Pozostajesz w nieszczęśliwym związku, który od dawna nie spełnia Twoich oczekiwań? Gdy próby ratowania małżeństwa nie przynoszą zamierzonych efektów, para może zdecydować o rozstaniu. Jeżeli chcą to zrobić w sposób formalny to do wyboru mają separację lub rozwód. Jakie są między nimi różnice? Co wybrać? Prawnik wyjaśnia.
Różnice między rozwodem a separacją
Aby sąd mógł orzec rozwód musi uznać, że doszło do trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego. Stan ten jest nieodwracalny, dlatego wiele osób przed założeniem sprawy zastanawia się nad tym, czy nie lepiej najpierw wnieść o separację. Z tym pytaniem często udają się do kancelarii prawnej, gdzie adwokat od rozwodu w Krakowie wyjaśnia różnice oraz przywileje i obowiązki wynikające z rozwodu oraz separacji.
Separacja – rozkład pożycia zupełny, lecz niekoniecznie trwały
W wyniku separacji węzły małżeńskie nie zostają rozwiązane. Związek trwa nadal, lecz jest w okresie zawieszenia. W praktyce zazwyczaj oznacza to, że małżonkowie mieszkają oddzielnie, prowadzą dwa gospodarstwa domowe, dzielą się opieką nad dziećmi, jednak te podziały są umowne. W razie potrzeby są też zobowiązani do udzielania sobie nawzajem pomocy, np. gdy jedna z osób ulegnie wypadkowi lub zachoruje.
Separacja to stan odwracalny – gdy po upływie pewnego czasu para uzna, że nadal tworzy związek, a więź między nimi istnieje i jest szansa na jej odbudowanie, mogą pojednać się i wnieść o zniesienie separacji.
To działa też w drugą stronę – jeśli małżonkowie uznają, że lepiej żyje się im oddzielnie i zechcą kontynuować życie w pojedynkę, wówczas mogą wnieść o rozwód.
Na co się zdecydować?
Nikt nie podejmie za Ciebie decyzji o tym, czy chcesz rozstać się ze współmałżonkiem definitywnie, czy jeszcze upatrujesz dla Waszego związku szansę odrodzenia. Zawsze jednak, kiedy zależy Ci na posiadaniu uregulowanej sytuacji prawnej, podejmij kroki zmierzające do formalnego zaakcentowania, że prawne rozstanie małżonków stało się faktem, choć na tym etapie nie są oni jeszcze gotowi na rozwód.
Ale uwaga – są sytuacje, w których sprawy sądowe mogą przybrać niekorzystny lub inny niż oczekiwałeś obrót. Dotyczy to sytuacji, w której:
- jeden małżonek żąda separacji a drugi rozwodu – jeżeli żądanie rozwodu okaże się uzasadnione, wówczas sąd przychyli się do tego wniosku,
- separacja może nie zostać orzeczona, jeśli w myśl prawa rodzinnego miałoby dojść do cierpienia małoletnich dzieci.
Jeżeli chcesz definitywnie zakończyć związek i są przesłanki do rozwodu, wówczas wnieś odpowiedni wniosek do sądu. To pozwoli Ci zacząć nowy związek i zawrzeć kolejne małżeństwo (czego nie wolno robić osobom po separacji).
Rozwód oznacza też formalny podział majątku oraz podział opieki i przyznanie alimentów na małoletnie dzieci (alimenty są też przewidziane w przypadku separacji, jednak wtedy trzeba liczyć się, że obowiązek ten jest bezterminowy). Po rozwodzie kobieta może też zdecydować o powrocie do panieńskiego nazwiska.