proces o kredyt frankowy, czyli co jest niezbędne do rozpoczęcia i wygrania takiego postępowania

Proces o kredyt frankowy, czyli co jest niezbędne do rozpoczęcia i wygrania takiego postępowania

Statystyki jasno pokazują, że banki coraz częściej przegrywają w sądach z frankowiczami. Jednak nie można od razu wychodzić z założenia, że zwycięstwo mamy już w kieszeni, a postępowanie wygra się samo. Przede wszystkim każda sprawa jest inna i nawet najbardziej obiecującą z nich, można przegrać na przykład na skutek źle sformułowanego żądania pozwu lub przez wykazywanie słabej aktywności dowodowej w procesie. W postępowaniach banki prezentują szeroką linię obrony, podnoszą np. zarzuty potrącenia, zatrzymania czy przedawnienia, dlatego do pełnego sukcesu potrzebny jest doświadczony prawnik, który poprowadzi naszą sprawę do samego końca.

Solidne, merytoryczne przygotowanie do podstawa

Proces w tzw. sprawie frankowej należy rozpocząć od rzetelnego przygotowania się, a więc przede wszystkim od zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Warto w pierwszej kolejności udać się do instytucji bankowej i spróbować zdobyć historię swojego zadłużenia. To daje szerszy pogląd jak wyglądała spłata rat, jak były one rozliczane, co zostało zaliczone na rzecz kapitału, a co zostało na poczet odsetek i prowizji. Zgodnie z tym i po dogłębnej analizie można wraz z prawnikiem podjąć decyzję, czy postępowanie będzie dotyczyć unieważnienia umowy kredytowej, czy też jej odfrankowienia.

Dodatkowo, oprócz historii kredytu, niezbędna do pozwu będzie umowa kredytowa, którą podoisaliśmy i wszystkie ewentualne aneksy do niej, a także, jeżeli to możliwe, regulamin udzielania kredytu. Nie bez znaczenia będą również tabele walutowe banków, według których przeliczano raty, a także wszelkie pisma mówiące o zmianie oprocentowania kredytu frankowego.

W pozwach frankowych można wskazać kilka przepisów będących podstawą prawną dochodzonego roszczenia (np. art. 69 Prawa bankowego albo art. 58§ 2 kodeksu cywilnego).

Podstawa roszczenia

Jeśli chodzi o sprawy frankowe, to podstawą praktycznie każdego takiego roszczenia jest stwierdzenie, że podpisana umowa kredytowa zawierała niedozwolone klauzule (tzw. abuzywne) i z tego powodu powinna zostać unieważniona. Jeśli do tego dojdzie, wówczas strony postępowania zobowiązane są zwrócić sobie wszystko, co to tej pory od siebie otrzymały (bank zwraca kredytobiorcy spłacone raty, odsetki i prowizje, natomiast kredytobiorca zobowiązany jest zwrócić do banku kapitał kredytu). Należy pamiętać jednak o tym, że bank zrobi wszystko, aby do tego nie doszło. Ale to tonący brzytwy się chwyta.

Odpowiednie wsparcie prawne

Jeśli pozew zostanie źle sformułowany, wówczas walkę z bankiem można przegrać już na starcie. Tutaj niezbędna jest wiedza i doświadczenie prawnicze.

Profesjonalna kancelaria prawna zapewni:

  • wstępną analizę umowy kredytowej z bankiem,
  • prawidłową identyfikację konkretnych klauzul zawartych w umowie za niedozwolone,
  • sformułowanie właściwych roszczeń w treści pozwu,
  • pełną reprezentację na każdym etapie postępowania (przedsądowym, sądowym oraz egzekucyjnym),
  • korzystne warunki rozliczeń za swoje usługi,
  • sprawne i możliwie szybkie załatwienie sprawy w sądzie.

Kancelaria radcy prawnego LEGAL.F KANCELARIA Paulina Fiejdasz to rzetelne i profesjonalne podejście do spraw frankowych przeciwko bankom. W takich postępowaniach liczą się przede wszystkim doświadczenie i kompetencje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij