Odpowiedzialność za przestępstwa narkotykowe
W Polsce rośnie w zastraszającym tempie handel narkotykami. Skala problemu jest naprawdę duże, a same przestępstwa narkotykowe zaliczamy do bardzo specyficznej grupy przestępstw. Warto zauważyć, że przepisy związane z przestępstwami narkotykowymi nie znajdują się w Kodeksie karnym, lecz w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.
Mamy więc zupełnie osobą regulację prawną, która ma charakter administracyjny, ponieważ ustawa określa zasady i tryb postępowania mający na celu przeciwdziałać narkomanii na określonym szczeblu. W samym akcie znajduje się też wzmianka w rozdziale siódmym takiego aktu, gdzie umieszczone są przepisy karne, które określają jednoznacznie przestępstwa związane nie tylko z posiadaniem nielegalnych substancji, ale i ich handlem.
Narkotyki są złe
Jeśli chodzi o przestępstwa związane z nielegalnymi używkami, to Policja najczęściej zatrzymuje osoby za posiadanie narkotyków. Należy pamiętać, że w Polsce istnieją bardzo restrykcyjne prawa, dotyczące takich niedozwolonych substancji gdzie zgodnie z art. 62 ust.1 osoba posiada środki odurzające lub psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności od miesiąca do lat 3. Kara dotyczy głównie substancji posiadanych w niewielkich ilościach. Jeśli osoba ma przy sobie większą ilość nielegalnych narkotyków, to sąd może wymierzyć karę 10 lat pozbawienia wolności, co jest jednocześnie najsurowszym wymiarem kary w takich przypadkach.
Jeśli chodzi o większą ilość, to najczęściej dotyczy to sytuacji, gdzie zakłada się, że osoba posiada ilości hurtowe, które są w stanie odurzyć wielu ludzi. Sprawy związane z przestępstwami narkotykowymi, są jednak rozstrzygane przez sąd i co najważniejsze w indywidualnym zakresie.
Kwalifikacja prawna czynu
Tak więc to sąd decyduje jaką kwalifikację prawną czynu należy zastosować w przypadku osoby posiadającej narkotyki. W przypadku spraw o mniejszym kalibru sądy zazwyczaj decydują się jedynie na karę grzywny i ograniczenia wolności lub jej pozbawienia, ale kara nie wynosi więcej niż jeden rok.
W przypadku substancji psychotropowych niewielka ilość przeznaczona na użytek własny pozwala umorzyć dochodzenie, jeszcze przed postawieniem osobie podejrzanej zarzutów. Wtedy odstąpienie od kary jest uzasadnione okolicznościami, w jakich został popełniony czyn oraz analizowany jest stopień społecznej szkodliwości. Jeśli wszystkie przesłanki będą pozytywne, to osoba może uniknąć odpowiedzialności karnej, ale o tym decydują określone czynniki.
Nie tylko samo posiadanie
Oczywiście w kodeksie występuje wzmianka o handlu substancjami, które mogą wywoływać zagrożenie zdrowia i życia. W takich przypadkach nawet przewóz, wywóz oraz nabywanie ilości hurtowej substancji zakazanej przez prawo, jest popełnieniem przestępstwa. Ilości hurtowe zazwyczaj są klasyfikowane przez art. 55 Ustawy, która wyraźnie mówi, że popełnione wyżej przestępstwa zalicza się do ogólnego handlu narkotykami.
W takich przypadkach jest to bardzo poważne przestępstwo, gdzie sąd może wymierzyć karę nawet do 15 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Oczywiście przemyt wspomnianej wyżej substancji, jest równoznaczny z zarzutem handlu, dlatego taka osoba w zależności od sprawy, może otrzymać surowy wyrok. 15 lat pozbawienia wolności, sąd stosuje w sytuacji, gdzie udowodniony jest handel narkotykami na większą skalę, gdzie osoba popełnia przestępstwo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Sądy są bardzo surowe, jeśli chodzi o przestępstwa narkotykowe, dlatego osoby zajmujące się przewozem i rozprowadzaniem narkotyków, mogą liczyć na bardzo wysoki wymiar kary.