Na czym polega ochrona własności intelektualnej

Na czym polega ochrona własności intelektualnej?

Czym jest własność intelektualna i jak można ją chronić? Czy bezprawne wykorzystanie cudzych zdjęć, materiałów czy filmów zamieszczonych w internecie, może zostać ukarane przez sąd? Przedstawiamy najważniejsze informacje z zakresu ochrony własności intelektualnej. 

Czym jest własność intelektualna? 

Własność intelektualna to tak naprawdę wszystkie wytwory ludzkiego rozumu i wyobraźni, dobra, które są efektem kreatywności człowieka. Za własność intelektualną można zatem uznać dzieła artystyczne, naukowe czy literackie (również utwory muzyczne czy dzieła architektoniczne), jak i własność przemysłową oraz poufne informacje dotyczące np. danych organizacyjnych. 

Na podstawie tej obszernej definicji, można przyjąć, że ochrona własności intelektualnej to ochrona dóbr będących efektem umysłowej pracy twórczej (informaticalegis.com), które często przyjmują postać niematerialną. Przepisy prawne dotyczące ochrony własności intelektualnej spisane zostały m.in. w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 roku, Ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, Ustawie o ochronie baz danych czy Ustawie Prawo własności przemysłowej z 30 czerwca 2000 roku. A na czym dokładnie polega ochrona własności intelektualnej? Jak chronić własne pomysły w firmie? 

Jak chronić własność intelektualną? 

Jeśli dzięki oryginalnym procedurom i wynalazkom w firmie, masz przewagę nad konkurencją, zadbaj o to, aby ta własność intelektualna była odpowiednio chroniona. Pamiętaj, że dobra objęte prawem autorskim, m.in. utwory muzyczne, literackie czy obrazy są chronione od ich powstania i nie musisz ich rejestrować. Zatem jeśli nagle zacznie z nich korzystać osoba, która nie jest do tego uprawniona, możesz dochodzić swoich praw przed sądem. Oczywiście w tym przypadku będziesz musiał udowodnić, że jest to twoja własność intelektualna, a także podać datę jej powstania. 

Natomiast jeśli chcesz, aby przedmioty własności przemysłowej uzyskały pełną ochronę prawną, zwykle musisz je opatentować. A na czym to polega i czym w ogóle jest patent? 

Patent – co to? 

Patent jest prawem do wyłącznego korzystania z wynalazku przez jego właściciela, w celach zarobkowych. Jest określony czasowo i przyznawany przez kompetentny organ państwowy. Aby opatentować dany wynalazek, należy zgłosić go do Urzędu Patentowego. W tym celu należy złożyć komplet dokumentów, m.in. podanie o udzielenie patentu, dokładny opis wynalazku i jego skrót, a także zastrzeżenia patentowe. Warto również wiedzieć, że uzyskanie patentu w Polsce wiąże się z niemałym wydatkiem. Zwykle będzie to koszt z zakresu od 10 000 zł do nawet 40 000 zł. 

Ochrona własności intelektualnej w internecie

Coraz częściej z naruszeniem własności intelektualnej mamy do czynienia w internecie. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że z umieszczanych w sieci materiałów nie zawsze możemy swobodnie korzystać. Kopiowanie, wykorzystanie wizerunku czy przywłaszczenie cudzego utworu to naruszenie praw twórcy, za które możemy zostać ukarani, nawet jeśli dany film, zdjęcie czy tekst nie są odpowiednio zastrzeżone. Za naruszenie własności intelektualnej, również w internecie, sąd może orzec karę grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij