Podział majątku między partnerami

Miłość to piękne uczucie, ale nic nie trwa wiecznie. Gdy przychodzi moment rozstania, to nie cierpią tylko uczucia, ale i portfele, ponieważ zaczyna się walka o jak najkorzystniejszy podział majątku. Podział dobytku nigdy nie jest prostą sprawą i właśnie w takich przypadkach bardzo często dochodzi do różnych sporów, które muszą być rozstrzygane przez sąd. Nie musimy dążyć do konfrontacji, lepiej się dogadać i podzielić majątek za porozumieniem stron. Nie ma sensu toczyć wojnę o majątek, ponieważ tego typu sprawy mogą trwać latami, zwłaszcza jeśli druga strona będzie odwoływać się od wyroku sądu, jaki zapadnie w tej sprawie. W przypadku małżeństw sprawa jest bardzo prosta, ponieważ majątek dzieli się po połowie. W przypadku wolnych związków tak łatwo nie jest, ponieważ konkubinat nie jest uwzględniany w żadnym prawie.

Brak prawnych przesłanek

Brak odpowiednich przepisów sprawia, że osoba chcąca uzyskać jakikolwiek majątek musi działać na własną rękę. Jeśli kiedykolwiek planujecie kupno domu lub innej nieruchomości, to w takich wypadkach trzeba zrobić tak, aby podpis obojga partnerów widniał na sporządzonym akcie notarialnym. To bezwzględny warunek, ponieważ już wtedy możecie wykonać podział majątku i co najważniejsze, będzie to prawnie wiążące.

W przypadku rozstania, taki dokument staje się automatycznie ważny i możemy w ten sposób bez kłótni dokonać podziału majątku, pomimo faktu, że obie strony nie były związane węzłem małżeńskim. Podobnie jest w przypadku samochodu czy innych wartościowych rzeczach. Jeśli przedmioty były zakupione tylko przez jedną osobę to warto mieć potwierdzenie w formie faktury, ponieważ jest to ewidentny dowód zakupu danej rzeczy i wtedy automatycznie dana rzecz faktycznie należy się tylko jednej osobie.

Potrzebny testament

Zasada dziedziczenia w przypadku wolnych związków jest nieco inna niż w formalnych związkach. Przede wszystkim, aby konkubent mógł dziedziczyć po nas majątek, musi być sporządzony testament. W takich wypadkach oboje partnerów musi być przygotowanych i mieć zapisaną swoją ostatnią wolę.

Oczywiście nikt nie zmusza nas do życia w wolnych związkach, zawsze możemy sfinalizować sprawę i ożenić się z wybranką. Nikt nie mówi, że jesteśmy zmuszeni do dzielenia się majątkiem. Jeśli jeszcze przed ślubem zawrzemy intercyzę, wtedy sprawa będzie rozwiązana, a pomiędzy małżonkami będzie rozdzielność majątkowa.

Postawmy na intercyzę

Intercyza to najlepsza metoda na zabezpieczenie majątku wtedy wszystko, co kupujemy jest wyłącznie nasze i nie ma żadnego obowiązku podziału w przypadku rozstania. Oczywiście taki dokument zawiera się w formie aktu notarialnego, ponieważ tylko wtedy całość jest wiążąca. Sporządzenie takiego aktu prawnego u notariusza to nie jest duży wydatek.

Za wykonanie intercyzy zapłacimy jakieś 500 złotych, co w tych okolicznościach nie jest szczególnie dużą kwotą. Warto więc tym bardziej zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze uczucie przetrwa. Pamiętajmy, że w cenę aktu wliczony jest podatek, nie musimy go odprowadzać samodzielne, co jest bardzo wygodne i faktycznie takie rozwiązania się sprawdzają.

Rozdzielność majątkowa nie musi być złym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chcemy oddzielić nasze uczucia od spraw majątkowych. Będąc wtedy z partnerką jesteśmy pewni, że nie jest ona z nami tylko i wyłącznie z powodu korzyści finansowych. Tak więc ostatecznie,notariusz jest odpowiednim narzędziem w naszych rękach, zwłaszcza jeśli chcemy mieć pełny podział majątku, niezależnie od wszystkiego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij