość lub poczucie wewnętrznej sprawiedliwości każe nam walczyć o swoją część nawet ryzykując otwarty konflikt w rodzinie. Jak w tej sytuacji wygląda prawo? Co należy zrobić? Do kogo się udać? Jakie mamy szanse?

Komu przysługuje spadek?

Spadki zazwyczaj przysługują rodzinie. W pierwszej kolejności jest to współmałżonek oraz dzieci. W zależności od sytuacji prawo do spadku nabywają również rodzice, rodzeństwo i dalsza rodzina. Prawo dosyć jasno to reguluje i gdy nie został sporządzony żaden dokument w postaci testamentu to właśnie ono wyznacza potencjalnych beneficjentów. Nie ma znaczenia czy chodzi o gotówkę, biżuterię czy nieruchomości. Jeżeli natomiast testament został spisany z poszanowaniem wszystkich zasad w obecności świadka oraz potwierdzony notarialnie sąd ma obowiązek działać w myśl tego dokumentu.

Jak wygląda podział spadku?

Nie można tutaj mówić o jednej, zawsze stosowanej metodzie. Spadki często dotyczą różnych przedmiotów. Jeżeli chodzi o pieniądze to podział między stronami uwzględnionymi w testamencie będzie prosty. Łatwo wtedy również odliczyć podatek, który należy uiścić. Problem pojawia się, gdy testament obejmuje na przykład dom lub gospodarstwo wraz z inwentarzem, a osób objętych dokumentem jest kilka. Wtedy sprawy spadkowe mogą się ciągnąć latami i prowadzić do licznych konfliktów wewnątrz rodziny.

Co jeżeli nie chcemy przyjąć spadku?

Warto również wspomnieć o kwestii dziedziczenia długu. Długi również można na kogoś zapisać. Po naszej śmierci, to właśnie osoba podana w testamencie będzie miała obowiązek je spłacać. Oczywiście, w takiej sytuacji najlepiej zrezygnować ze spadku. Można to zrobić i w sytuacji, gdy testament obejmuje jedynie długi odrzucić go w całości. Czasem długi są ukryte i ciążą na nieruchomości, która została nam zapisana. Wtedy powinniśmy sprawdzić, czy budynek nie jest obciążony zanim go przyjmiemy.

Czy można podważyć testament?

Jednak najczęstszym problemem są konflikty wynikające z niekorzystnej dla nas decyzji osoby sporządzającej testament. Wtedy jedyną możliwością będzie dobry adwokat. Spadki najlepiej rozwiązać właśnie w ten sposób. Tylko profesjonalny adwokat od spraw spadkowych może nam pomóc. Najlepiej od razu go zatrudnić. Pozostałe strony konfliktu na pewno nie odpuszczą. Podważenie testamentu jest niezwykle trudne i wymaga wielu zabiegów. Przede wszystkim można skupić się na samej kwestii sporządzania dokumentu. Czy wszystkie wymagania zostały spełnione? Czy osoby składające podpis były poczytalne oraz czy sam dokument jest autentyczny. Nie da się ukryć, że będzie to kosztowna operacja, ale jeżeli zależy nam na podważeniu testamentu warto ponieść wszelkie koszty.

Jak znaleźć adwokata?

Teoretycznie sprawami spadkowymi może zając się każdy adwokat. Spadki jednak wymagają profesjonalnej wiedzy i dużego doświadczenia. Nie każdy adwokat od spraw spadkowych podoła takiemu zadaniu. Natomiast podstawowa zasada mówi, że nie należy oszczędzać. Im kancelaria ma lepszą renomę, tym większa szansa, że wygramy sprawę. Sukces w sądzie to nie tylko dobry adwokat. Spadki wymagają też odpowiedniego zaplecza notarialnego. Nie można zapominać o różnych kruczkach prawnych, a także możliwości polubownego załatwienia sprawy. Na pewno warto spróbować rozwiązać sporne kwestie na poziomie pertraktacji z rodziną, która spadek otrzymała. Może w nich uczestniczyć nasz pełnomocnik. Taka forma jest zdecydowanie tańsza. Często wydaje się, że jakiś konflikt jest nie do załatwienia bez obecności w sądzie, a później wystarczy kilka polubownych spotkań by go rozwiązać.

Podważenie testamentu to zawsze trudna i kosztowna operacja. Nikt nie zagwarantuje nam powodzenia. Ale jeżeli walczymy o jakieś cenne dla nas przedmioty czy nieruchomość należy zrobić wszystko by sprawiedliwości stało się za dość.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij