Zwolnienie lekarskie – do czego zobowiązuje, na co nie można sobie pozwolić?

Zwolnienie lekarskie – do czego zobowiązuje, na co nie można sobie pozwolić?

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest przez lekarza wtedy, gdy ze względów zdrowotnych nie jesteśmy zdolni do wykonywania pracy. Zwolnienie może wystawić zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i dowolny specjalista.

Kto może otrzymać zwolnienie lekarskie?

Jak potwierdza kancelaria, prawo pracy jasno określa, kto może otrzymać takie zwolnienie. Przede wszystkim przysługuje ono osobom ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń społecznych. Ponadto, należy być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, bądź umowy zlecenia, jeśli dana umowa dopuszcza ewentualne zwolnienia lekarskie. Przedsiębiorca również może udać się na zwolnienie lekarskie pod warunkiem, że opłaca wszystkie składki ZUS w terminie, a działalność prowadzi już od pewnego czasu.

W jakim terminie należy dostarczyć zwolnienie lekarskie, czyli druk ZUS ZLA?

Druk ten należy dostarczyć do swojego pracodawcy w terminie 7 dni od daty jego wystawienia. Dokument ten możemy dostarczyć osobiście, może to także zrobić za nas osoba trzecia lub kancelaria, prawo pracy dopuszcza zaś możliwość wysyłki pocztą. W przypadku wysyłki pocztą, znaczenie ma data stempla pocztowego, nie zaś moment odbioru listu. Jeśli zapomnimy o dostarczeniu zwolnienia, wynagrodzenie za ten okres w ogóle nie zostanie wypłacone. Spóźnienie w dostarczeniu druku spowoduje natomiast obniżenie świadczenia o 25%.

Jakie są obowiązki chorego podczas zwolnienia lekarskiego?

Osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi poświęcić ten czas na zdrowienie. Nie może więc podejmować w tym czasie żadnej innej pracy, ani wykonywać ciężkich obowiązków domowych. Nie możemy w tym czasie robić przedświątecznych porządków na czele z myciem okien, nie możemy także kosić trawy czy odśnieżać dachu. Jeśli na zwolnieniu zaznaczono, że „pacjent musi leżeć”, to rzeczywiście powinien spędzić czas wygodnie w łóżku bądź na kanapie i nie przemęczać się w żaden sposób.

Jak interpretuje Adwokat Tomasz Giziński  i obwieszczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku, gdy na zwolnieniu napisano, że „pacjent może chodzić”, nie oznacza to żadnych spacerów czy wyjść na miasto. „Pacjent może chodzić” oznacza, że może osobiście udać się do najbliższej apteki po leki, do najbliższego sklepu kupić jedzenie niezbędne do przeżycia, bądź udać się do lekarza. W razie kontroli musi jednak okazać dowód zakupu (leków, czy chleba), bądź dostarczyć do ZUSu stosowne zaświadczenie od lekarza, u którego w tym dniu był na wizycie.

Jak zwolnienie lekarskie wpływa na wynagrodzenie?

W okresie zwolnienia lekarskiego, pracownikowi przysługuje jedynie 80% wynagrodzenia. Za wszystkie dni, które pracownik był w pracy, wynagrodzenie wypłacane jest bez żadnych zmian. Wyjątkiem jest zwolnienie w trakcie trwania ciąży, a także zwolnienie, które jest następstwem wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej.

Wówczas pracownikowi przysługuje 100% podstawy wynagrodzenia. Warto również dodać, że przez pierwsze 33 dni zwolnienia, wynagrodzenie wypłaca pracodawca, a od 34 dnia trwania zwolnienia, zasiłek chorobowy jest wypłacany przez ZUS. Jeśli jednak firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników, już od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego zasiłek wypłaca ZUS.

Czy pracownika na zwolnieniu można kontrolować?

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim musi pozostawać w domu i poświecić cały okres zwolnienia na regenerację i zdrowienie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może dokonać kontroli osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim. Wówczas sprawdza, czy zwolnienie jest wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jeśli zostanie stwierdzone nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia, pracownikowi nie zostanie wypłacone świadczenie pieniężne za ten okres. Jak podkreśla prawna kancelaria, prawo pracy dopuszcza w takich przypadkach rozwiązanie umowy z pracownikiem. Na tej podstawie może zostać rozwiązana każda umowa o pracę, zarówno ta na czas określony, jak i umowa o pracę na czas nieokreślony.

Zwolnienie lekarskie na opiekę nad członkiem rodziny?

Kancelaria prawo pracy interpretuje z dużą dokładnością i potwierdza, iż każdy może otrzymać zwolnienie lekarskie w celu opieki nad obłożnie chorym członkiem rodziny. W ciągu roku kalendarzowego z takiego zwolnienia możemy korzystać przez maksymalnie 14 dni. Wyjątkiem jest jednak opieka nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 14 r. ż. W takim przypadku rodzic może otrzymać do 60 dni w ciągu roku kalendarzowego zwolnienia lekarskiego na opiekę nad chorym dzieckiem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij