Przysposobienie dziecka

Wiele młodych par nie może posiadać własnego dziecka. Jest to bardzo smutna prawda, ale tak naprawdę młodzi rodzice w wielu przypadkach zaczynają rozważać opcję pozwalającą na adopcję dziecka. Należy pamiętać, że ogólna procedura nie jest wcale taka prosta w realizacji, zwłaszcza jeśli jesteśmy świadomi, że czeka nas długi proces, zanim faktycznie przystąpimy do przysposabiana dziecka. Polsce prawo mówi wyraźnie, że możemy przysposobić tylko dzieci, które nie mają ukończonych osiemnastu lat.

Jeśli więc zależy nam na adopcji dziecka, to musimy złożyć wniosek, zanim dziecko będzie obchodzić osiemnaste urodziny. Wyjątkiem jest sytuacja gdzie, wniosek był złożony wcześniej, a w trakcie trwania danego procesu dziecko uzyskuje pełnoletność. Jest to jedyna sytuacja, która pozwala nam na przysposobienie, mimo że dziecko de facto osiągnęło pełnoletność.

Liczy się dobro dziecka

Oczywiście każde przysposobienie, ma na celu poprawić warunki życia dziecka. W tym wypadku liczy się, to aby adopcja była rzeczywiście korzystna z punktu widzenia dziecka. Nic dziwnego, że osoby starające się o dziecko z adopcji, muszą być sprawdzone pod kątem materialnego statusu, ponieważ w ten sposób sąd jest w stanie łatwiej ocenić, czy dane osoby, nadają się na potencjalnych rodziców dla dziecka.Do takiego procesu mogą podejść jedynie osoby, które posiadają status braku karalności. Jeśli osoba była wcześniej karana, nie może starać się o adopcję dziecka. Adopcja zawsze musi być korzystna dla samego dziecka, dlatego sąd stara się uwzględnić wszystkie czynniki, aby upewnić się, czy faktycznie, wszystkie warunki zostaną spełnione.

Adopcja ważną sprawą

Przede wszystkim w przypadku adopcji odrzucane są automatycznie osoby ubezwłasnowolnione, nawet jeśli jest to jedynie częściowe ubezwłasnowolnienie. W praktyce osoby zajmujące się dzieckiem muszą wywiązywać się właściwe ze swojej roli. Zazwyczaj wymaga się od przyszłych rodziców ukończenia szkolenia, które jest wyznaczane przez konkretny ośrodek adopcyjny. Dopiero zakończenie takiego kursu i ogólna ocena kwalifikacyjna, może mieć znaczenie już w przy końcowym procesie adopcji. Nie zawsze jednak sąd zgadza się na to, aby dziecko trafiło, do danego domu, zwłaszcza jeśli wobec przyszłych rodziców pojawia się wiele niejasności.Należy również zwrócić uwagę na konkretną różnicę wieku. Musi być on dopasowany w taki sposób, aby wspomniana różnica między dzieckiem a rodzicem wynosiła około osiemnastu lat. Wszystko musi być wykonane w taki sposób, aby rzeczywiście wyglądało to na relację dziecka z rodzicem, dlatego w takich wypadkach wiek dziecka ma ogromne znaczenie. Oczywiście różnica między dzieckiem a rodzicem, może wynosić więcej niż osiemnaście lat, ale wtedy to sąd i tak podejmuje ostatecznie decyzję, czy wyraża zgodę, na tego typu adopcję.

Ważny krok w życiu

Adopcja to nie tylko ważny krok dla samych rodziców, ale, jak i dla dziecka, które chcemy adoptować. Nic dziwnego, że sam proces jest bardzo długi i skomplikowany, ale mimo wszystko warto poświęcić się i przejść wszystkie procedury, aby na samym końcu uzyskać status rodzica.Pamiętajmy, że przyszły rodzic musi być świadomy wszystkich wymogów i przepisów, ponieważ proces adopcyjny dziecka, przebiega wtedy bez większych problemów. Z punktu widzenia prawa, adopcja niezależnie od okoliczności, jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, dlatego sąd zrobi wszystko, aby zweryfikować przyszłych rodziców i zapewnić adoptowanemu dziecku lepsze warunki do życia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij