Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Podział majątku po rozwodzie - od czego zacząć i o czym pamiętać

Podział majątku po rozwodzie – od czego zacząć i o czym pamiętać?

Przed parami, które zdecydują się na zakończenie swojego małżeństwa, czeka sporo wyzwań – nie tylko tych związanych z samą sprawą rozwodową, ale i podziałem majątku. Zawarcie porozumienia w sprawie aktywów i długów bywa trudne. O czym należy pamiętać, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy i w sprawiedliwy sposób rozdysponować wspólny majątek? Jakie kroki prawne należy podjąć? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to tekst dla Ciebie! Dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i zadbać o wsparcie adwokata z Opola.

Proces podziału majątku po rozwodzie – podstawowe informacje

W wielu przypadkach podział majątku byli małżonkowie decydują się na podział majątku dopiero po rozwodzie, choć warto podkreślić, że nie jest to jedyna możliwość. Obie strony mają wówczas dwa sposoby rozwiązania tej sytuacji – poprzez zawarcie ugody lub wkroczenie na drogę sądową. Uzyskanie satysfakcjonującego i sprawnego rozstrzygnięcia sprawy zależy od dobrego i doświadczonego adwokata, który rozsądnie pokieruje Twoimi działaniami.

Majątek wspólny i osobisty – czym się różnią?

Ustalenie tego, co wchodzi w skład wspólnego majątku to podstawowy krok w całym procesie. Na podstawie tych informacji (uwzględniając m.in. cenę i moment zakupu danego przedmiotu) można sporządzić wniosek o podział, a jeśli druga strona go zaakceptuje, to powoływanie biegłego nie będzie konieczne. Na samym początku warto omówić kilka głównych zagadnień. Kluczowe znaczenie odgrywa różnica między majątkiem wspólnym i osobistym. Ten pierwszy obejmuje aktywa i długi zgromadzone w trakcie trwania małżeństwa, a drugi – przed oficjalnym zawarciem związku. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły, takie jak wszystkie przedmioty do zaspokajania potrzeb osobistych, czyli np. telefon, okulary, komputer.

Podział majątku po rozwodzie – od czego zacząć?

Na samym początku – jak już podkreślono wcześniej – warto zastanowić się, w jaki sposób zamierza rozstrzygnąć się sprawę. Zawarcie ugody to szybsza metoda, która w dodatku generuje mniejsze koszty. Jeśli druga strona nie chce współpracować, można spróbować nakłonić ją do kompromisu m.in. poprzez wysłanie wezwania do podziału majątku. Warto dodać, że w ten sam sposób rozpoczyna się sprawę w sądzie. Ustalenia zawarte w trakcie negocjacji nie mają żadnej mocy wiążącej, więc w przypadku braku porozumienia między byłymi małżonkami, wcześniejsze roszczenia należy ponowić.

Dlaczego warto zająć się podziałem majątku ze wsparciem adwokata z Opola?

Wsparcie adwokata z Opola, który specjalizuje się w sprawach związanych z podziałem majątku, może okazać się nie tylko wartościowe, ale i niezbędne. Profesjonalny pełnomocnik – jako osoba postronna – jest w stanie zachować obiektywizm i dystans emocjonalny, dzięki czemu strategia i plan działania będą skuteczne i przyniosą oczekiwane korzyści. Dodatkowo adwokat służy pomocą na każdym etapie postępowania, łącznie z przygotowaniem wniosków czy wezwań. Nie bez powodu sprawy o podział majątku zalicza się do najtrudniejszych przypadkach – w końcu mamy do czynienia z sytuacją, w której przedmiotem sporu jest cały dorobek, czasem gromadzony przez wiele lat. Osiągnięcie satysfakcjonującej ugody w takiej sprawie wymaga dokładnej wiedzy prawniczej, znajomości procedur, a przede wszystkim praktycznego doświadczenia, dlatego warto zadbać o swoją przyszłość z adwokatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *