Obowiązek meldunkowy dla Ukraińców, Rosjan i innych obcokrajowców

Polskie przepisy nakładają zarówno na obywateli, jak i na obcokrajowców, obowiązek meldunkowy. Co to jest, na czym polega i jak wygląda w przypadku Ukraińców czy Rosjan? Sprawdź, co musisz wiedzieć o obowiązku meldunkowym dla obcokrajowców.

Co to jest obowiązek meldunkowy?

Obowiązek meldunkowy to konieczność zgłaszania właściwym organom informacji o miejscu stałego lub czasowego pobytu. Natomiast zameldowanie to czynność potwierdzająca przebywanie w konkretnym lokalu, pod oznaczonym okresem. 

Obowiązek meldunkowy dotyczy zarówno Polaków, jak i obcokrajowców. Co powinien wiedzieć każdy cudzoziemiec, który planuje pobyt w Polsce?

Obowiązek meldunkowy dla obcokrajowców

Obowiązek meldunkowy dotyczy każdej osoby, która mieszka w Polsce, a także rodziców, opiekunów prawnych lub opiekunów faktycznych, którzy wykonują obowiązek meldunkowy za osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych lub których zdolność jest ograniczona (dzieci, osoby całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnione).

W przypadku cudzoziemców obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się w miejscu stałego lub czasowego pobytu, zgłoszeniu wyjazdu za granicę, a także zgłoszeniu powrotu z wyjazdu za granicę. Co istotne, obowiązek meldunkowy to również konieczność wymeldowania się z miejsca stałego lub czasowego pobytu. Obowiązek meldunkowy wyjaśni także prawnik, który ostrzega, kiedy będą grozić ci kary za jego niedopełnienie. 

Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy dla cudzoziemców

Jeśli jesteś obywatelem państwa członkowskiego EU, lub EFTA, dokumenty wymagane do obowiązku meldunkowego musisz złożyć najpóźniej w 30. dniu od daty przyjazdu do Polski. Obcokrajowcy, którzy nie zaliczają się do tej grupy, a więc m.in. Ukraińcy i Rosjanie, mają maksymalnie 4 dni na dopełnienie tego obowiązku. 

Dotyczy to zarówno pobytu stałego, jak i czasowego, przy czym pobyt czasowy należy zgłosić, gdy przewidujesz zostać w Polsce dłużej niż 30 dni, lecz jednocześnie planujesz powrót do kraju, w którym mieszkasz na stałe. 

Wymeldowanie się z miejsca pobytu stałego lub czasowego przez obcokrajowców

Wymeldowanie się z miejsca pobytu stałego, lub czasowego powinno nastąpić najpóźniej w dniu twojej wyprowadzki. Jeśli natomiast zgłaszasz nowe miejsce pobytu, automatycznie zostaniesz wymeldowany z poprzedniego, nie musisz wtedy dokonywać żadnych dodatkowych formalności.

Możesz też dostać wymeldowany na drodze decyzji administracyjnej, jeśli sam o to nie zadbasz. 

Zgłoszenie wyjazdu za granicę/powrotu z wyjazdu za granicę

Obcokrajowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą zgłosić wyjazd za granicę, jeśli trwa on dłużej niż sześć miesięcy lub ma charakter stały. Warto wiedzieć, że powinno się to zrobić najpóźniej w dniu, w którym wyjeżdżasz, przy czym wszystko możesz załatwić przez internet. Jeśli planujesz powrót do Polski, to w ramach tego zgłoszenia zostaniesz wymeldowany z miejsca pobytu czasowego (jeśli go posiadasz), natomiast miejsce pobytu stałego dalej będzie zarejestrowane. 

Natomiast na zgłoszenie powrotu z wyjazdu za granicę, który trwał dłużej niż sześć miesięcy, masz 30 dni. Nie dotyczy to jednak obcokrajowców, którzy wcześniej zgłaszali wyjazd na stałe, w ich wypadku konieczne jest zameldowanie się ponownie na pobyt stały lub czasowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij