Praca notariusza a jego obowiązki

Dzisiaj patrząc, na pracę notariusza wiemy, że jest to bardzo odpowiedzialna praca. Notariusz to przede wszystkim osoba zajmująca się wykonywaniem określonych czynności prawnych. Taki pracownik zajmuje się głównie sprawami o dziedziczenie, ale równie dobrze może być potrzebny w innych sytuacjach, ponieważ akt notarialny jest potrzebny przy zakupie domu, a nawet do założenia spółki handlowej, tak więc notariusz wykonuje wiele prac, zawsze powiązanych ze swoimi kompetencjami.

Notariusz pojawia się najczęściej tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością pieniędzy, ponieważ osoba udająca się w takie miejsce, musi mieć świadomość, że tylko w profesjonalnej kancelarii, można znaleźć odpowiednio merytoryczną pomoc.

Praca notariusza nie jest łatwa

Notariusz, niezależnie od okoliczności nie ma lekko, zwłaszcza jeśli wymaga się od niego odpowiedniego sporządzenia aktów prawnych czy też innych ważnych dokumentów. Podczas swojej pracy osoby będące notariuszami, muszą również przestrzegać Kodeksu Etyki Zawodowej, ponieważ każde naruszenie, może sprawić, że osoba zostanie pozbawiona swojego stanowiska. Oczywiście notariusz spełnia też wszystkie oczekiwania swoich klientów pod warunkiem, że są one zgodne z obowiązującym prawem.Jeśli coś wykracza, poza granicę rozumienia prawa notariusz może odmówić brania udziału w takim procederze. Notariusz przede wszystkim podczas swojej pracy kieruje się nie tylko dobrem klienta, ale i swoją fachową wiedzą, dzięki czemu jest on w stanie reagować, na każdą sytuację. Na pewno notariusz nie pomoże nam w sprawie, gdzie jest ewidentny konflikt interesów, między dwoma stronami, a także w sytuacji, gdy jego decyzja, mogłaby spowodować szkodę wobec drugiej osoby. Notariusz niezależnie od wszystkiego działa w granicach prawa i może zrezygnować ze sprawy, która przekracza jego kompetencje.

Notariusz zachowuje wszystko dla siebie

Przede wszystkim notariusz, jako urzędnik jest zobowiązany do bezwzględnej tajemnicy zawodowej i pod groźbą konsekwencji prawnych nie może on ujawniać żadnych danych, związanych z prowadzonymi przez niego czynnościami. Oczywiście jedyną osobą zwalniającą z zachowania tajemnicy jest konkretne orzeczenie sądu lub obopólna zgoda wszystkich stron, które uczestniczyły we wspomnianej czynności. Oczywiście dokumentacja musi być przechowywana bezpiecznie, bez możliwości dostępu do materiałów osób trzecich.Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy, można rzeczywiście reagować na zmianę sytuacji. Notariusz nie może brać stanowiska jednej ze stron, jest on zobowiązany do zachowania całkowitej bezstronności, dzięki czemu jest osobą całkowicie niezależną, od danego sporu. W ten sposób wszystkie orzeczenia notariusza są uznawane za wiążące.

Notariusz wykonuje obowiązki zgodnie z prawem

Oczywiście notariusz, jest zobowiązany do pobrania tak zwanej taksy notarialnej, ale nie może on wziąć więcej pieniędzy, niż jest to zgodne z obowiązującym prawem. Notariusz jako osoba nie może również stosować nieuczciwą konkurencję, wobec innych urzędów notarialnych. Cała jego praca musi być również odpowiednio udokumentowana, tylko wtedy notariusz we właściwy sposób, wykonuje swoje obowiązki.Tak więc notariusz prowadzi bardzo odpowiedzialne usługi, w których musi chronić dane swoich klientów w taki sposób, aby były należycie zabezpieczone. Jest to naprawdę odpowiedzialna funkcja i nie każdy, może zostać notariuszem, dlatego tylko osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, są w stanie pełni takie usługi notarialne.

Ewa Kaczmarek

Ewa Kaczmarek

Jestem doświadczoną prawniczką specjalizującą się w prawie cywilnym i gospodarczym. Na łamach portalu PortalPrawo.pl dzielę się wiedzą z zakresu podziału majątku po rozwodzie, sporządzania poświadczeń u notariusza oraz odzyskiwania prawa jazdy, dostarczając czytelnikom praktycznych porad i analiz.

Artykuły: 127

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *