Wycena własnego przedsiębiorstwa

Osoby które dzisiaj prowadzą własną działalność gospodarczą często zadają sobie pytanie – ile właściwie warte jest ich przedsiębiorstwo, na które pracowali całe życie? Wiedza na ten temat jest istotna nie tylko ze względu na zaspokojenie własnej ciekawości, ale również z uwagi na to, że informacja, może w znaczący sposób na wiele konkretnych działań, które sprawią, że przedsiębiorca, zyska na tego typu danych.

Na pewno jeśli chcemy umieć wycenić nasze przedsiębiorstwo to powinniśmy przeanalizować sprzedaż, bo to właśnie z niej firma uzyskuje największe zyski. Pewne wskazania, na pewno pozwalają nam oszacować wartość całej firmy. W każdej sytuacji kwota będzie inna, ponieważ wiele zależy od rodzaju firmy, oraz wcześniejszych sukcesów, jakie uzyskiwała. To ma ogromne znaczenie, ponieważ im bardziej rentowna działalność gospodarcza, tym większa szansa, na lepszą sprzedaż.

Czym jest ogólna wycena

Wycena firmy, jakby nie patrzeć to nic innego, jak ustalenie faktycznej wartości całego przedsiębiorstwa przy zastosowaniu określonych metod, które wykorzystują posiadane informacje oraz dane finansowe. W tym wypadku pewne statystyki są istotne, ponieważ za ich pomocą jesteśmy w stanie bez problemu ustalić wartość danej firmy i to bez żadnego problemu. Co istotne, im staranniej zostanie sporządzona takie zestawienie, tym lepiej i rzetelniej odda stan faktyczny. Chodzi o to, że dane muszą być podparte faktami. To właśnie w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać lepszą pozycję przedsiębiorstwa przy ewentualnych negocjacjach warunków, konkretnej sprzedaży. W tym wypadku idziemy po prostu na całość i wiemy, że tanio nie sprzedamy naszej firmy, biorąc pod uwagę jej stan finansowy.Przy konkretnym szacowaniu wartości należy wziąć pod uwagę przede wszystkim czynniki, które definiują prace firmy.

Do tego typu rzeczy zaliczymy formę prawną, zakres oraz przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej, sprzedaż oraz wiele innych czynników, które również w istotny sposób odpowiadają za ocenę sprzedażową.

W tego typu sytuacjach nigdy nie ma przypadku, wszystko jest odpowiednio przemyślane i zaplanowane. W taki sposób po prostu o wiele łatwiej jest osiągnąć istotny kompromis. Na pewno każda osoba, chce zyskać na sprzedaży, dlatego nic dziwnego, że cena za takie przedsiębiorstwo musi być jak najwyższa.

Nie każda oferta będzie przyjęta

Wiadomo że jeśli wiemy, ile kosztuje w rzeczywistości nasza firma, to poniżej ceny jej nigdy nie sprzedamy. Byłoby to z naszej strony bardzo lekkomyślne, a wręcz głupie podejście, ponieważ sprzedając firmę, chcemy uzyskać jak największą kwotę pieniędzy, zbliżoną do realnych wartości samej firmy.W praktyce takie propozycje to kilkadziesiąt ofert, od różnych osób, gdzie ostatecznie wybieramy tą, która faktycznie daje nam największą korzyść. Pamiętajmy że, przedsiębiorca niezależnie od sytuacji i tak będzie zmuszony do określenia wartości firmy.

Zanim ktoś coś od nas kupi najpierw nas sprawdzi

Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku weryfikacji zdolności kredytowej oraz zabezpieczenia zadłużenia. Tak naprawdę, to wszystko jest dzisiaj gruntownie sprawdzane, nie ma możliwości, ani miejsca na kosztowne pomyłki.Każdy kto chce sprzedać swoją firmę, musi się liczyć z tym, że potencjalny kupiec, prześwietli na wylot wydajność i zdolności finansowe firmy, zanim dokona zakupu. Na pewno warto po negocjować, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać jeszcze wyższą cenę sprzedażową.

Ewa Kaczmarek

Ewa Kaczmarek

Jestem doświadczoną prawniczką specjalizującą się w prawie cywilnym i gospodarczym. Na łamach portalu PortalPrawo.pl dzielę się wiedzą z zakresu podziału majątku po rozwodzie, sporządzania poświadczeń u notariusza oraz odzyskiwania prawa jazdy, dostarczając czytelnikom praktycznych porad i analiz.

Artykuły: 127

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *