Wniosek o opiekę naprzemienną – co powinno się w nim znajdować?

Coraz częściej zdarza się, że rodzice po rozstaniu decydują się na opiekę naprzemienną. W ten sposób dziecko może spędzać czas zarówno z ojcem, jak i matką, dzięki czemu zyskuje stabilne warunki do rozwoju emocjonalnego i psychicznego. Aby formalnie podzielić się wychowaniem małoletniego, należy złożyć wcześniej odpowiedni wniosek. Jakie informacje powinny znaleźć się w oficjalnym piśmie? Zależy Ci na zapewnieniu dziecku najlepszej opieki? Przygotuj się na podjęcie właściwych kroków na rzecz dobrobytu swojej pociechy. Poznaj zalety z zatrudnienia pełnomocników z kancelarii adwokackiej z Opola!

Opieka naprzemienna – jak działa?

Kodeks rodzinny nie definiuje opieki naprzemiennej. Wyjaśnienie jednak tego terminu można znaleźć m.in. w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Co to oznacza w praktyce? Opieka naprzemienna polega po prostu na tym, że zarówno matka, jak i ojciec mają równe prawo do uczestniczenia w życiu swojego dziecka, wspólnego podejmowania decyzji dotyczących jego wychowania i rozwoju, a czas przeznaczony na wychowanie dzielony jest po równo. W zależności od indywidualnych ustaleń może przybierać różne formy, choć jednym z najczęściej wybieranych modeli jest tydzień u jednego rodzica, tydzień u drugiego. Jeśli obie strony współpracują, zwiększa się szansa na to, że dojdą do porozumienia, dbając przede wszystkim o dobro dziecka.

Jak przygotować wniosek o opiekę naprzemienną?

We wniosku muszą znaleźć się informacje dotyczące harmonogramu opieki naprzemiennej (dokładne daty i godziny). Ze względu na to, że sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, należy przygotować uzasadnienie tego, że zaproponowany plan wynika przede wszystkim z potrzeb małoletniego i wynika również z jego woli. Oprócz tego konieczne jest wskazanie podstawowych informacji dotyczących formy i zakresu opieki, m.in. sposobu spędzania wolnego czasu, warunków lokalowych czy lokalizacji mieszkania. Do wniosku o opiekę naprzemienną warto dołączyć również inne dowody w tym opinię biegłych OZSS czy prośbę o wysłuchanie małoletnich.

Opieka naprzemienna – czy warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej z Opola?

Opieka naprzemienna może przynieść wiele korzyści nie tylko dla obojga rodziców (m.in. opcja równego podzielenia wydatków lub obniżenia wysokości alimentów, jeśli zaistnieje dysproporcja w zarobkach/poziomie życia), ale i dla samego dziecka, które czuje się kochane i ma okazję do zbudowania stabilnej więzi emocjonalnej z matką i ojcem.

Szansa na uzyskanie opieki naprzemiennej wzrasta, jeśli wniosek zostanie starannie przygotowany, a zmiana modelu wychowania małoletniego odpowiednio uzasadniona. Warto podkreślić, że nie jest to łatwy proces. W sprecyzowanie żądań może pomóc Ci doświadczona kancelaria adwokacka z Opola. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego zadba nie tylko o to, aby we wniosku nie zabrakło niezbędnej dokumentacji, ale i wesprze przy opracowaniu planu wychowawczego, harmonogramu i reguł sprawowania opieki nad małoletnim. Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z drugim rodzicem, to celem adwokata jest również zaproponowanie rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij