Rozliczenie na koniec roku

Jak rozliczyć firmę na koniec roku?. Zbliża się koniec roku kalendarzowego, a co za tym idzie trzeba rozliczyć się z fiskusem. Niestety, wiele osób nie do końca posiada wiedzę jak to zrobić. W tym artykule przedstawiamy więc jak można to zrobić. Otóż, koniec roku kalendarzowego to także koniec roku podatkowego i jest to gorący okres dla każdej osoby posiadającej przychody oraz dla każdego przedsiębiorcy.

Trzeba po prostu dołożyć wielu starań, żeby prawidłowo i odpowiednio rozliczyć wypracowane dochody. Żeby dowiedzieć się, jakie są różne terminy rozliczeń przedsiębiorców wystarczy wejść na stronę Urzędu Skarbowego.

Koniec roku

Dzięki temu dowiesz się wszystkiego w łatwy i prosty sposób. Koniec roku oznacza zeznanie roczne przedsiębiorcy, czyli po prostu każdy przedsiębiorca musi rozliczyć się z fiskusem z wypracowanych dochodów. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jaki PIT wybrać. A więc sprawa wygląda następująco.
Otóż, każdy musi niestety na koniec roku przedstawić tak zwaną ewidencję podatkową, czyli złożyć PIT. Jeśli tego nie zrobi, może go czekać grzywna.

Deklaracje

Deklaracja PIT-28 jest składana przez takich podatników, którzy opodatkowali swoje przychody ryczałtem. Istnieją dwa różne typy przychodów, które można rozliczać w taki właśnie sposób: pierwsze z nich to te, które zostały uzyskane w jednoosobowej działalności gospodarczej albo firmie w formie spółki cywilnej, a także przychody nagromadzone z tytułu najmu, dzierżawy (albo innych o zbliżonym charakterze), podczas gdy umowy te nie mogą być jednak zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeśli chodzi o PIT-28 to można go składać do końca stycznia następnego roku podatkowego. Natomiast PIT-16 to tak zwana karta podatkowa.
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się opodatkować swoją firmę kartą podatkową, muszą złożyć druk PIT-16A, który także można składać do końca stycznia następnego roku podatkowego. PIT 16A to deklaracja o wartości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Są oczywiście jeszcze inne rodzaje PITów, które muszą zostać złożone przed przedsiębiorców, którzy korzystają z innego sposobu opodatkowania.

Kiedy składać?

Większość PITów należy właśnie złożyć na koniec roku, ale nie wszystkie. Między innymi te wyżej wymienione, czyli PIT 16 oraz 28 można jeszcze składać w styczniu kolejnego roku podatkowego. Jest to na pewno duże ułatwienie dla osób, które po prostu się nie wyrobią na czas. Oczywiście zeznanie podatkowe można też aktualnie złożyć przez internet. Nie ma z tym teraz żadnego problemu. Po prostu wchodzisz na stronę fiskusa. Wpisujesz wszystkie potrzebne dane i już. Na pewno jest to wygodniejsze i łatwiejsze rozwiązanie, niż chodzenie osobiście do fiskusa.W dzisiejszych czasach prawie wszystko jest skomputeryzowane, dlatego niemalże wszystko można też załatwić drogą internetową. Dlatego właśnie także takie miejsca jak urzędy chcą wychodzić ludziom naprzeciw i proponują łatwiejsze rozwiązania. Wiele osób oczywiście z tego korzysta. I nie ma się czemu absolutnie tutaj dziwić.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij