Sprawdzanie księgi wieczystej – opłaty

Przepisy gwarantują każdemu prawo do bezpłatnego sprawdzania ksiąg wieczystych, pod warunkiem, że dana osoba posiada numer księgi. W pewnych przypadkach konieczne jest jednak uregulowanie opłat za dokumenty (odpisy, wyciągi, zaświadczenia) uzyskiwane z ksiąg wieczystych.

 

Kto może uzyskać dostęp do treści księgi wieczystej?

 

Jedną z naczelnych zasad ksiąg wieczystych jest ich jawność, co oznacza, że z księgą wieczystą może zapoznać się każdy. Zasada ta została wprowadzona po to, aby nikt nie mógł twierdzić, że nie znał treści wpisów, które znajdują się w księdze wieczystej nieruchomości.

 

Zasada jawności nie dotyczy jednak akt księgi, które prowadzone są przez sądy wieczystoksięgowe. Akta te udostępniane są wyłącznie notariuszom oraz osobom, które wykażą, że posiadają odpowiedni interes prawny. 

 

Bezpłatne sprawdzanie księgi wieczystej – jak uzyskać dostęp?

 

Od wielu lat sprawdzanie ksiąg wieczystych dostępne jest online. Każda osoba, która posiada numer księgi może skorzystać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości (system EKW), aby przejrzeć treść wpisów w danej księdze. Numer księgi wieczystej najłatwiej będzie uzyskać od właściciela nieruchomości lub na podstawie dokumentów dotyczących określonej nieruchomości.

 

W pierwszej kolejności należy podać w polu wyszukiwarki systemu EKW oznaczenie księgi wieczystej, którą będziemy przeglądać. Następnie, po wybraniu opcji „wyszukaj księgę” system przekierowuje nas na kolejną podstronę, na której wybieramy czy interesuje nas przeglądanie aktualnej, czy zupełnej treści księgi. Po wybraniu odpowiedniej opcji uzyskujemy już bezpośredni wgląd w treść księgi wieczystej oraz możemy przeglądać każdy z jej działów, przechodząc do odpowiedniej zakładki.

 

Z czego składa się numer księgi wieczystej?

 

Każda księga wieczysta posiada swój unikalny numer, który składa się z następujących elementów:

  • 4 pierwsze znaki – oznaczenie sądu rejonowego, który prowadzi daną księgę (np. WA1M),
  • 8 następnych cyfr – numer księgi,
  • ostatnia cyfra – stanowi nadawaną automatycznie cyfrę kontrolną.

 

Kiedy za sprawdzanie księgi wieczystej pobierane są opłaty?

 

Przeglądanie oraz drukowanie treści księgi wieczystej jest bezpłatne, jednak w pewnych przypadkach wymienionych w ustawie trzeba uiścić opłatę:

  • za wydanie w postaci papierowejodpisu zwykłego księgi wieczystej – 30 zł, a w przypadku zupełnego odpisu – 60 zł,
  • opłata za wydanie wyciągu z księgi wieczystej zależy od tego, z ilu działów księgi ma być sporządzony wyciąg – za wyciąg z jednego działu opłata wynosi 15 zł, z dwóch 20 zł, z trzech 25 zł, a z czterech 30 zł,
  • za wydanie zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 10 zł.

 

Opłaty będą niższe w przypadku złożenia wniosku online. W takiej sytuacji system udostępni nam dokument w celu samodzielnego wydrukowania:

  • odpis zwykły – 20 zł, odpis zupełny – 50 zł,
  • wyciąg z księgi wieczystej z jednego działu – 5 zł, z dwóch – 10 zł, z trzech – 15 zł, z czterech – 20 zł,
  • zaświadczenie o zamknięciu księgi – 5 zł.

 

 

Jakub Al-Shaick, prawnik do spraw nieruchomości

undefined

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij