Pacjent i prawo do informacji

Osoba po wypadku czy też ktoś, kto przebywa w szpitalu w świetle prawa, staje się pacjentem w danej instytucji państwowej lub prywatnej. Niezależnie od rodzaju szpitala, panują tam określone warunki, a sam pacjent ma własne prawa, jak i obowiązki, których musi przestrzegać, znajdując się takim miejscu. Pacjent przede wszystkim ma możliwość dostępu do informacji.

Chodzi tu ogólnie o stan zdrowia, przysługujące prawa i rodzaje świadczeń, z jakich może w danej chwili skorzystać. Oczywiście i w tej kwestii są wyjątki, bo jeśli osoba nie ukończyła szesnastego roku życia, to wtedy informacja o stanie zdrowia, przysługuje jedynie rodzicom lub prawnym opiekunom, przez co następuje ograniczenie informacji. W tym wypadku lekarz jest zobowiązany do udzielenia informacji jedynie przedstawicielom ustawowym, ponieważ w każdym innym wypadku, lekarz może złamać prawo.

Informacja jest cenna

Ogólne prawo do informacji, nie dotyczy tylko i wyłącznie rozpoznania choroby czy też innej dolegliwości. W skład takiego powiadomienia wchodzi również proponowane przez lekarza metody diagnostyczne i lecznicze, które pomogą pacjentowi odzyskać zdrowie. Lekarz jest zobowiązany również podać ewentualne następstwa czy też rokowania, jeśli sprawa jest bardzo poważna. Co ciekaw pacjent, który nie uzyskał jeszcze szesnastu lat, nadal może uzyskać od lekarza informacje dotyczące procesu diagnostycznego czy terapeutycznego z zachowaniem odpowiednich zasad przez doktora.Należy pamiętać, że lekarz nie może zdradzać przyczyn choroby osobom postronnym, ponieważ obowiązuje go lekarska etyka, która wymusza na lekarzu zachowanie tajemnicy lekarskiej. Wspomniany małoletni pacjent, może również uzyskać informacje od pielęgniarki pod warunkiem, że mowa tylko i wyłącznie o zabiegach pielęgniarskich. Należy również pamiętać, że szpital czy też inna instytucja medyczna, posiada własne prawa i obowiązki, chodź większość z nich, jest uwzględniona w ustawie i innych przepisach odrębnych, które w żaden sposób nie dotyczą ustawy o prawach pacjenta.

Lekarz musi poinformować rodzinę

Mimo wszystko, lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta, jak i rodzinę o obowiązujących dodatkowych przepisach i innych prawach, jakie przysługują danej osobie. To przede wszystkim niezbędne działanie, ponieważ każda osoba musi zapoznać się z określonymi przepisami. Liczy się przede wszystkim dokładność podawanych informacji.Rodzice lub inni prawni opiekunowie muszą otrzymać konkretne informacje o stanie małoletniej osoby. Lekarz nie może ukrywać ważnych faktów przed rodziną, jest on zobowiązany do podania pełnego stanu zdrowia dziecka oraz ewentualnych czynności, jakie będą wykonywane w sprawie leczenia. To bardzo istotny punkt, ponieważ bez tego, opieka lekarska nie jest należycie wykonana.

Lekarz i etyka zawodowa

W przypadku gdy lekarz musi przeprowadzić dodatkowe badania, aby upewnić się do diagnozy, rodzina także musi być o tym fakcie poinformowana. To tylko kilka zależności, jakie muszą wystąpić w tego typu sprawach. Dlatego lekarze są zobowiązani do tego, aby udzielić najważniejszych informacji, za każdym razem, gdy istnieje taka potrzeba.Lekarz nie może łamać swoich zasad oraz etyki, która sprawia, że wykonuje on zawód lekarza, który cieszy się dużym zaufaniem publicznym. Oczywiście lekarz może odpowiadać prawnie, jeśli rodzina zgłosi zażalenie, zwłaszcza jeśli nie zostanie poinformowana o stanie chorej osoby. Osoby bliskie mogą nawet domagać się odszkodowania od danego szpitala, tak więc sprawa jest poważna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij