Rozwody Wrocław Prawo do opieki ojca kiedy jest możliwe

Rozwody Wrocław: Prawo do opieki ojca kiedy jest możliwe?

Ciągnąca się sprawa rozwodowa to nie tylko problem skłóconych rodziców, ale przede wszystkim dziecka, które choć osobiście w tym sporze nie uczestniczy, ale to od wyroku sądu zależy z którym z rodziców dziecko pozostanie na stałe. Gdy partnerzy potrafią dojść do porozumienia sprawa jest prostsza, jednak nierzadko to potomstwo staje się kartą przetargową na sali rozpraw i prawo do opieki otrzyma tylko jeden z nich. Oczywistą przewagą posiada matka jako rodzicielka i główna odpowiedzialna za wychowanie, ale jakie argumenty stoją po stronie ojca? Wyjaśnienia podjął się wrocławski adwokat doświadczony w sprawach rozwodowych we Wrocławiu.

Jak orzeka prawo

W Polsce rozwodzi się rok rocznie 70 000 par i ta liczba stale rośnie. Oznacza to, że rozpada się co 3 małżeństwo. W wypadku gdy małżonkowie są gotowi do porozumienie sąd w oparciu o artykuł 58 1 i § 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego może wydać orzeczenie o pozostawieniu praw rodzicielskich obojgu małżonkom. Gdy jednak oboje partnerów jest skłóconych sprawa o rozwód poza formalnym zakończeniem związku małżeńskiego – przypomina wrocławski adwokat – ma za zadanie ustalić poniższe:

    • przeprowadzenie podziału majątku
    • ustalenie o wysokości alimentów
    • przyznanie prawa do opieki nad dzieckiem jednemu z małżonków lub obojgu
    • ustalenie nowego miejsca zamieszkania dziecka
    • określenie formy kontaktów z drugim małżonkiem

Kodeks rodzinny został znowelizowany w 2015 roku i jedną ze zmian jest zniesienie konieczność ograniczenia praw rodzicielskich jednemu z rodziców w wypadku braku porozumienia dotyczącego opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że zawieszenie, ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej odbywa się na skutek działań rodzica na niekorzyść dziecka. Dzięki temu nie ma potrzeby angażowania stron trzecich w spór rozwodowy w przypadku dobrowolnego porozumienia i nie ma też mowy o ograniczeniu praw jednego z rodziców z automatu.

Zanim zapadnie ostateczna decyzja z kim zostanie dziecko sąd przeprowadza postępowanie mające na celu ustalenie relacji panujących w rozwodzącej się rodzinie. Służą do tego wywiady środowiskowe, relacje osób trzecich na temat spełniania obowiązków rodzicielskich czy nawet rozmowa dziecka z biegłym psychologiem. W oparciu o te dane sąd ocenia dotychczasowe zaangażowanie stron konfliktu w wychowanie małoletniego oraz ich zdolności wychowawcze, by móc zarządzać przyznanie prawa do opieki jednej stronie i ograniczenie, bądź nawet całkowite pozbawienie praw drugiej strony. Wtedy ustalane są sposoby kontaktu z dziećmi, wysokość alimentów, czy zakres praw i obowiązków małżonka, któremu nie przyznane zostały prawa. Kancelaria prawna Wrocław zwraca uwagę, że ojciec w naszym kręgu kulturowym oceniany jest wyjątkowo skrupulatnie i drobiazgowo.

Czy ojciec może wygrać?

Jak wynika z danych GUS za 2013 rok tylko 4% spraw kończy się przyznaniem praw do opieki ojcu, a aż 60% matce – przytacza wrocławski adwokat. Wynika to stąd, że ojcowie rzadko domagają się pełni praw, a kobieta jako obecna w życiu potomstwa od narodzin przez pierwsze miesiące, gdzie wymaga ono stałej opieki, ma z miejsca większe prawo do dziecka w oczach społeczeństwa. Najczęściej ojciec ma szansę wygrać, gdy matka jest uzależniona, ma problemy psychiczne, czy wyraźnie zaniedbuje obowiązki wychowawcze. Coraz częściej jednak sądy dochodzą do przekonania, iż liczą się konkretne sytuacje i zaangażowanie rodzica, podchodząc do sprawy nie stereotypowo, a indywidualnie. I to ojciec zostaje wiodącym rodzicem. Zachęcamy do skorzystania z porad prawnych w naszej Kancelarii Prawnej Wrocław. Doświadczony adwokat udzieli wszelkich niezbędnych informacji, które pozwolą dowieść swych praw.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij