Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Czym jest przetarg?

Czym jest przetarg?

Polskie prawo dopuszcza możliwość wyboru podmiotu, mającego za zadanie realizację konkretnej inwestycji. Taka forma decydowania o wyborze konkretnego wykonawcy nosi nazwę przetargu.

Kto może być oferentem i ogłaszającym?

W myśl polskiego prawa, oferentem i ogłaszającym w przetargu mogą być dowolne podmioty. Co prawda nazwa przetarg kojarzy się nam raczej z zamówieniami publicznymi, aczkolwiek nie oznacza to, że za organizowaniem przetargu stoją wyłącznie podmioty publiczne. Ciekawostką jest fakt, że kwestie prawne dotyczące realizacji przetargów definiuje Kodeks Cywilny, który przecież nie definiuje regulacji wyłącznie pomiędzy podmiotami publicznymi.

Przetargi – podstawowe rodzaje

Przetargi dzielimy głównie na dwa rodzaje, biorąc pod uwagę grupę docelową wybieraną przez podmiot organizujący przetarg:

1. Przetargi ograniczone – organizuje się je wyłącznie w odniesieniu do konkretnej grupy podmiotów. W przypadku przetargów ograniczonych o charakterze publicznym, oferent musi przejść przez dwa etapy przetargu. W pierwszym musi starać się o dołączenie do grupy docelowej. W drugim – stara się on zostać wybranym do realizacji konkretnego zlecenia.

2. Przetargi nieograniczone – jak łatwo się domyślić, chodzi o przetargi skierowane do nieograniczonej grupy oferentów. Jest to postępowanie jednoetapowe. Zgłaszający się oferenci (którzy spełnią wszystkie wymogi stawiane przez Ogłaszającego), mają prawo składania ofert. Spośród nich wybiera się podmiot, który będzie odpowiedzialny za realizację danego zamówienia przetargowego.

Z punktu widzenia oferenta, znacznie lepszym rozwiązaniem są przetargi przeprowadzane w trybie nieograniczonym. Dlaczego? Ponieważ z góry ustalają one grupę docelową i tym samym – minimalizują ryzyko wyłonienia podmiotu, który nie ma zbyt dużego doświadczenia w realizacji określonych zleceń. W trybie tym dochodzi do swoistej “podwójnej weryfikacji” podmiotu starającego się o wejście do przetargu, przez co oferent wie, na co z punktu widzenia potencjalnego wykonawcy może liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *