inteligentny dom

Zmiana pieca węglowego na gazowy – czy to rozwiązanie tak naprawdę się opłaca? Poznajcie fakty, a nie mity!

Wiele słyszy się o ekologii i o tym jak powietrze jest zanieczyszczone. Niewątpliwie smog jest dużym problemem i to problemem, który dotyczy nas wszystkich. Winą za niego obarcza się ogrzewanie domu kopciuchami, także polskie górnictwo nie ma obecnie dobrego PR. Coraz częściej mówi się, że należy bezwzględnie wymieniać piece węglowe na gazowe. Ale czy to prawda i czy takie rozwiązanie jest sensowne i opłacalne. Poznajcie więc fakty, a nie mity.

O zanieczyszczeniach w zdaniach kilku

ochrona środowiskaProblem zanieczyszczenia powietrza jest na pewno trudnym zagadnieniem. Jednak nadal gdzieś utrzymuje się przekonanie, że za cały smog odpowiada palenie węglem. Ale jest to jeden z pierwszych i powielanych na szeroką skalę mitów. Na tak fatalną jakość powietrza zapracowaliśmy sobie przez długie lata. Ale najwięcej zanieczyszczeń pochodzi od samochodów, szczególnie tych starych, których po polskich drogach jeździ sporo. Aż chce się powiedzieć, że Polska złomem samochodowym stoi. Oczywiście nie twierdzimy, że węgiel nie przyczynia się do zanieczyszczenia, ale nie on jest głównym winowajcą. Dużym problemem jest także to iż ludzie w piecach palą wszystko co popadnie, choćby opony czy plastik i stare meble. Efekty takiego postępowania odczuwamy my wszyscy.

Czy warto zdecydować się na piec gazowy zamiast węglowego?

Kondycja polskiego górnictwa wcale nie jest taka zła, jak pozornie się wydaje. Znowu lubimy powielać mity, że kopalnie są nierentowne, ale i to nie jest prawdą, wszak wiele kopalń JSW przynosi duże zyski, ale cóż zamiast kupować polski węgiel, niektóre firmy wolą ściągać go z Chin czy Rosji nie bacząc na jego fatalną jakość. Czy tak powinno być? Oczywiście, że nie! Ale każdy kto chciał kupić polski węgiel wie, że jego cena jest wyższa niż choćby tego rosyjskiego i to sporo, ale za wysoką ceną idzie wysoka jakość. A więc jak nietrudno się domyślić kierując się tylko ceną, a nie jakością nawet indywidualni klienci kupują tani węgiel, a gdy do tego dodamy, że palą go w starych i nieefektywnych piecach, to efekt mamy gotowy. Owszem są nowoczesne piece ekologiczne i to na węgiel, ale kosztują sporo. Ponadto niektórzy nadal wierzą, że dogrzewanie gazem jest bardzo ekologiczne, ale przecież także powstaje dwutlenek węgla, przy czym jego ilość nie jest tak wysoka jak w przypadku węgla. Ale gaz ma też wadę, a dokładnie – cenę.

Spalanie gazu ziemnego – jak zmniejszyć koszty?

piec gazowyNiektórzy uważają się za ekologów, bo przecież mają piec gazowy, jednak niespecjalnie często z niego korzystają, bo przecież gaz jest drogi, a więc dom ogrzewają kominkiem na drzewo czy palety (w końcu są tanie). Takie postępowanie jest jeszcze bardziej szkodliwe. Jeżeli wybieracie ogrzewanie domu gazem, to korzystajcie z pieca gazowego, a nie z kominka. Ale takie są efekty jeżeli przy wyborze pieca gazowego kieruje się ceną, a nie jakością. Jeżeli chcecie, aby ogrzewanie gazowe było efektywne, to należy korzystać z pieca kondensacyjnego dwufunkcyjnego, który zużywa o kilkanaście procent mniej gazu. Ale jak już wspomnieliśmy jego cena jest wyższa. Na szczęście można skorzystać z wygodnej formy finansowania, a dokładnie dostępne są dofinansowania czy kredyty. Białystok, Katowice, Warszawa – w całej Polsce można korzystać z programów ekologicznych czy nisko oprocentowanych kredytów.

Wnioski – kiedy ogrzewanie gazem się opłaca?

Ogrzewanie gazem jest opłacalne jeżeli będziecie posiadać dobrej jakości piec, a jego koszty często oscylują na poziomie nawet 9 tysięcy złotych. Jednak taka inwestycja szybko się zwraca, a ponadto rachunki za ogrzewanie nie będą takie wysokie. Zaletą ogrzewania domu gazem jest też czystość tego gazu, bo co jak co, ale węgiel do czystych nie należy. Także emisja CO2 jest mniejsza, ale nadal występuje. Pamiętajcie też, że nie należy dogrzewać domu kominkiem czy innym źródła, bo wtedy robicie dwa kroki w tył w kwestii ekologii.

Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawione wad, a największą wadą jest cena. Rachunki za ogrzewanie nie są bardzo niskie i średnio w przypadku domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych wynoszą 700 złotych za miesiąc ( w miesiącach zimowych), ale przy korzystaniu z bardzo dobrego pieca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij